Anamur 5. Tarım ve Gıda Fuarı Dolu Dolu Geçiyor
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçe Belediyesi ile birlikte CNR Fuarcılık tatarından bu yıl 5. si gerçekleştirilen Tarım ve Gıda Fuarı yoğun bir katılımla başladı.
Tarih: 24.10.2018 15:49:20/ 1843okunma / 0yorum

Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçe Belediyesi ile birlikte CNR Fuarcılık tatarından bu yıl 5. si gerçekleştirilen Tarım ve Gıda Fuarı yoğun bir katılımla başladı. Anamur Ticaret ve Sanayi Odası önünden başlayan Fuar Korteji, yaklaşık bir kilometrelik Tahsin Soylu ve Bankalar Caddesi boyunca yürüyerek Fuarın yapılacağı  Şehit Uzman Çavuş Atanur Baş Pazar yerine ulaştı. Türk Bayrağı ve Atatürk Posteri ile gerçekleştirilen yürüyüşe Anamur Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu, Aydıncık Kaymakamı Mehmet Erhan Türker, Belediye Başkanı Mehmet Türe, Ak Parti 26. Dönem İstanbul Milletvekili Metin Külünk, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Kazakistan Ankara Büyükelçisi  Abzal Saparbeykul, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş´ün öncülüğünde çok sayıda ziraat odası başkanı muhtarlar,  üreticiler ve firma sahipleri katıldı. 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan fuarın ilk gününde Anamur Belediye Konservatuarı folklor ekibi gösterileri ile büyük beğeni toplandı. Belediye Başkanı Mehmet Türe, ülkemizdeki kriz ortamına rağmen bu fuara, 70 tarımla ileigi ve 15 kültürel firma olmak üzere toplam 85 firmanın katıldığını söyledi. Sadece tarımla değil, ilçemizin turizmden de pay almasını istediklerini kaydeden Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe; “Sadece tarım değil, İlçemizde turizmde ön plana çıkmaya başladı. Anamur Antalya, Anamur Mersin Karayolunun yanında limanımızın yapılması, gümrük kapımızın açılmaya yönelik çalışmalarının başlatılması ile  turizmden pay alacağız ama tarım alanlarınıda inşallah öldürmeyeceğiz.” Dedi.  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı da bölgedeki güneş enerjisinin tarımda kullanılması için teknik çalışmaların yapılmasını önerdi.  Atıcı; “Harcanan elektrik nedeni ile çiftçinin beli kırılmıştır. Şu anda ekimin sonundayız ve güneşten konuşamıyoruz bile. Allah bir güneş bahşetmiş, bu bölgede tarımsal sulamanın güneş enerjisi ile yapılacağı günleri de göreceğiz.” Dedi.  Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş üretime devam etmek zorunda olduklarını belirterek üreticiden olumsuzluklar karşısında morallerini bozmamalarını istedi. Anamur Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü H. Niyazi Sarıoğlu da konuşmasında Anamur üreticisinin,  200 bin ton muz ve 63 bin ton çilek üretimi yapılarak ülke ekonomisine ciddi bir katkı sağladığına vurgu yaptı ve ithal muza uygulanan yüzde 145,8 vergiden elde edilen gelirden Anamur muz üreticisine pay ayrılmasını talep etti. Kazakistan Ankara Büyükelçisi  Abzal Saparbeykul yüzde 80´i tarım ve hayvancılık yapılan ülkesinin gelir kaynaklarını Anamurdaki tarıma benzetti ve buradaki üreticileri yatırım yapmak üzere ülkesine davet etti. Anamur Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu fuarın açılış programında yaptığı konuşmada devam eden Antalya Mersin karayolunun bitirilmesi ile Anamur´un tarım veturizm merkezi olma yolunda bir adım daha ilerlediğini belirtti. Kurdoğlu; “Devam eden İskele inşaatımızla bizim hem turizm noktasında, hem tarım noktasında, ihracat noktasında kapımız daha açık olacaktır.” Dedi.  Konuşmaların ardından protokol fuar kurdelesini kesti.

/resimler/2018-10/24/1553569698650.jpg

/resimler/2018-10/24/1553117353952.jpg

/resimler/2018-10/24/1551080632835.jpg

/resimler/2018-10/24/1551431571046.jpg

 &source=www.anamurekspres.com" title="Google+'da Paylaş">

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Anamur Tarım Gıda Fuarı Dolu Dolu Geçiyor
Muz ve Çileğe Alternatif Ejder Meyvesi
Muz ve Çileğe Alternatif Ejder Meyvesi
Mithat Ünal- Bozyazı da iki girişimci kafadar Muz ve çileğe alternatif olarak 3. Yılında dönümünden 80 bin liraya kadar gelir elde edebilecekleri ejder meyvesi yetiştirmeye başladılar.
Çıtırkı; ‘Amacımız Muz Üreticisinin Hakkını Korumak´
Çıtırkı; ‘Amacımız Muz Üreticisinin Hakkını Korumak´
Anamur Muz Üreticileri Birliği(MUZ-BİR) başkanı İbrahim Çıtırkı, görevlerinin bölge halkının en önemli gelir kaynağı olan Muz üreticilerinin hakkını korumak olduğunu söyledi.
Sarıoğlu: ‘Anamurda Bin 201 Dekar Da 11 Milyon Zarar Var´
Sarıoğlu: ‘Anamurda Bin 201 Dekar Da 11 Milyon Zarar Var´
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık İlçe Müdürü H. Niyazi Sarıoğlu, 29 Kasım 2018 tarihinden bu yana Anamurda 4 hortum meydana geldiğini, bu hortumlar ve şidetli rüzgardan en çok çilek ve muz üreticilerinin zarar gördüğünü söyledi.
Anamur Belediyesi Köylü Üretici Pazarının Temeli Atıldı
Anamur Belediyesi Köylü Üretici Pazarının Temeli Atıldı
Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, uzun süredir hayata geçirmeyiş planladığı Köylü Üretici Pazarının temelini Atti.
Tahmini Bilanço 15 milyon Lira
Tahmini Bilanço 15 milyon Lira
Mithat Ünal-Anamur Muz Üretcileri Birliği Başkanı (Muz-Bir)İbrahim Çıtırkı, geçtiğimiz hafta Demirören Mahallesi ve bu hafta başında Emirşah-Güleç Mahallelerinde meydana gelen hortumun verdiği zararın tahmini olarak yaklaşık 15 milyon lira olduğunu söyledi.
Anamurda Örnek Aldı Reyhanlıya Örnek Oldu
Anamurda Örnek Aldı Reyhanlıya Örnek Oldu
Hatay´ın Reyhanlı İlçesi´nde üetici Mahmut Durmuşoğlu, ekimini yaptığı çileğin diğer çiftçilere örnek olmasını istedi. İlçenin Fevzipaşa Mahallesi´nde 6 dekarlık alana çilek ekimi yapan üretici Mahmut Durmuşoğlu, ovanın toprağının bereketli olduğunu söyleyerek, Anamur´da gördüğü ve beğendiği çilek ekimini Reyhanlı´ya taşıdığını belirtti.
Fuara 5. Yılında da Katılım Yoğun Oldu
Fuara 5. Yılında da Katılım Yoğun Oldu
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur Belediyesi ve CNR Fuarcılık tarafından bu yıl 5.si gerçekleştirilen Anamur Tarım ve Gıda Fuarı ekonomik durgunluğa rağmen yüksek bir ziyaretçi katılımı ile gerçekleşti. Belediye Başkanı Mehmet Türe, ziyaretçi sayısının 23 bin düzeyinde olduğunu söyledi. 15´i sosyal ve kültürel 70´i tarım ve ziraat üzerine hizmet veren firmalar olmak üzere toplam 85 firmanın fuara katıldığını kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Türe, fuarın son gününde firma temsilcilerine teşekkür belgesi verdi.
Fuarı Güzeller Renklendirdi
Fuarı Güzeller Renklendirdi
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesi´nde bu yıl 5.si düzenlenen Anamur Tarım ve Gıda Fuarında geleneksel olarak yapılan Muz güzellik yarışmasında renkli görüntüler yaşandı. Anamur Organizasyon tarafından organize edilen yarışmaya ellerindeki muz sepetleri ile katılan 18 muz güzeli, Yücel Paşmakçı´nın Özgür Kaya´dan derleyip notaya aldığı ‘Erik Dalı Gevrektir.´ parçası ile podyuma çıktılar. Podyumda jüri üyelerine kendilerini beğendirmek için bütün hünerlerini ortaya koyan güzeller, fuarda renkli görüntülerin yaşanmasına neden oldular. Yarışmada Ayça Kozak birinci, İrem Bişan Çelik ikinci ve Esra Aydın üçüncü oldu.
Anamurda Fuar Hazırlıkları son aşamada
Anamurda Fuar Hazırlıkları son aşamada
Anamur 5. Tarım ve Gıda Fuarına az bir zaman kala, gerek belediyede gerekse organizasyonu gerçekleştirecek olan CNR Pozitif Fuarcılık bazında hazırlık çalışmaları son aşamaya getirildi.
Çileklere Yoğun Bakım
Çileklere Yoğun Bakım
Anamurda tarlalara ekimi yapılan çilekler için kış sezonu öncesi yoğun bakım çalışmaları sürüyor.
Anamur Ziraat Odası bölge Toplantısına Katıldı
Anamur Ziraat Odası bölge Toplantısına Katıldı
Anamur Ziraat Odası Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) düzenlediği Akdeniz Ziraat Odaları Bölge toplantısına katıldı.
Anamur Cezaevi Hükümlülerinden Tropik Tarım
Anamur Cezaevi Hükümlülerinden Tropik Tarım
Mithat Ünal-Anamur T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu çevresindeki DHTA niteliğindeki 12 bin 374,5 metrekare alanda zeytin ve turfanda sebze üretimine başladı. Adalet Bakanlığı, Ceza Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, şu ana kadar 700 zeytin fidesi diktiklerini bunun yanında da Akdeniz bölgesinde yetişen turfanda sebze yetiştirerek satışa başladı.

/resimler/2019-3/9/1138501358220.jpg

ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12