DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Begüm Balcı
Begüm Balcı
Giriş Tarihi : 09-03-2021 10:05

Uzaktan Eğitimin, Yakın sınavlarının içeriği

Bu sabah yeğenlerim ve arkadaşları okulda yapılacak sınava gitmeye hazırlanıyorlardı. Lise 9, 10 ve 12. Sınıflarda okuyan bu çocukların hiç stresleri yoktu. Bende hangi derslerden sınav var diye sordum. Matematik tarihi, İngilizce, Almanca, Coğrafya, vs. Hala sorun yok soruların yanıtları verildi sadece onları işaretlemeye gidiyoruz dediler. Uzaktan eğitimle de bu dersler yapılamamıştı o nedenle böyle bir çözüm bulundu.  Bu cümle beni derin,  derin  düşündürdü. Çocukları çok mutlu eden bu çözüm kimin çözümüydü?

Pandemi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır okullarda eğitim “uzaktan “ denilen bir terimle ifade edildi.Öğretmenler ekran başına geçip sınıfta yaptıkları işi ekrandan  yaparak öğrencilerin eğitim öğretim gereksinimlerini karşıladılar.

Türk , Eğitim ve öğretim  sisteminin gerçek yüzünü ve geldiği noktayı bu olaylar ortaya koydu.

Yetersiz eğitim almış öğretmenlerin durumu , Eğitim fakültelerinin ne kadar çağın gerisinde kaldığını gösterdi. Kendini yenileyemeyen eğitmenlerin çağın ne kadar gerisinde kaldığını gördük. Sınav soruları ve cevapları verildi diye sevinen bu çocuklar geleceklerini n karardığını mezun olup iş bulamadıklarında anlayacaklar. Aile kurup geçinemediklerinde anlayacaklar. Hiçbir işi beceremeyip  boşluk içinde çaresiz debelendiklerinde anlayacaklar.

                27 yıl Öğretmenlik yaptıktan sonra  sistemin geldiği nokta da 2013 yılında;katil olmamak için emekli oldum.

                Ekonomik bir dernek kurarak  sivil toplum örgütlerinin nasıl çalıştığını öğrenmeye çalıştım. Demokratik yapılanmanın temel taşını oluşturan STK lar da hiçte demokratik olmayan yapıyı ve sürdürme koşullarını öğrendim. Hobiden- KOBİYE  dedik İşletme sahibi olarak yanımda eleman çalıştırmaya başladım. Üniversite eğitimi almış , okullarını derece ile bitirmiş bu gençlerin uzmalıkları hakkında hiçbir şeyi anlamlandıramadıklarına tanık oldum. İşveren olarak her şeyi bilmek zorunda kalmanın nasıl bir çıkmaz olduğunu öğrendim. Ülkemin ekonomisinin vahşi bir arena içinde kıran kırana sürdüğünü öğrendim. Herkes çaresizlik içinde gücü yettiğince çare üretiyor. Kaos kontrolden çıkmış.

                Her gün şehit cenazelerine ağlayan bu ülke yaşayanların haline ne zaman ağlamaya başlayacak. Çocuğuna sınav sorularını ve yanıtlarını veren bu sisteme ne zaman hesap soracak.

                Bu ülkenin geleceğini yok eden,  halihazırda ki eğitim sistemini n bir tuzak olduğunu bu ülke ne zaman anlayacak. Kimler bu ülkenin geleceğini karartmaya bu kadar cesaret edebiliyor, 

                Çaresizliğin çare diye sunulduğu sevgili ülkem uyan artık. Her bir birey ne yaptığına bir bakıp uyansın !... Çiftçisi, öğretmeni, mühendisi,bankacısı, sanayicisi, madencisi, gazetecisi, siyasetçisi…

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İBB Ekrem İmamoğlu Adalar
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Advert

1xbet medyum