DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Begüm Balcı
Begüm Balcı
Giriş Tarihi : 30-04-2021 23:17

Üreten Kafaya Doğru Yol Boyu

Çok küçük yaşlarımdan itibaren çalışan bir kişi olarak, hep patronların çok para kazanıp işçilerin hakkını yediğini düşünmüştüm. Hatta bir dönem sendikacılık deneyimimde oldu. 1979-80 yıllardı, bir çok kitabı okumak yasaktı. Özellikle Karl Marx gibi yazarların eserleri. Üretim felsefesi üzerine yazılmış bir çok kitabı gizli, gizli alıp okumuştum. O aralar evlerde arama yapılırdı. Bir gün bizim evi de aradılar, öncesi harçlıklarımı biriktirip zorlukla aldığım bir dolu kitabı yakmak zorunda kalmıştım.

Yıllar sonra devlet görevimden emekli olmayı başarıp, kendi işyerimi kurunca bildiğim tüm doğrular değişti.

Her ay verilen görevi yapıp düzenli maaş almanın ne büyük lüks olduğunu anladım. Az param ağrısız başım. Hayatınızı da kazandığınız düzenli paraya göre düzenleyince gerisi şikayete kalıyor. Sizin dışınızda maduriyetlerinizden her kes sorumlu. En başta devlet ve patronunuz. Onlar çok para verirse sizde çıtanızı yükseltip ihtiyaç hanenizi genişletebilirsiniz. Başınızı sokacak bir ev almanız için 10 yıl yemeden içmeden kredi ödemelisiniz. Araba almak için 5 yıl kredi ödemelisiniz vs. Öylece ömrünüz geçer.

Üretmeye karar verip bir imalat hane kurduğunuzda gerçek ekonomiyi anlıyorsunuz.

Hammadde üretiminde tarımsal bir ürünse kullandığınız tarladan size gelişi bir organizasyon.

İmalat hanenizde üretim için kullandığınız makine ekipmana ulaşmak ayrı bir organizasyon.

İmalathanede tüm bu işleri yapacak nitelikli eleman bulmak ve onu yetiştirmek ayrı bir organizasyon.

Ürettiğiniz ürünün paketlenmesi ve kullanıcıların beğenisine sunulması ayrı bir organizasyon.

Tüm bu işlemlerin bürokrasisi ve takibi ayrı bir organizasyon.

Ürettiğiniz ürünü pazarlamak, satışın sürekliliğini sağlamak ayrı bir organizasyon.

Tüm bu süreçlerin muhasebesini tutmak ve kazandığınız parayı sürdürülebilir bir şekilde yönetmek ayrı bir organizasyon.

İşyerinizin patronu olarak tüm bu işlemleri siz bilince herkes biliyor. Siz bilmeyince kimse size bildiğini söylemiyor. Çünkü siz kendi bildiğiniz kadar hakim olabildiğinizi talep ediyorsunuz. Karşınızda ki hizmet aldığınız kişi sizin bildiğiniz kadarıyla size veri aktarıyor.

Bu arada rakipleriniz yılların deneyimiyle karşınızda, İnsanlar ellerinin altında sınırsız seçenekle sizin ürününüzü değerlendiriyor. Herkesin bir fikri var, o sırada sizin imkanlarınızı hiç düşünmeden ,koca koca eleştirilere de uygun yanıt vermeniz lazım.

İnsanlar size işler nasıl gidiyor diye sorduğunda , bunun ne kadar laf olsun diye söylenmiş boş bir zaman kaybı olduğunu biliyorsunuz ancak buna bile sabırla yanıt vermeniz gerekiyor.

Bunca organizasyonu bir araya getirip ortaya bir iş çıkaracağım diye uğraşırken. Aileniz sizden şikayetçi, arkadaşlarınız şikayetçi, zaman ve mekan kavramını kaybettiğiniz için ulaşılabilirliğiniz azalıyor, kendinizden şikayetçisiniz. En fenası istihdam sağladığınız insanlara çok para veremediğiniz için onlar, sürekli çok haklı ve şikayetçi.

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İBB Ekrem İmamoğlu Adalar
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Advert

1xbet medyum