DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Mithat ÜNAL (Kırık Kalem)
Mithat ÜNAL (Kırık Kalem)
Giriş Tarihi : 01-01-2021 15:21
Güncelleme : 01-01-2021 15:23

Yeni Yıl, Dilek-Temennilerimiz, Yaptıklarımız ve Yapmadıklarımız

Her yeni yıl girdiğinde hepimiz iyi dileklerimizi dile getirir, kendimiz, ailemiz, ülkemiz ve dünyamız için, insanlık içi kısacası  yaratılmışlık için yaratanımıza güzel dualar ederiz.
Tek dostumuz Yüce Yaratıcımızdan, bizleri felaketlerden,hastalıklardan korumasını, afetlerin, savaşların, salgınların sona ermesini, barışın,huzurun, mutluluğun, sevginin hakim olmasını dileriz.
Dualarımız hep huzur, mutluluk, sağlık, zenginlik, güzel yaşam, güzel bir gelecek temennisi üzerinedir. Hayalimizdeki güzel tasavvurun  geleceğimiz olmasını isteriz. Allah’a öyle yalvarır, hayallerimizdeki şeyin gelmesini isteriz.
Doğrusu da bu zaten.
Yapmamız gereken tam da bu.
Orası öyle de;
Birde bizim yapmamız gerekenler, yani görevlerimiz var.
Evet Güzel hayaller kuruyor, güzel şeyler temenni ediyor, bunun da olmasını bekliyoruz.
Bekliyoruz da acaba beklentilerimiz için biz ne yapıyoruz.
Görevlerimizi yerine getiriyor muyuz?
Mutluluğu isterken o mutluluğu kazanmak için ne yapıyoruz?
 Sadece kendimize mutluluk isteyebilir miyiz?  Var sayalım istedik. Ve de bizim istediğimiz oldu. Çevremizdekiler mutsuzken biz mutlu olabilir miyiz?
Böyle bir durumda mutlu olduğumuzu sandığımız duygu acaba nedir?
Veya Dünyadan savaşların bitmesini,  ülkeler ve insanlar arasında barışın tesis edilmesini dileriz  Yüce Yaratandan…
Peki nasıl olacak bu iş?
Süper güçler silahlanma yarışına girmiş ve dünya üzerinde kendilerine Pazar ararken.
 Pardon Pazar oluştururken evet evet…
Savaşları tetiklemek için bütün mümkünatı tetiklerken nasıl barış gelecek?
Ekonomimizin sürekli büyümesi için dua ediyoruz. İnsanlık üzerinde kurulan sanal grafik borsasının, birilerinin mutlak zengin kalması adına birilerinin global yorumları doğrultusunda borsada  sürekli aşağı yukarı grafik oynatılması devam  ederken nasıl global ekonominin düzeltilmesinden bahsedebiliriz?
Dünyanın bütün yükünü üzerinde taşıyan işçi ve üreticilerin alın terini, bu grafiksel oynamalarla o baronların kasasına yönlendirirken nasıl genel zenginlikten bahsedebiliriz?
Tarihin belli bir döneminde insanların bir kısmı, diğer bir kısmı tarafından köle olarak çalıştırılır, alınır satılırdı. Şimdi de aynı şeyler uygulanıyor…
 ‘Herkes eşittir’ denilerek ücretli sınıflandırma ile aynen devam ediyor. Dünyanın demokrasi devleri(!) hala siyah beyaz ayırımı ile Allah’ın verdiği tenin rengi ile bir birlerini ya aşağılıyor ya da sözde birilerini yukarılarda gösteriyor.
O halde hangi adalet ve eşitlikten bahsedebiliriz?
Şimdi 2020’yi küçücük hücrelerin kocaman salgını ile cebelleşerek geçiren ve halende cebelleşen  dünyamız acaba nereye doğru gidiyor?
Bir birleri ile, dev silahlar, güdümlü füzeler, siber yazılımlarla yarışan, uzaya mekikler gönderen ve milyonlarca ışık yılı uzaktaki bir gezegenin yüzeyinde su damlası var mı, maddesi neyden oluşmuş, hayat belirtisi varmı? Diye araştıran ve iddialı senaryolar üreten bilim dünyası hala 60 yıl önce belirlenmiş bir grip versiyonu olan Korona ile baş edemedi. Acaba geri dönüp ‘Ben nerede yanlış yaptım.’ Diye sorması gerekmez mi?
Acaba bilim dünyası insanlığa dürüst davranıyor mu?
Acaba biz birbirimize, geleceğimize dürüst davranıyor muyuz?
Tabi ki yüce Allah’a dua edeceğiz.
Ama bu duaları yaparken görev ve sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz. Dualarımızla samimi olmak ve altyapıları  oluşturmak biz insanoğlunun görevi.
Hoşça Kalın…

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İBB Ekrem İmamoğlu Adalar
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Advert
Betpas

1xbet Restbetbetpas giriş
 restbet
   betpas
   restbet.com