Advert Advert Advert
Begüm Balcı
Begüm Balcı
Giriş Tarihi : 30-08-2020 13:15

Organizasyon şemaları

Organizasyon şemaları
Bu işleme ne gerek var!...
Beni oradan oraya gönderiyorlar…!
Devletle bir işiniz olduğunda bir çoğumuzun isyan ettiği anlar. Karmaşık gibi görünen ancak bizim ve kamunun özlük haklarını korumaya yönelik bu organizasyonları anlamakta zorlamamızın sebebi eğitim sistemimiz. Ezberci eğitim sistemi bilgileri parça, parça ezberletip bütünlük sağlamadığı için bu eğimle hayatı öğrenen insanların beyin organizasyonu da dağınık oluyor. Süreçleri izlemekte ve bağ kurmakta zorlanıyoruz.
Bu boşluklardan yararlan insanlara ekmek kapısı doğuyor. İş takipçileri bu karmaşadan yararlanarak kurdukları iletişim ağı ile işlerinizi hallederler. Sizden bu işlemlerin ücretini talep ederek kendi organizasyonları içinde çözüm üretirler.
Hep düşünmüşümdür. Devletin vatandaşla olan bürokratik işlemleri bu kadar karmaşık bir sarmal olmak zorunda mıdır. Sade bir vatandaşın kolayca anlayıp uyum sağlayacağı bir şekilde açıklanarak  sürdürülemez miydi?
Vatandaşın olup biteni net bir şekilde anlaması ve hakkını hukukunu bilerek  kendi işlemlerini kolayca yapması neden istenmeyen bir durumdur. Ya da kimler bu durum için özel çaba harcar?
Çaresizliğin çare olarak sunulduğu sistemlerde masumiyet yoktur. Acıdan beslenen arbesk bir yaşam bir çok insan için kader olarak kabul edilip zevkle yaşanmaya başladığında toplumların mutluluk algıları değişiyor. Acı çekmek ve her işini sıkıntılarla halletmek marifetten sayılıyor.
Ne yazık!.. Ki. Üreten mutlu insanlara artık tahammül kalmamış. Sistemi kavrayıp organizasyon şemalarını doğru okuyarak aksayan kısımlarını gidermek üzere çaba harcamak  nafile çaba olarak algılanmakta.
İnsan zihni ni ve yapılanmasını düşündüğümde bu olanları açıklamak zor olmuyor. İnsanlarının zihnini çorba  eden bir eğitim sistemini acilen terk etmeliyiz. Dünyanın bu kadar küçüldüğü, bilgiye ulaşımın bu kadar kolay olduğu bir dünya da, halen zihin karışıklığı en büyük tehlikedir. Her biri bir deli kurşun olan insanları yönetmek imkansız olacak. Korku ile insanlar  bastırılarak sermayenin, sermayesi olacaklar.
İnsanlara var olan sistemlerin çalışma prensiplerini ve organizasyonları okumayı öğreten bilgiler basit bir programla öğretilmeli. Gelişebilir sistemler içinde sorumluluk alabilen bireyler olmalılar.
( Atatürk’ün devrimcilik ilkesi tam da bunu ifade eder)

NELER SÖYLENDİ?
@
Begüm Balcı

Begüm Balcı

DİĞER YAZILARI Organizasyon şemaları 30-08-2020 13:15
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
pazar esnafı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Bozyazı Fotoğrafçılık
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA