DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
İsmet Kadıoğlu
İsmet Kadıoğlu
Giriş Tarihi : 23-05-2022 11:11

CHP HEP "YAPTIRMAZIK" OYNUYOR

Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni kurulduğu dönemde ismi öne çıkan Mehmet Nuri Demirağ, Türk havacılık tarihinin önemli isimlerindendir. Türkiye’de uçak fabrikasını ilk kurandır.

O dönemde; Türkiye’de hem de dünyada ekonomik sıkıntı vardır. Devlete ait bazı yatırımlar; uçak ve benzeri ihtiyaçlar ancak halkın bağışlarıyla yapılabiliyordu. Bu amaçla 1932’de Nuri Demirağ’a gidilir. “Benden bu millet için bir şey istiyorsanız en mükemmelini isteyiniz. Madem ki bir millet tayyaresiz yaşayamaz, öyleyse bu yaşama vasıtasını başkalarının lütfundan beklememeliyiz. Ben bu uçakların fabrikasını yapmaya talibim” der. Ve 1936 yılında, Beşiktaş Nuri Demirağ Uçak Atölyesi’nin temelini atar. Yeşilköy’deki bir çiftliği satın alarak büyük bir uçuş sahası, hangarlar ve uçak tamir atölyesi yaptırır.
Bu uçuş alanı, günümüzde önce Yeşilköy Havalimanı, daha sonra ismi Atatürk Havalimanı olarak kullanılan alandır.

1936 yılında, bu uçak Atölyesi’nde, Nu.D-36 adı verilen uçak, 1938’de de Nu.D-38 ismi verilen 6 kişilik yolcu uçağı yapılır. Türk Hava Kurumu, 65 planör sipariş verir ve kısa sürede 65 planör teslim edilir. Yine sipariş edilen Nu.D-36 simli 24 eğitim uçağı tamamlanır ve deneme uçuşları yapılır.

Yapılan uçaklar için pilotlara da ihtiyaç olduğu düşünülerek Nuri Demirağ, Gök Okulu’nu açar. Öğrencilerin tüm masraflarını kendi cebinden karşılar.. İsmet İnönü’nün oğulları Ömer İnönü ve Erdal İnönü de bu okula kaydolur ama kısa süre sonra okulu bırakırlar.

“Evet her şey çok güzel gidiyordu. Gök okulu öğrencilerle dolup taşıyordu. Yeşilköy Havalimanı’nda eksikler giderilmiş, uçakların biri inip biri kalkıyordu. ‘Artık Ankara’yla fazla uğraşmayacağım’ diyordu Nuri Bey. Fakat kendi haline bırakmıyorlardı ki! (…)

İnönü, Nuri Bey’in ününün yayılması, uluslararası olmaya başlaması nedeniyle, bir dönem çocukları Erdal ve Ömer’in de uçuş eğitimi aldıkları Gök okulu ve uçak fabrikasını ziyaret etmek ister. (…)

İnönü, Ulaştırma Bakanı Ali Fuat Cebesoy, İstanbul Valisi Lütfi Kırdar ve kalabalık bir heyetle Yeşilköy’e gelir. Nuri Bey onları kapıda karşılar. İnönü: ‘Ne güzel şeyler yapmışsın Nuri,’ der. (…)

Her Gördükleri İnönü ve heyetini hayrete düşürse de belli etmemeye çalışırlar. Hatta bir ara Ali Fuat Cebesoy taktirlerini ifade etmek ister, ancak Milli Şef’in ciddiyetini görünce vazgeçer. (…)
İnönü; ‘Nuri Bey, her şey çok mükemmel, daha ileriye gitmek için niçin devletle iş birliği yapmıyorsunuz?’
‘Teşekkür ederim. Senelerdir söylediğiniz hususta çalıştım. Fakat başaramadım. Devlet mensupları benden rüşvet istiyorlar.’
Bu söz üzerine İnönü bozuldu. Odada buz gibi bir hava esti.
‘İspat eder misiniz?’
‘İspat ederim. Müsaadenizle evrakları getireyim.’
Nuri Bey evrakları getirmek için diğer odaya geçer. Bu arada İnönü yanındaki zevata dönerek ‘zenginliği başını döndürdü. Havalimanını istimlak edin, uçakları sattırmayın. Görsün gününü’ der. (…)”
“Sonrasında uçaklar askeri malzeme kapsamında değerlendirilerek ihracatına izin verilmemiş. ‘Yakarız da sattırmayız’ denilerek sattırılmamıştı. Bugünkü Atatürk Havalimanının yeri olan muhteşem arazi, metrekaresi bir buçuk kuruştan istimlak edildi, yarım kuruşu vergiye gitti…”
(Bir Öncünün Romanı- Nuri Demirağ, Muhittin Şimşek)

Evet.. 1944’te Nuri Demirağ’a ait uçak pisti, fabrika ve etüt merkezinin bulunduğu alan istimlak edilir. Büyük fedakarlıklarla elde edilen savunma sanayi imkan ve kabiliyetleri, yaşanan olumsuzlukların ardından kaybedilmeye başlar ve askeri fabrikalar ile sivil teşebbüsler, Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün emriyle 15 Mart 1950’deki kanunla kapatılır.

Yeşilköy/Atatürk Havalimanının Millet Bahçesine çevrilmesi projesine CHP karşı çıkmakta. Ama mantıklı bir gerekçesi de yok. Hep yaptıkları; yaptırmayız oynamak. CHP ne istiyor? Türkiye’de hiçbir şey yapılmasın. Efendilerin emri gereği.

Yukarıdaki alıntı yazıda görüldüğü gibi Türkiye 1936'larda uçak üretiyor. Ama dönemin CHP iktidarı bunu istemiyor. Nuri Demirağ'ın özel mülkü olan havaalanı istimlak ederek uçak üretimini durduruyor.

Yaptırmayız, yaptırmayız.. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü, Marmaray’ı, İstanbul Havalimanı’nı, Kanal İstanbul’u yaptırmayız.. Şimdi de Atatürk Millet Bahçesini (Neden bu isimle olmasın?) yaptırmayız deniyor. Deniyor da geçerli olmuyor. Yapılıyor..
Sağlıklı kalın. 22.05.2022, Anamur. İsmet Kadıoğlu.

 

İsmet Kadıoğlu

İsmet Kadıoğlu

DİĞER YAZILARI PROF. DR. SELÇUK GÜVEN ANAMUR BELEDİYESİ 1. ETAP SAHİL PROJESİ TAMAMLANDI "Z" KUŞAĞIYMIŞ YAŞLI ADAM BAŞKAN HİDAYET KILINÇ'LA SAHİL PROJESİ'Nİ KONUŞTUK ANAMUR'A DOĞAL GAZ GELECEK Mİ? KUL HAKKI ve HELALLEŞMEK HUDUT KIZILELMADIR ARTIK ENGELLEMELERİ ENGELLEYECEĞİZ ÇOCUKLAR ve EVET-HAYIR AİLE ve MUTLULUK KURBAN ve BAYRAM HÜKÜMETE BİR MEKTUP,ÖZEL BİR KURUMA DİRENİŞ..2 HÜKÜMETE BİR MEKTUP,ÖZEL BİR KURUMA DİRENİŞ..1 ANNEN YAŞIYORSA.. KORONA SIRA SENDE DİYOR. DOSTLAR, TÜM HASTALARIMIZA DUA.. YAŞLI,GEÇGİN, İHTİYAR SUBAYLAR RAHATSIZ İKİ GÜN AKÇAALAN'DA-3 ÖZEL GÜNLERİN ÖNEMİ KÖY ENSTİTÜLERİ-2 DOĞAN CÜCELOĞLU VEFAT ETTİ. "TOPRAK ALDIĞINI GERİ VERMEZ" KÖY ENSTİTÜLERİ-1 İKİ GÜN AKÇAALAN'DA-2 İKİ GÜN AKÇAALAN'DA-1 2021 YILINDA MASKESİZ GÜLÜMSEYİN AŞK ve SEVGİ ÇİÇEĞİ NERGİS BOZYAZI'NIN, ANAMUR'UN SEVİLEN EVLADI ALİ DENİZ'İ KAYBETTİK EVET ANAMUR SALLANDI ÖĞRETMEN KÖŞEKBÜKÜ ASTIM MAĞARASI-2 KÖŞEKBÜKÜ ASTIM MAĞARASI-1 ANAMUR'DA TARİHİ MEKANLAR YALNIZLIK/YALNIZ OLMAK-4 YALNIZLIK/YALNIZ OLMAK-3 SAKARYA DOĞALGAZ HAVZASI CORONA BİR ÇINAR AĞACINI DA GÖÇÜRDÜ (Yazar Sümer Şenol) ÜRETİM MALİYETİ SATIN ALMAKTAN PAHALI.. ÖYLE Mİ? YALNIZLIK/YALNIZ OLMAK-2 YALNIZLIK/YALNIZ OLMAK-1 TÜRKİYE TEKNOLOJİ TAKIMI VAKFI (T3)-2 TÜRKİYE TEKNOLOJİ TAKIMI VAKFI (T3)-1 YERLİ OTOMOBİL DEVRİM ve ERBAKAN ŞAKİR ZÜMRE ve İLK MİLLİ CEPHANE FABRİKASI MARSHALL ve SÜT TOZU NURİ DEMİRAĞ ve UÇAK FABRİKASI TAYYARECİ VECİHİ HÜRKUŞ NURİ KİLLİGİL'İN SİLAH FABRİKASINDA ÇIKARILAN YANGIN ve PATLAMA-2 NURİ KİLLİGİL'İN SİLAH FABRİKASINDA ÇIKARILAN YANGIN ve PATLAMA-1 LAK LAK, VAK VAKLA GEÇEN ÖMÜRLER ÜSEYİN EMMİ ve ÜSNÜ EMMİNİN IRAMAZANI GERÇEK DOSTLUK, ÇUKURDA BİRİKEN YAĞMUR SUYU DEĞİL. VİRÜS NE ZAMAN BİTER? VİRÜS 3.DÜNYA SAVAŞINI ÇIKARDI BEN 70 YAŞINDAYIM. BEN ve BENİM GİBİ OLANLAR ALINIYORUZ VİRÜS ve DUADAN RAHATSIZ OLAN PROVAKATÖRLER EVDEKAL KÖPEKSİZ KÖYDE DEĞNEKSİZ GEZENLER KRİSTAL ÇOCUK ATAKAN ve OYUN ANAMUR'DA İLK DERSHANE, ÖZEL OKUL ve İSMET DEMİR EN KALİTELİ PETROLE SAHİP LİBYA'DA TERÖRİSTLER LİDERİ HAFTER KİMDİR? LİBYA'DA 400 YIL OSMANLI ADALETİ NEREYE GİDECEĞİMİZİ BİLEBİLMEK İÇİN MASTER MI YAPALIM? "KURBAĞALAR İÇİN GÖL" / "KÖPRÜYÜ YIKARIZ" "68 MODEL SOLCU TAVRI" ANAMUR'DA DOĞALGAZ KLİMA ve MUZ SERASINDA DOĞALGAZ ÇORBA EDELİM AK PARTİ UMUT PARTİSİ PORF. DR. TURAN GÜVEN'İ ÖLÜM MELEĞİ DAİMİ EVİNE GÖTÜRDÜ "ÇOK BÜYÜK BİR LİDERİNİZ VAR. BEN BU ADAMIN HAYRANIYIM." dedi "6 YILIN EMEĞİ 6 GÜNDE YOK OLDU" BARIŞ PINARI HAREKATI ve SAĞ OLASIN DİPLOMASİ IMF/SURİYE TOPLANTISI. ŞÜKREDELİM TEMEL DEPREM ve İMAMOĞLU "BATSIN SİZİN KÜRDİSTAN DAVANIZ"" 15 TEMMUZ DESTANI Başlık Başlık
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA

1xbet Restbetbetpas giriş restbet betpas
restbet.com ucansupurgedernegi.com heceder.org digifestnyc.com Bahis forum

.