TANITIM
Giriş Tarihi : 28-09-2022 12:40   Güncelleme : 28-09-2022 13:26

Astım Mağarasını Pandemi Sonrası 50 Bin Kişi Ziyaret Etti

Mithat ÜNAL- Anamur Astım Köşekbükü mağarası ziyaretçi akınına uğradı. 20 milyon yıl önce oluştuğu sanılan ve 2 bin yıl önce bir çoban tarafından bulunan ve astım hastalığını iyileştirdiğine inanılan Astım(Köşekbükü) mağarasını bu yıl yaklaşık 50 bin kişi ziyaret etti. Anamur Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Fatih Şen, bu ziyaretlerin artacağına inandığını söyledi.

Astım Mağarasını Pandemi Sonrası 50 Bin Kişi Ziyaret Etti

Mithat ÜNAL-MERSİN’in Anamur ilçesinde bulunan Astım Köşekbükü mağarası ziyaretçi akınına uğradı. 20 milyon yıl önce oluştuğu sanılan ve 2 bin yıl önce bir çoban tarafından bulunan ve astım hastalığını iyileştirdiğine inanılan Astım(Köşekbükü) mağarasını bu yıl yaklaşık 50 bin kişi ziyaret etti. Anamur Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Fatih Şen, bu ziyaretlerin artacağına inandığını söyledi.  Pandemi döneminin ardından ziyaretçi sayısının ikiye katladığını kaydeden Kültür ve Turizm derneği Başkanı Fatih Şen, mağaranın geçmişinin 20 milyon yıla dayandığını söyledi. Astım hastalıklarına iyi geldiği için astım mağarası olarak isminin geçtiğini kaydeden Şen; “ Yaklaşık olarak yıllık 45-50 bin civarında ziyaretçi ağırlamaktadır. Geçen yıl ise pandemi ve salgından dolayı  bu ziyaretçi sayısı 20-25 bin civarındaydı, bu sene ikiye katladı 55 bin civarında. Ayrıca Roma Kıralının astım hastası kızının da bu mağarada şifa bulduğu rivayet ediliyor.” Dedi.  Ziyaret için gelen vatandaşlar da mağara için övgüyle bahsetti. Dışarısının 40-45 derecelere kadar çıkmasına rağmen mağaranın iç sıcaklığının 18 derecede sabit kalması ve kendine özgü nem ve basınç değerlerini 4 mevsim koruması mağaranın kendi otantik özelliğini koruması anlamına geldiğini kaydediyorlar.  Mağaranın geçmişi hakkında kısa bir bilgi veren İlçe Milli Eğitim Eski Müdürü Aziz Dağıstan, önceki dönemlerde mağaranın içerisinin çok dik ve kaygan olduğunu ancak hazırlanan bir proje ile turistik bir özelliğe kavuşturulduğunu söyledi.
Astım Mağarası Nerededir?
Astım Mağarası Anamur'un 9 km. kuzeybatısında, Ovabaşı Mahallesi’nde yer almaktadır. Mağara 500 m²’lik alana sahiptir. Mağaranın 2000 yıllık bir geçmişe sahip olduğu anlaşılmaktadır. Mağaranın astım hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Nem oranı % 80, hacim basıncı 762 mm. ve sıcaklığın 18 ºC olduğu Köşekbükü Mağarası 3 bölümden meydana gelmiştir. Birinci bölümünün adı Huzur, ikinci bölümünün adı Şifa, üçüncü bölümünün adı Dilek’tir. Birinci bölümde basınç; 761.5 mm., ikinci bölümde basınç 760 mm., sıcaklık 18 ºC, rutubet % 80'dir. Üçüncü bölümde basınç 762 mm. olup, sıcaklık 18.2 ºC, rutubet % 82'dir." scrolling="yes" src="https://www.youtube.com/embed/ehRxrWdHJSM" title="Astım Mağarasını Pandemi Sonrası 50 Bin Kişi Ziyaret Etti" width="700">

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi