DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Ayşe Nur Şen
Ayşe Nur Şen
Giriş Tarihi : 24-03-2020 19:48

BİTKİLER-VİRÜSLER-KOCA ÇINARLAR

Foto:ANŞen                                               Foto:H.E.Çete                                                  

Koca Çınarları Üzmeyin!                
Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organisation WHO) tarafından pandemi- küresel çapta salgın olarak ilan edilen  Corona virüsünün bugünlerde günlük yaşamı neredeyse durma noktasına getirdiği ve sağlık faktörü açısından bireysel tedbirler de almamız gerektiği ortada. Fakat bunlar olurken  yaşlılarımıza lütfen artık direk hasta- virüsü onlar icat etmiş- gözden çıkarılmış- hastalık bulaştırıcı gibi  tavırlarla davranmayalım. Devletimizin onlara koyduğu uygulama onları irrite etmek için değil, bağışıklık sistemleri zayıf olabileceği veya kronik diğer rahatsızlıklardan dolayı virüse daha çabuk yenilebilme ihtimalleri olduğundandır.Sokağa çıkma yasağı her ne kadar 65 yaş üstüne uygulansa da bu hastalıkta genç ölümlerin de olduğu unutulmamalı 'evde kal' uyarıları dikkate alınmalıdır. Ayrıca yaşlılarımıza sokaktan taşıyacağımız ziyaret de onları rahatsız edebilir, yani onların çıkmaması gerekli fakat yeterli değil.Anayasa’nın; Madde-56: Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir' ve 195. madde gereği başkasının hayatına tedbirsiz davranılmamalı ilkelerine riayet ederken kalp kırmamalıyız.  Onlar bizim gibi 7-24 sosyal medyada değil Tv’leri de olmayabilir durumdan haberleri bile olmayabilir.Atalarımızın canı hiç tatlı olmadı ki zaten, hep bizler için fedakarca kendilerinden vazgeçerek, hastalıklarına ''yok bişeyim'' diyerek hayat mücadelesi vermediler mi...Yılların yüzlerine çizdiği haritalarda kaç geçim sıkıntısı, kaç heyecan, kaç çile saklıydı.Ayrıca onlar direncin sembolü olsalar da daha tedirgin olurlar, muhakeme algılama zayıflamış olabilir hücresel ve nörolojik olarak. O yüzden tehlikeyi direk söyleyip korkutmamalı,insanca anlatıp yardımcı olmalı negatif enerji saçmamalıyız onlara.Onların duaları yüzü suyu hürmetine belki de dönüyor dünya ve de ölümün yaşı yok gençliğe güvenip bencil olunmamalı.Mutasyona uğrayıp genetiğini değiştirebilen, ekstrem koşullara da uyum sağlayabilen virüslerin bakterilerle karıştırıldığı ve her kafadan bir sesin çıktığı şu dönemde bilimsel verilere göre hareket edip kulaktan dolma söylentilerle iş yapmamalıyız.

Bağışıklık sistemini güçlendiren doğal ilaçsız  bitkilerle yakınlığımızı arttırıp sevdiklerimizi ve kendimizin sağlığını koruyup en az hasarla atlatarak devletimize yardımcı olmalıyız.Bu yazıda fitoterapi ve sağlık açısından önemli bir bitki olan biberiyeyi tanıtacağım.Fakat bitkisel çayların küçük yaş, hamilelik, emzirme dönemlerinde sakıncalı olabileceğini unutmamalı, kronik rahatsızlığı olanlar doktor kontrolünde almalı, fazlasından kaçınmalıyız.

Foto:ANŞen

Familya : Lamiaceae

Botanik adı : Rosmarinus officinalis L.

Araştırma yeri (Lokalite): C4 Mersin: Anamur, Kaşdişlen köyü.

Doğal yaşam alanı (Habitatı): Yol kenarı.

Rakım: 150 m

Araştırma tarihi: 18.04.2019

Fitocoğrafik bölgesi: Geniş yayılışlı.

Yöresel adı : Biberiye

Kullanılan kısmı : Çiçekli yaprakları.

Kullanım amacı ve biçimi: Antiviral etkisiyle virüslere karşı karaciğeri koruyan bu bitkinin taze ve kuru halde çiçekli yaprakları çay olarak tüketilmektedir. Geleneksel bir ağrı dindirici ve iltihap gidericidir. Hafıza güçlendiricidir. Baharat olarak yemeklerde halk tarafından sıkça kullanılır ve bahçelerde üretilir. Yağı çıkarılıp sürüldüğünde romatizmal ağrılara iyi gelir. Ülser, kolit ve yüksek tansiyon hastalarının biberiye çayını tüketmemeleri önerilir.

SAĞLICAKLA KALIN...

DR.AYŞE NUR ŞEN

Eğitim Bilimleri Uzmanı Botanist

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İBB Ekrem İmamoğlu Adalar
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Advert

1xbet

Restbetbetpas giriş
 restbet
   betpas
   restbet.com