DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Mehmet Gümüş
Mehmet Gümüş
Giriş Tarihi : 04-04-2021 02:45
Güncelleme : 15-04-2021 18:47

BAŞBUĞ ALPARSLAN TÜRKEŞ (24.ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE)

Büyük Türk Milleti,bilinen beş bin yıllık tarihinde bünyesinden dünyada isim bırakmış, liderler,devlet adamları,kumandanlar,kahramanlar,alimler ve sanatkarlar çıkarmıştır.bunlardan bazıları,karekterlerinde hem liderliği,hem askerliği hem de devlet ve bilim adamlığını birleştirmişlerdir.

Türk Milleti,xx.yüzyılda da bünyesinden böyle yüksek vasıflı şahsiyetler ve kahramanlar çıkarmaya devam etmiştir.İşte bunlardan biri de,Türk dünyası’nın her köşesinde ismini duyurmuş,kendisinden saygı ve sevgiyle bahsettirmiş bilge lider Başbuğ Alparslan TÜRKEŞ’tir.1917 yılında Türklüğün gözbebeği olan topraklarda ,Kıbrıs’ta dünyaya gelmiştir.

Başbuğ Alparslan TÜRKEŞ,yüksek karakterli ,atalarına yakışır bir şekilde, çok yönlü olarak kendini yetiştirmişti.O,Askerlik sanatı üzerinde kurmay bir subay,buna ek olarak siyasete atıldığında ise bir siyasetcinin de ötesinde büyük hedef sahibi ,ülküler peşinde koşan,kendi ardından da milyonları sürükleyebilen  bir lider,bir dava adamı hüviyetine sahip olup,ortaya koyduğu fikirlerle ilim ve düşünce hayatımızda yeni çığırlar açmıştır.

Başbuğ Alparslan TÜRKEŞ,”En asil fikirler,bizim fikirlerimizdir.En meşru,en ahlaklı dava,bizim davamızdır”diyerek Ülkücü Hareket’in  “Türk-İslam davası”’nı tarif ediyordu.

Başbuğ Alparslan TÜRKEŞ,80 yıllık hayatında Türk dünyasının her bir köşesiyle ilgilendi.Pek çok Türk coğrafyasını dolaştı.Anadolu’da da ayak basmadık bir yer bırakmadı.

Başbuğ Alparslan Türkeş’in dava adamlığı ile daha bir çok şeyler yazılıp çizilebilir.Fakat gençliğinden itibaren fırtınalı ve çileli geçen dünya hayatı ,1997 yılı’nın  Nisan ayında Türk başkenti Ankara’da sona erdiğinde,Türkiye’nin ve Türk dünyası’nın dört bir yanından cenaze namazına ve defin mersimine katılmak için gelen genç,yaşlı,kadın, çocuk herkes baharın ortasında karlı caddelerde yürüyerek,dualar ederek Başbuğları için son görevlerini yapmaya çalışmışlardı.Başbuğ Alparslan TÜRKEŞ’i küçümseyen veya kıskanan çevreler,Onun bu kadar büyük bir katılım ve coşkuyla ahiret alemine uğurlanacağını daha önce  akıllarından bile geçirmemişlerdir.

Necip Türk milletinin yetiştirdiği kutlu evlatlarından biri olan bütün Türklerin son Başbuğ'u cennet mekan Başbuğ Alpaslan Türkeş'in hakka yürüyüsünün 24. yıl dönümünde bir kez daha gönüller birleşti ve eller "Donuk ve nemli gözlerle"
Rabbimize açıldı.

Zaten son Başbuğ'un hayatının başlangıçı da göç ile başladı ve göç ile bitti.

Ve yıl 1997 tarih 4 Nisan Türk dünyasının bilge Başbuğ'unun Hakka yürüyüşü...

Son söz olarak ruhun şad olsun Başbuğ'um bize öğrettiğin kutlu hedef doğrultusunda emin adımlarla yürümeye çalışacağımıza sana söz veriyoruz.

Ruhun şad mekanın cennet olsun Başbuğ'um.

                 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İBB Ekrem İmamoğlu Adalar
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA

kalkinmaatolyesi.org

1xbet Restbetbetpas giriş
 restbet
   betpas
   restbet.com

Restbet