DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Hüseyin ŞAHİN
Hüseyin ŞAHİN
Giriş Tarihi : 14-09-2021 17:22

İNSAN OLMAK

 

                               TABİİ AFETLER(FELAKETLER)

                                  (YANGIN- SEL- DEPREM)

                                                   VE

                                              İNSAN...!

 

           - YANGIN : Kontrolsüz yanma olayıdır. Yanma olayının oluşabilmesi için ısı, madde ve oksijenin kesinlikle birarada olması gerekir. Maddenin ısı ve oksijenle birleşmesi sonucu oluşan yanma reaksiyonlarının sebep olduğu tabii afettir. Yangınların oluştudukları coğrafi alanda maddi hasarların meydana gelmesinden ziyade, orada yaşayan canlılar ve ekolojik denge üzerinde son derece olumsuz etkileri vardır.

           - SEL : Sürekli yağan yağmur'dan ya da eriyen kar'dan oluşan, geçtiği yerlere zarar veren taşkın su olarak tanımlanabilir. Sel'e dönüşen su akıntıları çevreye, insanlara, hayvanlara, yerleşim bölgelerine, tesislere sosyo-ekonomik zarar verir.

           - DEPREM(ZELZELE) : Başlangıç noktası yerin derinliklerinde bulunan yer kabuğu katmanlarının kırılıp yer değiştirmesi neticesinde ortaya çıkan çoğunlukla yıkıcı sarsıntılardır. Mal'a ve insan'lığa verdiği zarar çok büyüktür.

           Meydana gelen zararlara; bir-iki sebep hariç %98 insanın katkısı, insan dahli vardır. Çünki; insanlar, Yüce ALLAH(c.c.)'ın kendilerine verdiği özellikleri terk etmiş, ilahi emirleri gözardı etmiş, dünyayı, dünya malını putlaştırmıştır ve o'na tapar hale gelmiştir. 

           Böylece; şeytanın ve nefsinin esiri olan insan müsveddeleri; yangının oluşmasındaki şartları üstlenmiş, derelerin, ırmakların, nehirlerin, denizlerin mekanlarına tecavüz edip nefes almasınlar diye ümüklerini sıkmış, deprem değil binalar öldürürü unutup, yapılardaki demirden, çimentodan, kumdan, vesair malzemelerden çalmıştır.

           Hal böyle olunca da; " kendim ettim, kendim buldum- yaşın yanında kuru'da yanar " deyimlerine göre, insan müsveddelerinin bir veya birkaç melanetliği milletimizin tamamı için acılara, acı sonuçlara  sebebiyet veriyor. 

           Daha fazla deteya girmeden; ALLAH(c.c.) bize şeref'i, akıl ve irade'yi bahşetmişse, " dünya hayatının içinde tedbirini al bana TEVEKKÜL et " buyuruyorsa, " eğer karaya- denize zarar verirseniz, verilen zararın cezasının bir kısmının cezasını bu dünyada size veririm'i " bildiriyorsa, O'na karşı " KULLUK'DA HATA yapmamamız icap ediyor. ZİRA;

"Kula bela gelmez hakk yazmadıkça,

Hakk bela yazmaz KUL azmadıkça."

           Yukarıda bahsettiğimiz tabii afetlere 2021'de sıkca maruz kaldık. Birçok canımız gitti.Gidenleri geri getirmek mümkün değil. Hepsine ALLAH((c.c.) rahmet eylesin. Maddi zararın telafisi var. Devletimiz bu konuda gereğini yapmış ve yapmaya da devam etmektedir.

Bu konuda bir diğer hususda şu.

           Başkaları ne düşünür bilemem. Ben kendim çok üzüldüm. Son aylara, hatta yıllara kadar ülkemizde tabii afetler ve diğer bazı konular üzerinden siyaset yapıldığına hiç şahit olmadım. Malesef bunu da yaptılar. Zehirli dilleri hala da dönmeye devam ediyor. Gördüm ki; çapı, cürmü kendilerine dahi yetmeyen çapsızlar kendilerini devletin yerine koymuşlar, devleti küçük düşürme gayreti içindeler. Bunu ancak şeytana kardeş, nefsıne uşak olarak zillete düşmüşler, birbirlerine benzemedikleri halde dost olup birlikte kanalizasyon siyasetini tercih edenler yapıyor. Aslında yaptıkları siyaset değil, münafıklıktır. Şeytanın dahili ve harici temsilcileri adına münafıklık yaparak, TÜRK MİLLETİ'NİN SON DEVLETİNE saldırmanın hiç kimseye faydası yoktur...!

           ALLAH(c.c.)'ül Alem, biliyoruz ki; Aslı TÜRK, nesli de TÜRK olan TÜRK MİLLETİ, bu çapsızlara asla fırsat vermeyecektir. Yine biliyoruz ki; Kul'a, karnı'na, şeytan'a, nefsi'ne kul olanlar, ne ALLAH(c.c.)'a kulluk  yapabilir, ne de TÜRK MİLLETİ'NE hizmet edebilir...!

 

SAYGILARIMLA.  

   

Hüseyin ŞAHİN

Hüseyin ŞAHİN

DİĞER YAZILARI insanolmak
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
.