GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-05-2023 13:47   Güncelleme : 06-05-2023 16:16

Hıdırellez Hortumu Anamur’u Fena Vurdu

Mithat ÜNAL(MHA)- MERSİN'in Anamur ilçesinde meydana gelen ve halk arasında Hıdırellez Yağmuru olarak bilinen yağmurun ardından hortum çıktı. Antalya Mersin karayolu Anamur Çıkışında bir tırı seraların içine atan hortum, 3 kişinin yaralanmasına neden oldu.

Hıdırellez Hortumu Anamur’u Fena Vurdu

Mithat ÜNAL(MHA)- MERSİN'in Anamur ilçesinde meydana gelen ve halk arasında Hıdırellez Yağmuru olarak bilinen yağmurun ardından hortum çıktı. Antalya Mersin karayolu Anamur Çıkışında bir tırı seraların içine atan hortum, 3 kişinin yaralanmasına neden oldu. Denizden çıkarak Fatih ve Akarca Mahallesi arasında yaklaşık 5 kilometrekarelik alanda etkili olan hortum, Evlerin balkonlarını ve çatılarını uçurdu. Anamur Emniyet Müdürlüğü Trafik Ekiplerinin kontolleri ile Antalya Mersin D-400 karayolu yaklaşık iki saat boyunca kapalı kaldı.
 

Yol, tırın kaldırılması ile açılabildi. Vatandaşlar seralarının ve enlerinin tahribatını çaresizce izlediler. 70 yaşındaki Kemal Şahin, hortuma araçlarının içerisinde yakalandıklarını ve bir anda araçlarının sallanmaya başladığını söylediler. Dışarıdan gelen bir demir parçasının araçlarına isadet ettiğini söyleyen Şahin, yüzünden yaralandığını söyledi. O sırada hortum nedeni ile havalanan kango tipi bir kamyonet seraların önünde boş bir araziye düştü. Aracın sürücüsünün yarlanarak hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. Hortum, iş yerlerine ve evlere de büyük hasar verdi. Balkonlardaki camlar patladı, elektrik hatları koptu.  Yaklaşık 200’ü aşkın muz ve çilek serası yıkıldı. Meydana gelen zararın hasar tesbit çalışmalarının ardından ortaya çıkacağı kaydedildi. 
 

 

Nomia Trasfer,7/24 TourAnamur7/24 TourLezzet DurağıProfilo Toprak Ticaret, Anamur BalıkeviYılmaz İnşaatAsil GayrimenkulMotorcu Küçük Dayı, Dereköy Alabalık, Anamur EkspresKanal AnamurFoto o anNeval Giyim
 

 

T.C. Mersin Valiliği
BASIN AÇIKLAMASI (06.05.2023)
06.05.2023
Anamur İlçemizde, 06.05.2023 Cumartesi günü saat 10:30 sıralarında meydana gelen şiddetli fırtına ile birlikte oluşan hortum nedeniyle ilk belirlemelere göre 100 civarında muz serasının zarar gördüğü, bazı ev ve işyeri binalarının cam ve çatılarında, yol kenarlarındaki ağaçlarda ve taşıtlarda hasar oluştuğu tespit edilmiştir. 
 
Meydana gelen hortumdan dolayı can kaybımız yoktur. On üç vatandaşımız hafif şekilde yaralanmış olup, hayati tehlikeleri bulunmamaktadır. 

Olayın yaşandığı andan itibaren AFAD, Emniyet, Jandarma, Belediye, İtfaiye ve 112 Acil Sağlık ekiplerimiz sahada görevlendirilmiş olup;
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından hasar ve zarar tespit çalışmalarına başlanmıştır.
 
Anamur İlçemize, hortumdan etkilenen bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi