DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Begüm Balcı
Begüm Balcı
Giriş Tarihi : 08-12-2020 19:11

Beynimle Cebim Arasındaki Konik İlişki.

İlk okula başladığımda babam bana düzenli harçlık vermeye başlamıştı. Delikli 2.5 tl bir hafta bu parayla idare etmem gerekiyordu. Çocukluk işte şekerleme almakta var ördekli çocuk kitapları almakta. Ben genellikle çocuk kitapları almayı tercih ettim. O nedenle harçlığım bana hiç yetmedi.
Hatta Van’da ( o zaman ilk okul 5. Sınıfa gelmiştim)taksitle kitap almayı keşfetmiştim. Kent kırtasiye benim kitap okuma aşkımdan, bana güvenip taksitle kitap almama izin vermişti.
Yaş aldıkça yaşamsal deneyimleriniz, hayatınızdaki bir çok karmaşıklığı giderecek deneyime kavuşuyor. Ancak benim üretken beynimle cebin arasındaki konik ilişki arası hiç daralmadı. Para kazanmak için harcadığım zamanın % 90 nını satın aldığım paraların faizine ödediğimi fark edeli çok zaman oldu.
Sosyal Devlet olma gereği devletin üreticilere, projeleri karşılığında hibe destek verdiğini öğrendim. İstatiksel düşünen birisi olarak proje yapmak hiç zor olmadı. Önce öğrencilerim için yapacaklarıma proje yapıp destek almayı başardım. Emekli olunca kurduğum ekonomik dernekte üretim yapan arkadaşlarımız için proje yaptık ancak hibe alamadık.
HOBİDEN-KOBİYE sloganıyla yola çıkan derneğimizde bu deneyimi edinmek için” Yöre kültürüne ait ürünlerin marka haline getirilerek ekonomiye kazandırılması “ vizyonuyla KOSGEB ‘e iş yeri projesi yaparak hibe destek aldık. Ancak hibeyi alıncaya kadar, aldığım desteğin 4 katı para harcamak zorunda kaldığım için yine kazandığım paranın % 90 borç aldığım paraların faizini ödemek için gidiyor. İşimizi geliştirelim biraz daha fazla gelir elde edip bu darboğazları aşalım diye düşündüm. TKDK nın kırsal işletmelere verdiği destek için İPAR projesi yaptık. Avrupa birliği standardında bir çalışma ve sorumluluk dizininden oluşan projemiz geçti. Ancak talep ettiğimiz makinelerin fiyatları proje geçinceye kadar 2 katına çıktı. Birde inceleyen uzmanlar gereksiz görüp bazı kalemleri silmişler. Bunu nasıl anlıyorlar onu anlamış değilim. İşyerimize gelip uzmanlar tarafından kontrol ediliyorsunuz ondan sonra o makinenin ihtiyaç olup olmadığına karar veriliyor. Bu hibe para desteğini alabilmeniz için önce makinelerin tüm parasını ödeyerek satın alıyorsunuz. Sonra bu paranın % 75 i hesabınıza bir ara yatıyor. Asla ne zaman yatağı hakkında bilgi sahibi olamıyorsunuz. Çünkü
devlet size gelen parayı bir süre işletip ondan sonra hesabınıza yatırıyor. Siz bu süreçte devlete faiz ödemeye devam ediyorsunuz.
Para bulma konusunda esnafa yardımcı olan Esnaf Kooperatifi var. Gerçekten de mevcut koşullarda çok düşük faizle size para veriliyor. Ancak onlar % 3 , banka %4 komisyon kesiyor. Birde bir miktar paranızı bloke ediyorlar en son ödemenizi yapınca geri vermek üzere, ucuz kredi aldığınız için aldığınız banka size ek hizmetler satın almaya zorluyor ( emekli olduğum halde halen beni emeklilikten yararlandırmaya çalışıyorlar Israrla istemediğimi söylediğim halde yinede sisteme kaydınız yapılıyor vs... Benim kredi notum çok yüksek bunca yıldır aldığım bütün kredileri zamanında ödedim. O nedenle hemen kredi alabiliyorum. Sistem beni evlat edindi. Ömrümün % 75 i onlar için çalışarak geçiyor.
Hayalinizdeki işi gerçekleştirmenin ne kadar pahalı olduğunu ben çoook iyi biliyorum.
Üreten insanın tırmalayarak üretim yaptığını aşkla yaptığı işin hatırına tüm bu zulümlere katlandığını biliyorum. Para hayallerimi gerçekleştirmek için hep bir araç oldu. Ancak ben onu ciddiye almam gerektiğini yeni öğrendim. Para imparatorluğunun kölesi olduğumuzu ve tüm gerçeklikleri kontrol ettiğini çok net anladım. Beynimle, cebim arasındaki koninin çapı büyüdükçe benim sandıklarımın da benim olmadığını gördüm.
Bu durumda içim dışım sigorta bir de ona dünyanın parasını ödüyorum. Nasılsa para imparatorluğu beni korumak için her şeyi düşünmüş.
Biz nasıl bir gerçeklik içinde kendi gerçekliğimizi yaratmaya çalışıyoruz?
Yaşasın gelişebilir hayat.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İBB Ekrem İmamoğlu Adalar
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Advert

1xbet medyum