Advert Advert Advert
Gazi MERT ( Sohbet Köşesi )
Gazi MERT ( Sohbet Köşesi )
Giriş Tarihi : 15-04-2020 11:44
Güncelleme : 15-04-2020 11:45

İslamda Millet Ve Milliyetçilik Anlayışı

Sevgili öğrenciler.
Uzaktan Eğitime katkı’mız devam ederken ve 6 ayrı gazetede yayımlanmakta iken ülke genelinde devam etmekte olan koronavirüs tehlikesi nedeniyle sokağa çıkma yasakları ilan edilmiş ve gazete dağıtımları aksamıştır. Bu nedenle Eğitime katkıyı sonlandırmış bulunmaktayım. Ancak elimde yaklaşık 30’a yakın öğrencimizin soruları var. Bunlara cevaplarımı gönderdikleri mail’lerine ulaştıracağım.
Bugünkü son konu başlığımız Lise son sınıf öğrencisi sevgili Emin Türkmen tarafından gönderilmiş…Konu başlığımız İslamda millet ve Milliyetçilik…
Nedir milliyet, milliyetçilik ve İslam...
Milliyet; Belli bir toprak parçasında yaşayan, dil birliği, manevi birlik, ortak kültürel özellikler ve ortak yaşam tarzıyla birbirlerine bağlı insan topluluğudur.
Milliyetçilik ise; Milletini sevmek, onun ilerlemesi için çalışmak, milli değer ve kurumları, gelenekleri korumak, milletini yükseltmek arzusudur.
İslamiyet; Soyunu, milletini, ırkını ret ve inkâr etmeyi kabul etmez. İnsanın mensubu olduğu milletini diğer milletlerden farklı bir şekilde sevmesini, başarılarıyla öğünmesini ister.
Peygamberimiz; “Kişi kavmini sevmekle suçlanamaz” buyurmuştur.
“Vatan sevgisi imandandır” sözü yine Peygamberimize aittir.
Şu Hadis-i Şerif de Peygamberimizindir: “Kavminin efendisi kavmine hizmet edendir.”
İnsanlar kendisine yakın olan kimseleri kendisine uzak olan kimselerden daha çok sever. Bu duygu insanlarda doğuştan vardır.
Sevgili öğrenciler.
Bir anne-baba çocuğunu diğer çocuklardan daha çok sever…
Bir çocuk da anne babasını ve her gün yanında olan kimseleri diğerlerinden daha çok sever.
İnsanlar mensubu bulunduğu milletini diğer milletlerden daha farklı bir biçimde sever, milletinin başarılarıyla gururlanır,başarısızlıklarından da üzüntü duyar.
Bu anlamda İslam’a göre milliyetçilik meşrudur ve milliyetçi olmanın da hiçbir sakıncası yoktur.
Ancak milliyetçilik duygusu insanları mensup olduğu millet dışındaki toplumları aşağılamaya, onları hor görmeye, onlara zulüm ve işkence etmeye, onlara haksızlık yapmaya sevk eden bir boyuta ulaşırsa buna ırkçılık ve kavmiyetçilik denir.
Irkçılık ve kavmiyetçilik ise İslam’a göre yasaklanmıştır.
Irkçılıkla milliyetçilik ayrı-ayrı kavramlardır.
Burada kavram kargaşasına düşülmemelidir.
Milletini sevmek hiçbir zaman insanların dinini sevmesini engellemez…
Dinini sevmek de insanın milletini sevmesini engellemez…
Yüce İslam dini Türklerin millet olma süreçlerini tamamlamış, milli varlıklarını garanti altına almalarını sağlamıştır.
Değerli öğrenciler.
İslam’ın getirdiği prensipler Türklerin özünde var olan prensiplerdir.
Türk milletinin kahramanlığı İslam’ın aktif emirleriyle birleşmiş ve tarihte görülen zaferler ortaya çıkmıştır.
Türk insanını savaşta ve barışta birleştiren yüce fikir İslamiyet ve Milliyetçilik olmuştur.
İslamiyet Türk milletini oluşturan bir güçtür. Bizi biz yapan, bizi diri ve ayakta tutan en önemli kaynaktır.
Konuşurken, alışveriş yaparken, çalışırken, savaşırken; Askerin, işçinin,
Patronun, esnafın, tüccarın, amir ve memurun ruh enginliğinde duyduğu prensiplerdir.
İslamiyet; Gerici, tutucu bir güç değil,itici bir güçtür.
“İki günü birbirine eşit olan aldanmıştır.” Diyen, çalışmayı ibadet sayan,
Hizmetçiyle efendiyi aynı sofraya oturtan, işçinin ücretinin teri kurumadan verilmesini emreden, topluma yön veren İslamiyet’tir.
Tarih boyunca devletin himaye edici elini her zaman yanında göremeyen insanımız Türklüğünü, Milliyetçiliğini İslam’ın getirdiği prensipler sayesinde korumuştur.
Tarihte görüldüğü şekliyle; İslamiyet’i kabul eden Türk boyları serpilip gelişmiş devletler kurmuş, İslamiyet’i kabul etmeyen daha güçlü Türk boyları ise yok olup gitmiş ve tarihten silinmiştir.
Tarihimizde ölüyü soyan, güçsüze saldıran,devlet malını yağmalayan örnekler yoksa bunu İslamiyet’e borçluyuz.
Sevgili öğrenciler.
Türk milletinin kahramanlığı ve İslamiyet’in aktif emirleri birleşmeseydi tarihteki zaferlerimiz olamazdı.
İslam’ın aktif emirleri ve milletimizin kahramanlıkları, milliyetçilik duyguları sayesinde Malazgirt’ten Büyük taarruza kadar yaptığımız savaşların birincisi bize Anadolu’nun kapılarını açmış sonuncusu ise Anadolu’yu toplu işgallerden kurtarmıştır.
Batıdan, kuzeyden, güneyden saldıran işgalciler Milliyetçilik ruhunun şahlanmasıyla temizlenmeseydi Anadolu medeniyeti son bulacak 2020’li yıllara ulaşılamayacaktı.
Tuna boylarına, Viyana önlerine, Hicaz çöllerine sefere çıkan Mehmetçiğin elbisesi “Bismillah’larla…” Anadolu’da dokunmuş, atının özengisi Anadolu’da döğülmüş, Mehter’inin kös’ü-davulu Anadolu’da örülmüş, inanç ve kültürü Anadolu’da işlenmiş,savaş taktikleri Anadolu’da hazırlanmıştır.
2020’li yılları yaşadığımız şu günlerde artık zafer için sefere çıkma imkânı kalmamıştır.
Sevgili öğrenciler.
2020’li yıllarda topraklarımızı yeşertmek, Seyhan ve Ceyhan’ları, Murat ve Fırat’ları, Kızılırmak ve Yeşilırmak’ları zapt etmek, toprağın derinliklerindeki kara altın rezervlerini ak altına dönüştürmek, cephede kazanılan savaşı cephe gerisinde ekonomik, iktisadi ve kültürel zaferle tamamlamak İslami ve milli bir borcumuzdur.
İslamiyet de Milliyetçilik de bunu emreder.
2020’li yılları yaşamakta olduğunuz şu günlerde tatlı göller ve akarsularımızla, sınır komşularımızla olan ilişkilerimizle, deniz ve adalarımızla dünyada gıpta edilecek bir ülke konumundayız.
Topraklarımız içinde uzanan 11 bin kilometrekarelik nehir ve ırmaklarımızla, Karadeniz ve Akdeniz yamaçlarında yüzlerce çay ve derelerimizle, besin, dokuma, maden, selüloz, plastik ve kauçuk sanayinde, petrol arama konusunda atılım yapacak imkânlarımız vardır.
2020 yılını yaşarken iktisadi, ekonomik, kültürel, İslamiyet ve milliyetçilik alanlarında bir yerlere gelindiği doğrudur.
Artık Türkiye’miz her alanda dünyaya kendisini kabul ettirmiştir.
Uluslararası ekonomik, iktisadi, kültürel ve sportif alanlarda Avrupa’ya fark atmakla kalmıyor, dünyanın pek çok başarı ödüllerini Türkiye’ye taşıyoruz.
Değerli öğrenciler.
Geçmiş yılları şöyle bir hatırlatayım.:
Geçtiğimiz 2000’li yıllarda gelişmekte olan ülkeler teşkilatı (OECD ) içinde yer alan 24 ülke arasında % 7.5 büyüme hızı ve % 8.5 yatırım malları artışıyla Türkiye birinci olmuştu.
Yine aynı yıllarda merkezi İspanya’da bulunan Avrupa Ticari Liderler Kulübü tarafından “Kalite ve verimlilikte yaptığı çalışmalardan” dolayı Sesil Tekstil Firması “Dünya Kalite Ödülü” ne layık görülmüş, Avrupa’da önde gelen 13 bin firmanın önüne geçmişti.
Dünyanın önde gelen turizm şirketi “Conde Nast Traveler Magazine” dergisinin yaptığı değerlendirmede “Çırağan Place Hotel Kempinski” dünyanın en iyi oteli seçilmişti. Avrupa’dan sadece iki otelin dereceye girdiği ve ilk 10’da yer alabildiği yarışmada Çırağan otelinin 3’üncü gelmesi turizm açısından gurur kaynağı olmuştu.
İMKB, Avrasya Menkul Kıymetler Borsalar Birliği’nin lideri olmuştu.
Bunlar 10’ larca yıl öncesinin örnekleridir.
2000 yılından buyana atılan dev adımlar ise küçümsenemeyecek boyutlara ulaşmıştır.
Son günlerde tamamen milli imkanlarla üretilen entegre silah sistemleri, radarlar, zırhlı araçların yanı sıra Kasırga çok namlulu roketatar sistemleri, Yıldırım Füze Sistemi, Fırtına obüsleri, Atılgan ve Zıpkın hava savunma sistemi eğitim uçağı Hürkuş, Altay tankı, ATAK helikopteri iç ve dış düşmanlarımızın uykularını kaçırıyor.
Kanal İstanbul, Marmaray, Ankara-İstanbul YHT, İstanbul 3. Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, üç katlı büyük İstanbul Tüneli Projesi’nin de aralarında bulunduğu İstanbul’un mega projeleri, Türkiye’nin çehresini değiştirmiştir.
Bu atılımlar herkesin zihninde tazeliğini koruyor.
Son yıllara damgasını vuran ekonomik, iktisadi, kültürel ve sportif başarılarımız Milliyetçilik ruhunun tezahürleridir.
İslamiyet’in verdiği aktif ruh ve Milliyetçiliğimizin ortaya koyduğu dinamizmimizle gelinen son nokta ise gelmek zorunda olduğumuz noktanın çok gerilerindedir.
Bundan sonraki yıllar İslam’a inanan yüce Türk Milliyetçilerinin yılları olacaktır.
Derslerinizde başarılar diler hepinizin gözlerinden öperim.
Hoşça kalınız  

NELER SÖYLENDİ?
@
Gazi MERT ( Sohbet Köşesi )

Gazi MERT ( Sohbet Köşesi )

DİĞER YAZILARI İstanbul’un Fethinin 567.Yıl Dönümü Kutlamalarının Ardından… 30-05-2020 17:41 EVDE KUTLANACAK HÜZÜNLÜ BİR RAMAZAN BAYRAMI… 26-05-2020 10:57 İkinci Cihan Savaşının Bitmesinin  75. Yılı Kutlamalarının Ardından… 13-05-2020 12:18 Koronavirüsün Gölgesinde Kutlanan Hıdırellez: Bahar Bayramı… 07-05-2020 12:23 Antalya’da Yapılan 1.Uluslararası Yörük Sempozyumunun Düşündürdükleri 22-04-2020 13:49 İslamda Millet Ve Milliyetçilik Anlayışı 15-04-2020 11:44 İslamda Hoşgörülü Olmak 12-04-2020 22:14 İslamın İlme Verdiği Önem 11-04-2020 13:57 İslamda Kadın Hakları Ve İslamın Kadınlara Verdiği Değer 09-04-2020 18:03 Allaha Ve Dine İnanmak…( 9 ) 30-03-2020 18:15 İlk, Orta, Lise Öğrencilerinin Uzaktan Eğitimine Katkı… 24-03-2020 15:18 Koronovirüs Tehlikesi Nedeniyle Okulların Tatil Edilmesi… 13-03-2020 14:49 DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLAMALARININ ARDINDAN: KADINLARIMIZIN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ… 09-03-2020 10:03 Cumhurbaşkanımıza Açık Mektup: Cumhurbaşkanlığı Forsundaki Yıldız Sayısı Arttırılmalıdır. 03-03-2020 12:53 İDLİB ŞEHİTLERİMİZE ALLAH’TAN RAHMET,KEDERLİ AİLELERİNE BAŞ SAĞLIĞI DİLİYORUZ. 29-02-2020 12:52 28 ŞUBAT DARBESİNİN İÇ YÜZÜ… 28-02-2020 13:56 Osmanlı’da İbretlik Bir Karar: Fatih Sultan Mehmed Yargılanıyor; Elinin Kesilmesine Karar Veriliyor... 07-02-2020 08:12 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE YÖRÜKLER... 29-01-2020 17:58 ERKEK VE KADIN BİRBİRİNE YARDIMCI OLMALI... 13-01-2020 18:04 ONLAR BİRER ANNEYDİ: ŞEHİT EDİLDİLER 15-07-2019 17:52 II. İSTANBUL SEÇİMİ SONRASI KAVGA DEĞİL BARIŞ GEREK… 04-07-2019 10:36 Hayırlı Tatiller 04-05-2019 13:46
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
pazar esnafı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Bozyazı Fotoğrafçılık
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA