RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 21-06-2019 16:12   Güncelleme : 21-06-2019 20:52

Ziraat Odası Başkanından Tarım Çağırısı

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesinde faaliyet gösteren Anamur-Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, Ziraat Bankasının faiz oranlarını düşürmesinden, günümüzdeki tarım politikalarına kadar bir çok konuda hem hükumeti, hem siyasi partileri, hem de bürokraside bulunan yetkilileri uyardı.

Ziraat Odası Başkanından Tarım Çağırısı

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesinde faaliyet gösteren Anamur-Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş,  Ziraat Bankasının faiz oranlarını düşürmesinden, günümüzdeki  tarım politikalarına kadar bir çok konuda hem hükümeti, hem siyasi partileri, hem de bürokraside bulunan yetkilileri uyardı.  Ziraat Bankası çiftcilerimize süspansiyonlu (düşük faizli) kullandırdığı kredilerde faiz oranlarını yükselttiğini ve zor şartlarda üretim yapan çiftçilerimizin bu durumdan haklı olarak oldukça endişeli ve tedirgin olduğuna dikkat çeken Oda Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, Seralarda kullanılan bakım kredilerinin ödemelerin 2 yıldan 1 yıla indirildiğini, dönüm başına bakım kredileri 12 bin TL den 9 bin TL ye 9 bin TL den 7 bin 200 TL’ye son olarak da 6 bin 300,TL’ye indirildiğini kaydetti. Önceleri, üreticilerin  seracılık finansmanı için yatırım kredileri 7 yıla kadar birinci yıl faiz oranları 2,75’ten başlayıp, daha sonraki yıllarda  5,5 ile kullandığını sözlerine ekleyen Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş; “Şimdi ise yatırım kredilerinde 1. yıl yüzde 4 ile başlayıp, devam eden yıllarda ise  yüzde 8 ile devam ediyor. Bu durum karşısında üreticilerimiz zorlanıyor. Tarımda üretmek istiyorsak, faiz oranları en azından eski haline getirilmeli, imkanlar biraz daha iyileştirilmeli,Tarım ürünleri bir ülkenin var oluşunda  stratejik bir önem arz eder.” Dedi.  
gümüş sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur.’ diyen Mustafa Kemal Atatürk,  sağlıklı üretimin ne kadar önemli olduğunu dile getirmiştir. Tarım sorunlarını çözemeyen ülkelerin; turizm, sanayi, enerji teknolojisi  sorunlarını çözmesi mümkün değildir. Buradan bütün yetkililere sesleniyorum: Tarlasında, bağında, bahçesinde, ağılında, serasında, merasında tüm zor şartlara rağmen inadına üretim yapan çiftçilerimizi küstürmeyelim. Onlara destek çıkalım ve onların sesine kulak verelim.  Çiftcilerimiz tarımı bırakırlarsa 81 milyon insanımızın karnını kim doyuracak? Ülkemize gelen 35,40 milyon turistin karnını kim doyuracak?  Ülkemizde yaşayan 5,6 milyon mültecinin karnını kim doyuracak? Bizler Türk toplumu olarak tarihin her döneminde komşularımıza ve dünyadaki tüm mazlumlara sınır kapılarımızı ve gönül kapılarımızı her zaman açtık. Fakat bu milletin başına Allah korusun kötü bir felaket gelirse bizlere ne sınır kapısını ne de gönül kapısını açacak bir millet, bir toplum emin olun yok. Onun için çok dikkatli ve uyanık olmalıyız ve tarım politikamızı gözden geçirerek, tarıma ve çiftcilerimize hak ettiği degeri vermeli arkasında değil yanında durmalı, hatta ve hatta Dünya Türk tarım birliğini  Emperyalist güçlere rağmen kurmalıyız.” Dedi.
Konu hakkında kendisine yöneltilen soruları cevaplandıran Oda Başkanı Ahmet  Şeref Gümüş, üreticilerin bu milletin kölesi olduğunu ifade ederek “Zararına bile üretsek, bizim yaptığımız işin manevi değeri büyüktür.” Diyerek ne olursa olsun üretim çağırısında bulundu.