DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Mehmet Gümüş
Mehmet Gümüş
Giriş Tarihi : 21-11-2020 01:48

Aile Kurumu Niçin Önemlidir.?

Değerli Okurlarım,

Bundan böyle Anamur Ekspres gazetesinin imtiyaz sahibi Mithat beylede istişare ederek, gazetemiz'in köşe yazarları bölümünde insanlarımıza faydalı olacağına inandığım yazılarımla zaman zaman birlikte olacağız.Yazarlar bölümündeki değerli arkadaşlarımı selamlarken,kendilerine çalışmalarında başarılar diliyorum.

Tek amacım; Peygamberimiz'inde ifadesiyle "İnsanların en hayırlısı,başkalarına hayırlı olandır" hadisi Şerifinin şerefli bir muhatabı olabilmek içindir.

Gayret bizden,takdir Allah'tan

Haydi Bismillah,

Aile,devletin temeli, toplumun da hücresidir. Eğer bir toplumda aileler sağlam ise o toplum da sağlam demektir. Bundan dolayı ailenin bozulması toplumun bozulması demektir. Dolayısıyla evlenme yoluyla kurulan yuva basit bir şey değil bilâkis toplumun özü ve temelidir. 

Allah Teâlâ Kur’an-ı Kerimde şöyle buyuruyor; “Kaynaşmanız için size kendi (cinsi)nizden eşler yaratıp ta aranızda sevgi ve merhamet peyda etmesi de O’nun (varlığının) delillerindendir. Doğrusu bunda, iyi düşünen bir kavim için ibretler vardır.”( Rum Suresi’nin 21) 

Bizler toplum olarak çok büyük bir tarihe, sayısız zaferlere, çok sayıda ilmî buluşlara, zengin mimarî eserlere sahibiz. Ayrıca örf ve adetlerine bağlı bir toplumuz. İşte bizleri biz yapan, birçok devletler kurma kudretinin veren, geniş bir kültüre sahip kılan faktör, değerlerine bağlı toplum oluşumuzdur. Umarız ki toplumumuz geçmişteki dinamizmi yakalar ve toplum olarak her yönüyle gelişmiş ülkeler arasına gireriz. İşte büyük toplumun, sağlam toplumun temelini güçlü aileler oluşturmaktadır.

Sağlam aile ancak şu dört temel üzerine kurulur:

-Karşılıklı sevgi, fedakârlık, saygı, güven. 

Ayrıca eşler şu hususlara dikkat etmelidir;

- Bir ailede eşler sırlarını başkalarına açmamalı,

- Harcamalarda daima ailenin geleceği düşünülmeli,

- Ailevî menfaatler daima ön planda tutulmalıdır,

- Eşler birbirlerine bütün şartlarda destek olmalıdır.

- Dışarıda ne olursa olsun evde daima güler yüzlü tatlı dilli olunmalıdır.

-Evde eşler istişare yapmalı, eşlerin birbirlerinden gizli şeyleri olmamalıdır.

Ailenin mutluluğunun devam etmesi için, sayılabilecek daha birçok kural vardır. Yukarıdaki saydığımız kuralları eşler kendilerine prensip edinirlerse mutlu olmalarına engel olacak bir durum ortaya çıkamaz. Aile şefkatinden yoksun nesillerden oluşacak bir uyumsuz toplumun meydana gelmesi, aile otoritesinden uzak yetişen bir neslin bunalımdan kendisini kurtaramayıp, bilâkis kendisini bunalımlara iten bir nesil olur ki nitekim bunun işaretleri bütün çirkinliği ile bugün görülmektedir. 

Son zamanlarda basın ve yayın kuruluşlarından izlediğimiz kadarı ile Türk geçliğinde ve ailesinde de çözülmeler görülmektedir. Mesela çarpık aile ilişkilerinin yaygınlaşması,uyuşturucu maddeler kullanma, bali çekmeler, eşcinsellik, sokaklarda terör estirmeler, şeytana tapmalar ve mahkemelerde aileler arasında boşanmaların çoğalması gibi. Ne yazık ki toplumumuzda da bu yöne doğru bir gidişat gözlenmektedir. Bizim toplumumuzda aileleri ayakta tutan şey, ailenin kuruluşunun nikâhla başlayıp, eşlerin birbirlerine iyi ve kötü zamanlarında yardımcı olma yönünde söz vermeleri ve ailelerin dini kurallara, örf ve adetlere bağlı olmalarıdır. 

Sonuç olarak; millet ve devletler, sağlam ailelerden meydana gelmiştir. Aileleri İslam’ın emrettiği kaideler çerçevesinde kurmuşsak millet de sağlam millet olur. Yine ailenin fertleri olan baba, anne ve çocuklar da karşılıklı sorumluluklarını bilip sevgi, saygı, hoşgörü ve güven içindeyse o aileler huzurludur. 

Ya Rabbi! Bizi, ailemizi, milletimizi ve vatanımızı her türlü iç ve dış düşmanların yıkıcı ve bölücü eylemlerinden muhafaza eyle. Bizleri Sıratı Müstakim’den ayırma, birlik ve dirlik içerisinde daim ve kaim eyle. Mükâfatı cennet olan Salih amellerle dolu bir hayat yaşamayı nasip eyle. 

Günahlarımızı affeyle, ölenlere rahmet, kalanlara sıhhat ve afiyet ver. Her şey gönlünüzce olsun. 

Sevgiyle kalın,hoşca kalın,selâmetle kalın.

Allah'a emanet olun!

 


NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İBB Ekrem İmamoğlu Adalar
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Advert
Betpaskalkinmaatolyesi.org

1xbet Restbetbetpas giriş
 restbet
   betpas
   restbet.com