DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Mithat ÜNAL (Kırık Kalem)
Mithat ÜNAL (Kırık Kalem)
Giriş Tarihi : 07-01-2021 11:19
Güncelleme : 07-01-2021 11:32

Ne Oldu Amerika?


Kendisini demokrasinin beşiği, gücün lideri olduğunu kabul eden Amerika Birleşik Devletleri, Donald Trump ’ın hırsına yenildi ve kendi demokrasisini ve kendi gücünü, kendi parlamentosuna karşı kullanacak kadar aciz bir duruma düştü. Dünya genelinde, ‘Barış getiriyorum.’ Diyerek birçok devletin yönetim dengesini bozarak kutuplaştıran Amerika Birleşik Devletleri, şimdi o kutuplaşmanın en büyüğünü kendisi yaşıyor. Parlamentodaki, kavgaların en büyüğünü gördüğümüz Uzakdoğu ülkelerindeki parlamenter kavgalarda bile bu kadar şiddetlisi görülmemişti. Parlamenter sistemdeki kavgalar yine parlamento binalarının içerisinde milletvekilleri arasındaki kavgalarla sınırlı kalırdı.
ABD'de neoldu? Tıpkı maymunlar cehenneminde olduğu gibi, parlamento binasının merdivenleri, çatısı hatta yan duvarları bile parlamentoyu basan Tromp yanlıları tarafından kaplandı. Yani asırlardır övündüğü Amerikan Demokrasisi, yine kendi vatandaşlarının ayakları altında ezildi.
Evet…
Şimdi Dünya’nın her yerinde, karşılaştığı bir zorluk karşısında ‘Ben Amerikan Vatandaşıyım.’ Diyerek varlık gösteren Amerika şimdi kendi ayakları ile çiğnediği demokrasisi ile birlikte 4 vatandaşını da kurban verdi.  Amerika’nın halen Başkanı durumundaki Donald Tromp’un 13 gün daha görevde kalıp kalmaması konuşulmaya başlandı. Amerikan Meclisi bile ikiye bölündü. Şimdi halen Tromp’un görev sürecini tamamlasın diyenler kadar, olağan üstü bir durumda ki sorumlusu olduğu durumda görevden alınmasını içeren 25. Maddeyi devreye sokmayı düşünenlerinde sesi gür çıkmaya başladı.
Amerika için önümüzdeki birkaç gün hatta birkaç saat çok kritik zamanlar. Öyleki, bu zaman zarfında alınacak her karar ve uygulama, Amerika ve hatta yaşlı dünyamız için de milat sayılabilecek bir zamana gebe.
Bakıp göreceğiz derken gelin yazımı, Mahmut Amca’nın, Ametikalı mühendislere verdiği ders dolu, fıkra gibi bir hikaye ile  ile bitireyim…
Bir büyüğüm anılarını anlatırken aktarmıştı bu hikayeyi bana.
Kurtuluş Savaşından yeni çıktığımız yıllar. Sosyal Devlet olma yolunda, Cumhuriyetimizi ilan ettiğimiz yıllar.  Tabi savaştan yeni çıkmışız, yurdun dört bir yanı imar ister. Her ne kadar mandacılığını kabul etmesekte. İyiki de Mustafa Kemal Atatürk’ün öngörüleri sayesinde kabul etmemişiz…
İşte o yıllarda yollarımızın da yapılması gerekir.  O zamanlarda böyle donanımlı mühendis ve ekipman yok…
Yurdum insanı, kendi imkanları ile yol yapılacak yerlerin belirlenmesi için eşeklerin geçtiği eski tarak yollarını patikaları genişleterek ulaşım ağı kurmaya çalışıyor.
İş öyle bir noktaya geliyor ki, artık patikalar yetersiz kalıyor. Amerikadan teknik ekip ve ekipman desteği istenir.
Gelen mühendisler o kadar kibirli ve kendini beğenmiş ki, yol yapımının başındaki Mahmut Ağa’nın dikkatini çeker.  Önceleri misafirdir deyip ses çıkarmaz. Ama iş bazen öyle bir ana gelir ki Mamhut ağa’nın da sabrı taşar. Amerikalılara laf çakmak için fırsat kollamaktadır.
Öyle bir an gelir ki, tam Mahmut ağa’nın isteği olmuştur.
Amerikalı mühendis, Mahmut Ağa’ya sorar.
-Siz bunca zaman bu yolları nasıl yaptınız?
-Nasıl yapalım mühendis bey,  o tarak yolları genişlettik yol yaptık.
-Peki yönleri ve geçilecek güzergahları nasıl belirlediniz?
-Önce eşekleri salardık, gittikleri yerlerde yol yapardık.
-Yaş eşeklerin geçemediği yerlerde ne yapardınız?
Amerikalı mühendis, Tam da Mahmut Ağa’yı alt edeceğini düşünmüştü ki, duyduğu cevap tam aksine kendisine mordan mor beğendirmiştir.
-Nasıl olacak mühendis bey, eşeklerin geçemediği yerlerde Amerikalıları çağırdık….
Kendisini dünyanın en akıllısı sayan Amerika’nın geldiği durum işte bu.
Dünya’ya yön bulduğunu sanan Amerika, şimdi kendi yolunu kaybetti. Şimdi bundan sadece Amerikan halkı değil, tüm Dünya ders çıkarmalı.
Hoşça Kalın….

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İBB Ekrem İmamoğlu Adalar
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Advert
Betpas

1xbet Restbetbetpas giriş
 restbet
   betpas
   restbet.com