DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Mithat ÜNAL (Kırık Kalem)
Mithat ÜNAL (Kırık Kalem)
Giriş Tarihi : 12-01-2022 15:30

KÜÇÜK BİR DOKUNUŞ,BÜYÜK BİR BAŞARININ KAHRAMANI

Bugün sizlerle bir başarının anatomisini paylaşmak istiyorum.  Gerçekten, 35 yıllık gurbet süresinde memleket aşkının közünü içerisinde hiç söndürmeyen ve bu aşkı, 40 kişilik bir öğrenci grubunda çıkan yağız bir delikanlı ile Anamur’un adını gökyüzünde Dünyaya taşıyan koca yürekli bir hocadan bahsetmek istiyorum.  2017 yılında Anamur Tapu Müdürlüğüne  tayini çıkan Tapu Memuru ve aynı zamanda Yamaç Paraşütü eğitmeni olan  Süleymen Solak, doğup büyüdüğü topraklara 35 yıl sonra aşk ile geri dönüp yine aşk ile gençlere sahip çıkmak adına, bağımlılıkla mücadelede destek olmak adına, ahlaklı edepli disiplinli sporcular yetiştirmek adına kendini vakfetmiş sıra dışı bir devlet memuru. Mesai saatlerinin dışında bir bakıyorsunuz talebeleri ile birlikte gökyüzünde yamaç paraşütü ile uçuyor, eğitim veriyor. Bir bakıyorsunuz havanın bozuk olduğu zamanlarda kendisine ait ahşap atölyesinde kendine özgü sanatıyla sehpa, masa, avize vs. yapıyor ve talebelerine de el becerilerini geliştirmeleri için öğretiyor.
Bir bakıyorsunuz nerde bir garip guraba öğrenci var arkadaşları ile birlikte onların yanında. Ufku gökyüzüne varan projeleri ve bu projeleri hayata geçirmeye çalışan insan sevdalısı kimine göre bir çoğunun manevi babası, kimine göre abisi, hocası,  sırdaşı ve tabi ki kiminin de hasımı.
Son kelime Hasımı sizin de dikkatini çektiğine göre her yerde olduğu gibi pozitif düşüncelerin yanında negatif  düşünenler hatta karşı gelenler ve dahası işlerine gelmediği için istemeyenler azınlıkta olsalar da nitekim varlar.
     2017/18 öğretim yılında Anamur Havacılık ve Ekstrem Doğa Sporları Kulübü Başkanı Halil Ünlüselek ile birlikte  yetenekli öğrencileri bulmak ve Havacılığı sevdirmek adına liselerde tanıtım seminerleri vermeye başlayan Hocamız  Süleyman Solak,  Lider Temel Lisesi Müdürü Ethem Ziya Alıçlı Beyin daveti üzerine geldikleri okulda ilk dersini vermeye  başladı. Sahada artık 40 talebe ve uçmaya hazır genç yamaç paraşütü pilot adayları var. içlerinde çok yetenekli  talebelerin olduğu kadar yürümeye bile takati kalmamış öğrencilerin yanında biri gayet yaşına göre iri yapılı Cavit Çağlar ve diğeri yine yaşına göre çok küçük zayıf ama gözlerinden ateş fışkıran Ferhat Erol.


40 talebe ile başlayan bu uzun soluklu yolculukta bu grupta şimdi sadece Cavit ve Ferhat yollarına devam etmektedirler. Cavit'in uzun süren sakatlık dönemi her ne kadar kendisini etkilemiş ise de arayı hızla kapatıp bu yılın en son yarışması olan Kıbrıs'ta kendini göstermesini bilmişti. Ferhat Erol, bu yolculuğun dikenli yollarında ayağına batan,  dolanan, önüne set çekilen çilenin adı Ferhat.
Kilosu yetmediği için üzerine oturduğu harnesinin içerisine ağırlık konulan , boyu yetmediği için arkadan baktığınız zaman paytak ördekler gibi koşan, sadece ayak tabanları gözüken Ferhat. Ekonomik durumu, yeni bir kanat almaya yetmediği için Anamur'da bulunan bütün derneklerin birleştiği STK Platformu Çalıştayı ve kıymetli üyelerinin yardımları ile yarışmaya son iki gün kala alınan kanatına kavuşan Ferhat. Negatiflerin  ortasında bildiği doğrulardan şaşmadan yoluna dimdik giden ,bütün olumsuzluklara karşı edebinden, ahlakından, disiplininden bir gram ödün vermeyen Ferhat. Herkesten önce antrenmanlara gelen herkesten sonra antrenmanları terk eden Ferhat.
Yolun başlangıcından bugüne kadar tüm zorlukları aşmamız için  bizim yanımızda olan eski Mersin Vali Yrd. şimdi Sinop Vali Yrd. Abdullah Şahin  Beyin inanılmaz katkıları ile düzenlediğimiz Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası.
 Pilot Event firmasından Ahmet Özkaya'nın destekleri ile TEKNOFESTİN 1. ayağı olan Anamur Türkiye Dronn Şampiyonasını  gerçekleştirdi.  
 Ferhat'ın birbirinden kıymetli pilot arkadaşları Tayip Emre Bulut, Tevfik Can Alpyağal, Zeynep Tuna, Abdurrahman Erol, Seydi Nehir, Mehmet Bilgin, Hamdi Gökmenoğlu ve Projeleri ile destek olan Orman İşletme Müdürümüz İsmail Gübeş , Anamur'un yardımsever  kıymetli sponsorları ,inanan güvenen destek veren herkesin başarılarıyla yüzünü gülderen Ferhat. Bağımlılıkla mücadelede, gençlere örnek olan Ferhat. Arkasından onlarca Ferhat'ları sürükleyerek onları spora teşvik eden Ferhat. Ve bizlerin göremediğini gören taaaa  Almanya'dan Ferhat'ın bu genç yaşta Dünya sıralamasındaki yerini bilen bu başarıyı merak eden, örnek çalışmalara  öncülük edecek bir belgesele konu olan Ferhat.
Evet Yanlış duymadınız Almanya Havacılık Federasyonuna üye ve yamaç paraşütü dahil bir çok adrenalin sporları  hususunda Dünyada söz sahibi olmuş bir okulun yetkilileri bütün zorluklara rağmen Başarının adı Ferhat Erol konulu belgesel için Bu hafta sonu Hüseyin Atlı Hocamızın desteği ile Anamur'daydılar. Gelen Alman sporcular Azıtepesi ve Kaledran tepesinden çok başarılı uçuşlar  gerçekleştirerek Ferhat'ın Antrenörü Süleymen Solak olmak üzere ailesi  arkadaşları, Anıtlı Muhtarı Sunay Aslan ve sponsorları ile kısa söyleşiler yapılıp yakın tarihte bu belgeseli örnek teşkil etmesi için yayına geçeceklerini, istediğinizi vermeyen yakınlardakilere inat,uzaklardan istemeden gelen güzelliklere şahit  olacaksınız.  Siz bir Ferhat zannederken binlerce Ferhat'ın varlığı ile yeniden uyanacaksınız. bu belgeselde emeği geçen  binlerce kilometreden gelip çekim yapan Anamur'umuzun tanıtımına, bizlere, gençlerimize sahip çıkmak adına katkı sağlayan  başta  Alexander Friesl ve Ayşegül Varışlı Friesl olmak üzere desteğini esirgemeyen herkese teşekkür ederiz.
Dolayısıyla bu başarının sırrını, acısını, gülüşünü, sevincini, sıkıntılarını ve tabi ki meyvesini yemenin tadını anlatan örnek bir başarı öyküsü olacaktır. Küçük bir dokunuşun büyük bir başarıyı nasıl getirdiğini görecek, saman alevi gibi parlamanın hiç bir kıymetinin olmadığını meşe odunu gibi sabırla yavaş yavaş yanarak uzun soluklu bir yolun sonunda  kor gibi yanarak varıldığını göreceksiniz.ve bu yolda ayağınıza ufak tefek taşların battığını gördüğünüz halde onlarla  meşgul olmadan asıl hedefe doğru ilerlemenin hazzını yaşayacaksınız. Size değer verenlere ahde vefayı göstermenin sevincini yaşayacaksınız. Yola çıktıklarınızı yolda bulduklarınıza değişmediğinizin haklılığını bir kez daha göreceksiniz. Velhasıl yakınınızda sizi takdir edenlerin yanında ,sizi yermek isteyenlerin olduğu gibi başarınızı dünyanın öbür  ucundan görüp dünyanın her yerine sizi anlatacak güzel yürekli insanlarında olduğunu bileceksiniz. Ferhat olacaksınız ki,bu yolda yarışmalara girebilmesi için fedakarlık yapan Antisk spor kulübü Başkanı Ali Balcı'nın büyük desteğini göreceksiniz. Yarışmaya ismini yazdıran eğitimlerde çok büyük katkı sağlayan değerli Hocamız Ergun Ulu'nun çabasını göreceksiniz. Gençlik ve Spor Bakanlığı Personel Daire Başkanımız Bülent Erdem Beyin, İlçe Spor Müdürümüz Doğan Kuz Beyin desteklerini göreceksiniz. Kısacası bir başarının kolay olmadığını bazen ağlayarak bazen gülerek bazen de düşünerek anlayacak benliğinizde hissedeceksiniz. Yarışmaların vazgeçilmez ismi organizasyon denince ilk akla gelen isim Kıbrıs Milli takımının lideri Umut Akçil ve ekibini takdir edeceksiniz. Ve tabi ki ailelerimizin kıymetini fedakarlığını ruhunuzla birlikte hissedeceksiniz, şükredeceksiniz. 
Evet… Bu yazımı yine Süleyman Solak Hocamızın  azmi niyetini anlatan bir cümlesi ile tamamlamak istiyorum: “Sizi Yaradana ve her nefesin sahibini bir kez daha benliğinizde göreceksiniz ve diyeceksiniz ki sefer bizim zafer Allah'ındır.”
Hoşça Kalın….

NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
.