DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Gazi MERT ( Sohbet Köşesi )
Gazi MERT ( Sohbet Köşesi )
Giriş Tarihi : 11-07-2021 13:48

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNDE ŞEHİT DÜŞEN KAHRAMAN KADINLARIMIZ VE İSLAMDA KADIN…

Türk-İslam tarihi savaşta ve barışta kadınlarımızın fedakârlıkları, cefakârlıkları ve kahramanlıklarıyla doludur.

İlk şehit Müslüman Türk kadını Hz.Sümeyye’dir.

Ebu Cehil, Hz. Sümeyye’nin Müslüman olmasından çok rahatsızdır ve; “Sen Muhammed’i çok seviyorsun, bundan derhal vazgeç !”dediğinde O, tereddütsüz inancından bir adım geri atmamıştır.

Ebu Cehil, Hz. Sümeyye’nin iki bacağını iki ayrı deveye bağlatıp zıt yönlere çektirmiştir ve o İslam’ın ilk kadın şehidi olarak tarihteki yerini almıştır.

15 Temmuzda Türkiye’mizde bir darbe kalkışması olmuş, kalkışmayı önlemek için kadınlarımız erkeklerle birlikte ön saflarda yer almışlardır.

Darbe girişiminin merkezinde Fethullah Gülen Cemaati’nin 40 yıl önce orduya sızdırmaya başladığı subaylar vardı.

Bu merkezin etrafında kimi Erdoğan karşıtı subaylar ve ikbal bekleyen başkaca subaylar da vardı.

Darbenin ardından TSK’daki 358 generalden 149’unun orduyla ilişiği kesilmişti.

Bu generallerin çoğu tuğgeneraldi.

15 Temmuzun kahraman kadınları; Kurtuluş Savaşındaki Halide onbaşının, Çanakkale cephesindeki Nezahat onbaşının, Cepheye mermi taşıyan Şerife bacının, Balkan savaşındaki Kara Fatma’nın, Kurtuluş savaşında erkek kılığına girerek çarpışmalara katılan Halime Çavuşların torunlarıydı.

Şehit kadınlarımız; 93 harbi olarak anılan 1877 – 1878 Osmanlı-Rus savaşı sırasında Erzurum’daki Aziziye Tabyasının savunması için eşi askerde iken kollarında şehit verdiği ağabeyini ve 3 aylık bebeğini emzirip bırakarak Aziziye tabyasının düşman eline geçmemesi için koşan 20 yaşındaki gelin Nene Hatun’ların torunlarıydı.

İşte 15 Temmuzda şehit düşen bazı kahraman kadınlarımız şunlardır:

***TÜRKAN TÜRKMEN TEKİN

Şehit Türkan Türkmen Tekin; Eşi Ramazan Tekin ve çocuklarıyla ilk önce Esenler Atışalanı Karakolu'na gitmiş burada toplanan vatandaşlarla Atatürk Havalimanı'na doğru yürüyüşe geçmişti.

En ön saflarda bulunan Tekin, darbeci askerlerin vatandaşların üzerine sürdüğü tankın altında kalarak ağır yaralanmıştı.

Çevredeki vatandaşların yardımıyla hastaneye kaldırılan Tekin, kurtarılamayarak şehit düşmüştü.

Şehit Türkan Türkmen Tekin'in 20 yaşında Berkay, 18 yaşında Buket ve 11 yaşında Sümeyye isimli çocukları vardı.

Şehidin eşi Ramazan Tekin yaşadıkları o geceyi şöyle anlatmıştı:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Meydanlara çıkın' çağrısını yaptıktan sonra eşim apar topar hazırlanmaya başladı. Tesettürlü olmasına rağmen saniyeler içinde giyindi, ayakkabılarını bile giymeden terliklerle aşağıya indi. 'Vatanımız için, hadi çabuk ol' diye bağırıyordu.

Esenler'de son durak karakoluna kadar yürüdük. Sonra sularımızı alıp dualar ede ede havalimanına gidiyorduk. Yolda yürürken bir anda ışıklar kesildi ve tank eşimi altına aldı. O sesi hiç duyamadım. Sanki dünya durmuştu o an. Tankı görmememiz için ışıkları kesmişler. Tankın altından çıkarmaya çalıştım ağlayarak. Ne yapacağımı şaşırmıştım. Eşim kollarımda şehit oldu."

Şehit Tekin için İstanbul Esenler Namık Kemal Camisinde ikindi namazı sonrası cenaze namazı kılınmıştı. Tekin’in cenazesi Habibler Yeşil Yayla Mezarlığı’na defnedilmişti.

Şehidin ismi, Kütahya’da bir mesleki ve teknik liseye verilmişti.

***DEMET SEZEN:

Demet Sezen, darbe gecesi çağrılmayı beklemeden meslektaşı ve eşi Hakan Sezen’e 3 yaşındaki oğlunu emanet ederek görevinin başına geçmişti.

Başkanlığa atılan ikinci bombada şehit düşen Sezen, şehit aileleriyle özel olarak ilgileniyordu.

15 Temmuz günü nöbetçi olan Demet Sezen, saat 22.30 sularında işinden çıkarak eşi ve oğluyla birlikte evine gelmişti. Sezen ailesi eve geldiklerinde darbe kalkışmasının yaşandığını öğrenmişti. Hemen hazırlık yapan Demet Sezen, eşine “Sen gelme çocuğun yanında kal bir şey olursa haberleşiriz” diyerek evden ayrılmıştı.

Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’na giden ve şehit olmadan 5 dakika önce eşini arayan Sezen, Genelkurmay Başkanlığı’na göreve gideceklerini haber vermişti.

Eşinin atılan ikinci bombada şehit düştüğünü söyleyen Hakan Sezen, “Sevdiği işi yapıyordu, niyeti de şehit olmaktı. Nasip oldu. Beraber çalıştığı arkadaşlarına da bunu sürekli söylerdi” diye konuşmuştu.

Özel Harekat Daire Başkanlığı İnsan Kaynakları Şubesi Sosyal Hizmetler Bürosu'nda çalışan Demet Sezen, şehit ailelerine acı haberi vermekle görevliydi.

Şehit haberlerinden çok etkilenen Sezen, şehit ailelerine haber vermekle kalmayıp şehit çocuklarına hediyeler alarak onları sık sık ziyaret ediyordu.

31 yaşında şehit olan 1 çocuk annesi Demet Sezen’in ismi, Ankara Yenimahalle’de bulunan bir Anadolu imam hatip lisesine verildi.

***GÜLŞAH GÜLER:

Şehit Gülşah Güler, Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'nda Özel Harekat Komiser Yardımcısı olarak çalışıyordu. Darbe gecesi görevinin başında olan Güler, henüz 24 yaşındaydı.

Kaşkışmanın yaşandığı gece birçok akrabası haber alabilmek için Güler’i sık sık telefonla aramıştı.

Gülşah Güler arayanlara: ''Beni meşgul etmeyin, saldırı var. Ben sizi arayacağım'' demişti. Ancak babasının içi rahat etmemiş ve aramaya devam etmişti.

Gece saat 00.00’dan sonra ise kızı Gülşah’a bir daha ulaşamamıştı. Önce Güler’in ağır yaralı olduğu haberini alan aile, ikinci telefonla kızlarının şehit olduğunu öğrenmişi.

Gülşah Güler’in cenazesi Hatay’da defnedilmişti. Dört çocuklu ailenin ikinci evladı olan Şehit Komiser Yardımcısı Güler'in Kırıkhan Devlet Hastanesi Morgu'ndan alınan cenazesi, ilk olarak Cumhuriyet Mahallesi Atatürk Caddesi'nde baba evine getirilmiş burada şehidin tabutuna gelinlik duvağı örtülmüştü.

Gülşah Güler, resim öğretmenliği bölümü son sınıfta okurken Özel Harekatçı olmayı istemişti.

Güler, yaklaşık bin kişinin katıldığı sınavda büyük başarı göstererek 60. olmuştu.

Cesaretiyle herkesi kendine hayran bırakan Güler, Diyarbakır ve Şanlıurfa’da geçici görevde bulunmuştu.

Şehidin ismi, memleketi Hatay Kırıkhan’da bir ilkokula, Sakarya’da ise bir anaokuluna verilmişti.

***KÜBRA DOĞANAY: 15 Temmuz hain darbe girişiminin şehit kahramanlarından biri de Kübra Doğanay’dı.

Darbe girişimini öğrendikten sonra arkadaşlarıyla birlikte gittiği özel harekâtta hainlerin bombasıyla şehit düşmüştü.

Onun yüreği vatan, millet, bayrak aşkıyla doluydu. Cesurdu ve güçlüydü. 23'ünde gencecik bir fidandı Kübra. Özel Harekâtın gözü kara kadınlarındandı. Hayalleri vardı. Yeni evine yeni taşınmıştı. Hayat onu daha yeni kucaklamaya başlamıştı o da hayatı...

O gece, o hainlerin sahneye çıkıp demokrasiye darbe vurmaya çalıştığı gece annesi ile son kez konuşmuştu Kübra Doğanay. Korkma dedi... Sadece korkma…

"Seni saklayacağız" dediklerinde "ben vatan haini değilim" demişti.

Resim öğretmeni ve mimardı.

Tek hayali vardı özel harekâtçı olmaktı.

Yol arkadaşı Cennet Yiğit ile birlikte darbe girişimini öğrendiğinde harekât merkezine koşmuştu. İkinci bombalamada da şehit düşmüştü.

***ZEYNEP SAĞIR:

15 Temmuz darbe girişiminde en çok şehit verilen yerlerden birisi olan Gölbaşı özel Harekat Merkezi'nde Şehit düşen polislerden birisi de 2 Çocuk annesi olan Komiser Zeynep Sağırdı.

Şehit Polis, geride 2 öksüz çocuk bırakmıştı.

Adana doğumlu olan Şehit Polis Zeynep Sağır 38 yaşındaydı. Şehit Polis Kuveyt'te 3 yıl elçilikte görev yaptıktan sonra Türkiye'ye dönmüş, Sivas’ta çalışmaya başlamış ve şehadetinden 2 ay önce tayini Ankara'ya çıkmıştı.

Şehit Başkomiser Zeynep Sağır bir süre önce sosyal medya hesabının kapak fotoğrafını çocuklarının fotoğraflarını yaparak " Bu kadar şehit yeter" notunu düşmüştü.

Başkomser. Ankara Gölbaşı Özel Harekât başkanlığına yapılan saldırıda şehit düşmüştü.

***CENNET YİĞİT:

15 Temmuz’un en genç isimlerinden biri olan Cennet Yiğit, 23 yaşında ve henüz 10 aylık polis memuruydu.

Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'na düzenlenen bombalı saldırıda şehit edilen Yiğit, 1 ay sonra nişanlanacaktı.

1993 doğumlu Cennet Yiğit, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği okurken bir yandan Polis Akademisi’ni kazanmış ve iki akademiyi birlikte bitirmişti.

Çocukluk hayalini gerçekleştirerek polis olan Yiğit, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında sözlüsü ile birlikteydi.

Darbe haberini alır almaz Polis Özel Harekat Merkezi'ne giden ve merkeze vardığında arabadan inip mühimmat almak için koşan Yiğit, o sırada vücuduna isabet eden misket bombası ile şehit düşmüştü.

Komiser Yardımcısı Cennet Yiğit'in cenaze namazı Kayseri'nin Bünyan ilçesi Merkez Bayramlı Camii'nde kılınmıştı.

Şehit Komiser Yardımcısı Cennet Yiğit'in Kayseri'nin Bünyan ilçesinde ikamet eden ailesi, şehit Cennet Yiğit'in Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki operasyonda giydiği botlar, Özel Harekat üniforması, sözünde kesilen kurdele, tuvalleri boyamakta kullandığı fırçalar, kendisini şehit eden misket bombasının parçası ve patlamada kullanılamaz hale gelen telefonunun da bulunduğu eşyaların sergilendiği bir vitrin yaptırmıştı.

Kızını şehit eden misket bombasını göstererek ağlayan baba Yahya Kemal Yiğit: "O bombayı atan pilotun gözlerinin içine bakmak istiyorum" demişti.

Baba Yahya Kemal Yiğit: “Allah o günleri milletimize bir daha yaşatmasın'' diye konuşmuştu.

Baba Yiğit, bu vatan için bir evladı değil bin evladı olsa feda edebileceğini de sözlerine eklemişti.

Şehidin ismi, Kayseri'nin Bünyan ilçesindeki bir parka, Antalya Konyaaltı ve Adıyaman Kahta’da bir anaokuluna ve Kayseri’de bir ortaokula verilmişti.

***SEVDA GÜNGÖR:

Üniversitede maliye okuduktan sonra polis olmaya karar veren Sevda Güngör, ilk görevini Mersin’de tamamlamıştı.

Daha sonra Özel Harekat Polisi olarak Ankara’ya yerleşmişti.

15 Temmuz darbe girişimini haber alır almaz görev yerine giden Güngör, cuntacı hainler tarafından Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’na düzenlenen saldırıda şehit düşmüştü. Cenazesi memleketi Adana’da toprağa verilmişti.

Henüz 26 yaşında olan Güngör, ailesine evlenmeye karar verdiğini söylemişti. Ancak bu hayaline kavuşamadan şehit olmuştu.

Şehidin ismi, Adana’da bulunan bir anaokuluna verilmişti.

Evet….

Ülkemizde 15 Temmuz’da bir darbe kalkışması yaşadık…

Kadın-erkek, genç-ihtiyar, amir-memur yüzlerce şehit verdik.

Kadın şehitlerimiz…

İslamın kadınlara verdiği değere gelince;

Yüce İslam dini kadınlara büyük değer vermiştir.

Yüce İslam dinine ilk inanan da, Allah yolunda canını feda eden ilk Müslüman şehit de kadındır.

İslam´ın ilk dönemlerinde Müslüman olmayanlar yıllar yılı devam eden anlayışları gereğince yeni doğan kız çocuklarını diri-diri kumlara gömmeye devam ediyor, anne babalar bundan hiç üzüntü duymuyorlardı.

Cenâb-ı Hak kız çocuğu istemeyenleri şöyle uyarmıştır:

“Onlardan birine bir kızı doğduğu müjdelendiğinde üzülür ve yüzü simsiyah kesilir. Bak hükmedegeldikleri bu şey ne kötüdür:” (Nahl suresi ayet: 58, 59).

Peygamberimiz (SAV) in : “Kim iki kız çocuğunu erginliğe erişinceye kadar besleyip büyütürse, kıyamet gününde ikimiz onunla beraber olacağız.” müjdesi İslâmiyet´in kadınlara verdiği değeri göstermektedir.

Kuran-ı Kerim´de iki büyük sureye “Meryem” ve “Nisa” adı verilmesi bunun ispatıdır.

İslamiyet´e göre kadın ANNE´dir. Cennet onun ayakları altında, onun rızasındadır.

“Anne insanlar içerisinde ihsan ve ikrama en layık olandır.”

İslamiyet´te kadın EŞ´tir. Zorluklara göğüs geren, sıkıntıları gideren, karanlıkları ağartan güneştir.

Kadın, yuvanın temel direğidir.

Cenâb-u Allah : “Mü´min erkekler ve kadınlar(aile içerisinde) birbirlerinin velileridirler.”buyuruyor. (Tevbe suresi. Ayet: 7I)

Başka bir Ayet-i Kerimede : “Erkeklerin kadınlar üzerinde hakları olduğu gibi, kadınların da erkekler üzerinde hakları vardır.”buyruluyor.(Bakara suresi. Ayet:228).

Bu haklar karşılıklı sevgi, saygı ve birbirlerinin haklarına riayettir.

Peygamberimiz : “Kocası kendisinden razı olduğu halde ölen her kadın cennettedir.” buyuruyor.

Başka bir Hadis-i Şerifte de:“Sırçalar kadar ince ve nazik olan kadınlara ihtimam ve dikkat gösteriniz!”buyruluyor.

Peygamberimiz, Veda hutbesinde bütün insanlara şu vasiyeti bırakmıştır:

“Ey insanlar! Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah´tan korkmanızı tavsiye ederim.

Siz kadınları Allah´ın emaneti olarak aldınız. Onların namuslarını ve iffetlerini Allah adına söz vererek helal edindiniz.

Sizin kadınlar üzerinde haklarınız, onların da sizin üzerinizde hakları vardır.”

İşte bu anlayış: Kadını istenildiği gibi tasarruf edilmekten, lanetlenmekten ve sorunuzda bahsettiğiniz gibi reklam aracı olarak kullanılmaktan kurtarmış ANNE olmuş kutsallaşmış, “EŞ” olmuş, eşitlik ve değer kazanmıştır.

İslamiyet´in “kadın hakları” konusunda getirdiği gerçek değer beşeri sistemlerin hala ulaşamadıkları bir yüce seviyedir.

Aile içinde kadın: Çocuklarını yetiştiren anne, ailenin iffetini koruyan eş´tir.

Kadınlarımız ve kızlarımız; Kurtuluş Savaşındaki Halide onbaşının, Çanakkale cephesindeki Nezahat onbaşının, Cepheye mermi taşıyan Şerife bacının, Balkan savaşındaki Kara Fatma´nın, kurtuluş savaşında erkek kılığına girerek çarpışmalara katılan Halime Çavuşların torunları olarak Türklüğün ve İslamlığın kendilerine sunduğu değerlerini bilmeli, onurlarını korumalıdır.

15 Temmuz’da kadınlarımız ve kızlarımız; Nene Hatun´ların kahramanlıklarından örnek almış ve Cenab-ı Allah’ın, Yüce Peygamberimizin övgüsüne mazhar olmuşlardır.

Ülkemizi bölmeye çalışan terör örgütü yandaşları milletvekili-sokak eylemcisi-canlı bomba-vatan haini kadınlar şehitlerimizi ibretle izlemeli ve bundan ders çıkarmalıdır.

Hoşça kalınız.

NELER SÖYLENDİ?
@
Gazi MERT ( Sohbet Köşesi )

Gazi MERT ( Sohbet Köşesi )

DİĞER YAZILARI YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLIYOR 02-09-2021 09:56 İNSANSIZ HAVA ARACI (TİHA) TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ ENVANTERİNDE… 30-08-2021 14:29 İSLAM’DA İLK ANARŞİSTLER… 26-08-2021 14:32 ÖN YARGILI VE PEŞİN HÜKÜMLÜ OLMAK CEHALETTİR… 25-08-2021 21:33 UNESCO TARAFTNDAN DÜNYA MİRAS GEÇİCİ LİSTESİNE ALINAN: ANAMUR MAMURE KALESİ… 16-08-2021 00:48 YÖRÜKLER: GEÇMİŞTE VE BUGÜN… 14-08-2021 08:43 OSMANLI DEVLETİ DÖNEMİNDEN BİR PORTRE: SOMUNCU BABA 13-08-2021 09:08 FAL VE FALCILIK NEDİR? FAL BAKANLARA İNANILABİLİR Mİ? 12-08-2021 12:17 GÖRSEL BİR SANAT DALIMIZ 12-08-2021 08:18 İNSAN SAĞLIĞI İÇİN KURULAN VAKIF ESERLERİ VE SAĞLIKTA UYULMASI GEREKEN KURALLAR… 09-08-2021 02:03 YENİ KİTABIM: DOLU DOLU YAŞADIKLARIM… 18-07-2021 16:21 20 TEMMUZ KIBRIS BARIŞ HAREKATININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ: BİR ANIM 18-07-2021 09:24 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ VE ŞEHİTLERİMİZİN MANEVİ HUZURUNDA BİR ZİYARET… 14-07-2021 09:44 KADINLARIMIZI KORUYAN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ Mİ İSLAMIN ORTAYA KOYDUĞU GÖRÜŞLER Mİ? 12-07-2021 21:01 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNDE ŞEHİT DÜŞEN KAHRAMAN KADINLARIMIZ VE İSLAMDA KADIN… 11-07-2021 13:48 BİR SANAT HARİKASI: MISIR PİRAMİTLERİ 08-07-2021 23:51 GÜZEL SANATLAR VE İSLAMIN GÜZEL SANAT ANLAYIŞI 08-07-2021 00:29 62’İNCİ ULUSLARARASI NASREDDİN HOCA ŞENLİKLERİ… 04-07-2021 10:36 AÇLIK TEHLİKESİNE ÇARE: DÜNYA GIDA GÜNÜ KUTLAMALARI MI?… 02-07-2021 09:40 UZAY YARIŞINDA BİZ DE VARIZ: TÜRK UYDULARI UZAYDA… 30-06-2021 09:04 UZAY YARIŞINDA BİZ DE VARIZ: TÜRK UYDULARI UZAYDA… 30-06-2021 09:04 OSMANLILAR DÖNEMİNDE VE GÜNÜMÜZDE YAŞAYAN YÖRÜKLER İLE İLGİLİ BİLGİ VERİR MİSİNİZ? 27-06-2021 11:16 MİLLİ BENLİKLERİMİZE VE KÜLTÜR VARLIKLARIMIZA SAHİP ÇIKMALIYIZ 23-06-2021 19:11 CEMİYETTE SOSYAL ADALET NASIL SAĞLANABİLİR? 22-06-2021 10:31 TARİHİ FİLİMLERDE İZLEDİĞİMİZ TUĞ İLE İLGİLİ BİLGİ VERİRMİSİNİZ? 19-06-2021 17:01 TARİHİ FİLİMLERDE İZLEDİĞİMİZ AKINCILAR HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ? 17-06-2021 23:54 BELEDİYELERİN GÖREVLERİ NELERDİR? CUMHURİYETTEN ÖNCE BELEDİYE TEŞKİLATI VAR MIYDI? 16-06-2021 10:31 SEVGİ İLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİNİZ NEDİR? ÖZELLİKLE İSLAMDA SEVGİ TANIMI NASILDIR? 12-06-2021 08:26 YUNANİSTAN VE GÜNEY KIBRIS RUM YÖNETİMLERİNİN ŞIMARIKLIKLARI… 08-06-2021 09:28 AKDENİZ…SULARI BERRAK DENİZ…AKDENİZDE SULAR ISINIYOR MU? 07-06-2021 13:36 DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLAMALARININ ARDINDAN… 06-06-2021 10:27 HAYATIMIZDA YENİ DÖNEM: NORMALLEŞMEYE DOĞRU… 02-06-2021 22:31 UNESCO TARAFINDAN KÜLTÜR MİRASI LİSTESİNE ALINAN DEDE KORKUT … 20-05-2021 19:23 REENKARNASYON, RUH GÖÇÜ, TEKRAR DOĞUŞ… 18-05-2021 21:16 İSLAMIN GETİRDİKLERİ: İSLAM BİLGİNLERİNİN TIP KONUSUNA NE GİBİ KATKILARI OLMUŞTUR? 05-05-2021 16:34 İSLAMIN GETİRDİKLERİ: ALLAH VERGİSİ SEVGİ 15-04-2021 18:44 Üniversite Yıllarımda Türkiye Ve Dünya Manzaraları ( 27 ) 12-11-2020 09:12 Üniversite Yıllarımda Türkiye Ve Dünya Manzaraları ( 26 ) 08-11-2020 13:25 ÜNİVERSİTE YILLARIMDA TÜRKİYE VE DÜNYA MANZARALARI ( 25 ) 04-11-2020 09:23 ÜNİVERSİTE YILLARIMDA TÜRKİYE VE DÜNYA MANZARALARI ( 23 ) 29-10-2020 16:21 ÜNİVERSİTE YILLARIMDA TÜRKİYE VE DÜNYA MANZARALARI ( 22 ) 29-10-2020 16:20 Üniversite Yıllarımda Türkiye Ve Dünya Manzaraları ( 21 ) Yıl 1964… 28-10-2020 14:07 Orta Öğretim Yıllarımda Türkiye Ve Dünya Manzaraları ( 15 ) 20-10-2020 10:12 Çocukluk Yıllarımda Türkiye Ve Dünya Manzaraları ( 14 ) 17-10-2020 08:28 Çocukluk Yıllarımda Türkiye Ve Dünya Manzaraları ( 13 ) 16-10-2020 10:32 Çocukluk Yıllarımda Türkiye Ve Dünya Manzaraları ( 12 ) 15-10-2020 09:47 Çocukluk Yıllarımda Türkiye Ve Dünya Manzaraları ( 10 ) 12-10-2020 16:46 Çocukluk Yıllarımda Türkiye Ve Dünya Manzaraları ( 9 ) 06-10-2020 15:14 Çocukluk Yıllarımda Türkiye Ve Dünya Manzaraları ( 8 ) 30-09-2020 15:45 Doğum Yıllarımda Türkiye Ve Dünya Manzaraları ( 6 ) 25-09-2020 19:20 Doğum Yıllarımda Türkiye Ve Dünya Manzaraları ( 4 ) 24-09-2020 08:48 Doğum Yıllarımda Türkiye Ve Dünya Manzaraları ( 3 ) 22-09-2020 11:45 Doğum Yıllarımda Türkiye Ve Dünya Manzaraları ( 2 ) 22-09-2020 11:44 Doğum Yıllarımda Türkiye Ve Dünya Manzaraları ( 1 ) 21-09-2020 13:07 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Koronavirüs Nedeniyle Uzaktan Eğitimle Başladı 02-09-2020 07:15 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlamaları ve Zaferlerimizin Kaynağı… 27-08-2020 20:20 Kurban Bayramınız Kutlu Olsun Gönülleriniz Nur İle Dolsun… 30-07-2020 09:20 Ayasofya İbadete Açılmış Cami Haline Dönüştürülmüştür... 13-07-2020 20:50 TÜRKİYE’DE MAĞARA TURİZMİ VE ANAMUR’DA TÜRKİYE’NİN EN DERİN MAĞARASI… 12-07-2020 01:00 İstanbul’un Fethinin 567.Yıl Dönümü Kutlamalarının Ardından… 30-05-2020 17:41 EVDE KUTLANACAK HÜZÜNLÜ BİR RAMAZAN BAYRAMI… 26-05-2020 10:57 İkinci Cihan Savaşının Bitmesinin  75. Yılı Kutlamalarının Ardından… 13-05-2020 12:18 Koronavirüsün Gölgesinde Kutlanan Hıdırellez: Bahar Bayramı… 07-05-2020 12:23 Antalya’da Yapılan 1.Uluslararası Yörük Sempozyumunun Düşündürdükleri 22-04-2020 13:49 İslamda Millet Ve Milliyetçilik Anlayışı 15-04-2020 11:44 İslamda Hoşgörülü Olmak 12-04-2020 22:14 İslamın İlme Verdiği Önem 11-04-2020 13:57 İslamda Kadın Hakları Ve İslamın Kadınlara Verdiği Değer 09-04-2020 18:03 Allaha Ve Dine İnanmak…( 9 ) 30-03-2020 18:15 İlk, Orta, Lise Öğrencilerinin Uzaktan Eğitimine Katkı… 24-03-2020 15:18 Koronovirüs Tehlikesi Nedeniyle Okulların Tatil Edilmesi… 13-03-2020 14:49 DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLAMALARININ ARDINDAN: KADINLARIMIZIN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ… 09-03-2020 10:03 Cumhurbaşkanımıza Açık Mektup: Cumhurbaşkanlığı Forsundaki Yıldız Sayısı Arttırılmalıdır. 03-03-2020 12:53 İDLİB ŞEHİTLERİMİZE ALLAH’TAN RAHMET,KEDERLİ AİLELERİNE BAŞ SAĞLIĞI DİLİYORUZ. 29-02-2020 12:52 28 ŞUBAT DARBESİNİN İÇ YÜZÜ… 28-02-2020 13:56 Osmanlı’da İbretlik Bir Karar: Fatih Sultan Mehmed Yargılanıyor; Elinin Kesilmesine Karar Veriliyor... 07-02-2020 08:12 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE YÖRÜKLER... 29-01-2020 17:58 ERKEK VE KADIN BİRBİRİNE YARDIMCI OLMALI... 13-01-2020 18:04 ONLAR BİRER ANNEYDİ: ŞEHİT EDİLDİLER 15-07-2019 17:52 II. İSTANBUL SEÇİMİ SONRASI KAVGA DEĞİL BARIŞ GEREK… 04-07-2019 10:36 Hayırlı Tatiller 04-05-2019 13:46
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İBB Ekrem İmamoğlu Adalar
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Advert
Betpas



kalkinmaatolyesi.org

1xbet Restbetbetpas giriş
 restbet
   betpas
   restbet.com