DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Mehmet Gümüş
Mehmet Gümüş
Giriş Tarihi : 02-05-2021 22:06

3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ

3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ.                                              
​Geçmişi şan ve şerefle dolu büyük Türk Milleti, binlerce yıldır süregelen engin devlet anlayışı ve yönetimiyle, bu yaşanmışlıkları etrafında oluşturduğu geniş kültür birikimiyle dünya milletler tarihinde hak ettiği en saygın yerini almıştır. Tarihte kurulmuş tüm Tük devletlerinde olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşu esnasında da “Türklük” fikriyatı son derece önemli bir yer tutmuştur.Türk Kurtuluş Savaşı sürecinde de Anadolu’nun her karışını işgal etmeye çalışan yabancı güçler ile yerli işbirlikçilerine karşı, aziz milletimiz 

“Türkçülük” fikriyatı etrafında bir araya gelip hep birlikte mücadele etmeyi bilmiştir. Böylelikle topraklarını zorla işgale yeltenenlere karşı şanlı bir duruş gösteren büyük Türk Milleti, vatanını tek bir işgalci kalmayana dek savunarak dünya siyasi tarihinde gıptayla anılan bir başarıya imza atmıştır. Geçmişi böylesine asil mücadelelerle dolu olan milletimiz, Türkiye Cumhuriyeti’ni de bu asil mücadele ve fikri alt yapısı doğrultusunda kurmayı başarmıştır.
​Dolayısıyla böylesine şeref ve başarılarla dolu geçmişe sahip bir milletin elbette ki birçok milli bayram günlerine sahip olması doğaldır. Bu milli ruhu temsil eden günlerden birisi de yakın tarihimizde büyük bir önemi olan “3 Mayıs Türkçülük Günü”dür. Haksızlığa, emperyalizme, ihanete, vatan hainliğine ve yerli işbirlikçiliğine karşı Türk Milliyetçiliği etrafında şekillenen mücadelenin şanlı bir örneği olan “Ankara Nümayişi”nin yıl dönümünde ve ilk kez 3 Mayıs 1945’te Tophane Askeri Hapishanesinde Hüseyin Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sancar, Reha Oğuz Türkkan, Fethi Tavetoğlu, Alparslan Türkeş, Orhan Şaik Gökyay başta olmak üzere on mahkûm tarafında kutlanmıştır.Bu kutlama daha sonraki yıllarda da Türk milliyetçileri arasında bir gelenek halini almıştır. Yani bu tarihten sonra 3 mayıs tarihi “Türkçülük Günü (Bayramı)” olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Üzerinden 73 yıl geçmiş olmasına rağmen 3 Mayıs 1944’ü doğuran şartlar günümüzde de canlılığını sürdürmektedir. O günlerde vatanımız üzerinde yabancı güçlerin karanlık emelleri arkasında saf tutan zihniyetler günümüzde de milletimizin içine sızmış ve içten içe derin bir etki bırakabilecek ihanet emelleri için çalışmaktadır. 

Özellikle son olarak 15 Temmuz 2016’da bu ihanet şebekelerinin kirli bir oyunu olan ve devletimizle milletimize karşı gerçekleştirilmek istenen “darbe girişimi ”çok şükür ki milletimizin derin feraseti, büyük cesareti, toprağına ve bayrağına olan sevdası ve tertemiz imanı sayesinde başarısızlığa uğratılmıştır. Bu sayede asil milletimizin tarihten günümüze değin karşısına çıkarılan bir büyük oyun daha bozulmuştur.

3 Mayıs 1944’te ortaya konan milli duruş, direniş ruhu ve Türk Milliyetçiliği esasına dayalı cesur tavır, bizlere, günümüz için yeniden diriliş, yarınlarımız için ise yeniden şahlanışımızı gerçekleştirebilmek açısından son derece önemli bir örnek olmalıdır.Türk Milleti ve devletine derin bir gönül bağıyla bağlanmış ülkü devleri olan İsmail Gaspralı’dan Ziya Gökalp’e, Mehmet Akif Ersoy’dan Mustafa Kemal Atatürk’e, Zeki Velidi Togan’dan Erol Güngör’e, İbrahim Kafesoğlu’dan Bahaeddin Ögel’e, Hüseyin Nihal Atsız’dan Osman Turan’a, Cemil Meriç’e ve en nihayetinde Türk Milliyetçiliği fikriyatının son Başbuğu Alparslan Türkeş’e kadar vatanı, devleti, milleti, imanı ve ülküleri uğruna yaşamış tüm yiğitlerin yolunda olmak bizlerin birinci vazifesi olmalıdır.
Böylelikle yakın tarihimizde büyük bir önemi olan ve Cumhuriyetimizin ilanı ile yeni Türk devletinin kuruluşunda önemli bir etki ve fayda sağlayan Türkçülük düşüncesi ekseninde ortaya çıkan bu “milli ruh” aziz milletimizin bekası için her daim önem arz edecektir.

Egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu müreffeh, mesut, güçlü bir Türkiye için vatanımızın her karış toprağını; ilimle, irfanla, imanla, inançla ve gayretle çabalayarak alın terimizle sulamalıyız. Bu duygularla geleceğimizi inşa etmek için ve tıpkı tarihte olduğu gibi yarınlarda da tüm insanlığın umudu olmak için çaba sarf etmeli, ülkesi ile ülküleri uğrunda var olmaya çalışmalıyız.  
​Bu duygu ve düşüncelerimizle ;

Büyük Türk Milletinin bekası ve yarınları için mücadele etmiş tüm kıymetli dava adamlarımıza, aziz şehitlerimize, kahraman gazilerimize ve milletimizin tüm fertlerine en kalbi şükranlarımızı sunuyor “3 Mayıs Türkçülük” gününün devletimize ve milletine hayırlar getirmesini diliyoruz.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İBB Ekrem İmamoğlu Adalar
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Advert

1xbet

Restbetbetpas giriş
 restbet
   betpas
   restbet.com