EKONOMİ
Giriş Tarihi : 23-01-2021 18:44   Güncelleme : 23-01-2021 18:44

Ziraat Odası Başkanı Gümüş’ten Tekelleşme İddialarına Cevap

Mithat Ünal/Anamur- Mersin’in Anamur,Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş,  Rekabet Kurulunun Anamur ve Bozyazıda bir dernek ve 17 muz ticarethanesinin muz fiyatlarında tekelleşmeye gittiği ile ilgili soruşturmalarına  cevap verdi. 

Ziraat Odası Başkanı Gümüş’ten Tekelleşme İddialarına Cevap

Mithat Ünal/Anamur- Mersin’in Anamur,Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş,  Rekabet Kurulunun Anamur ve Bozyazıda bir dernek ve 17 muz ticarethanesinin muz fiyatlarında tekelleşmeye gittiği ile ilgili soruşturmalarına  cevap verdi. 
Muz Piyasasında Çok Anormal Bir Durum Yok.
Muzun çok zor bir süreçten geçtiğini kaydeden Anamur Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, muz piyasasında çok anormal bir durumun olmadığını söyledi.  Girdi maliyetlerinin çok yüksek olduğunu kaydeden Gümüş; “Bir kilo muzun üreticiye maliyeti, 5,5-6TL’yi neredeyse buluyor. Şu anda  Rekabet Kurulu böyle bir inceleme başlatmış. Devletimize de güveniyoruz. Bizim bildiğimiz, gördüğümüz herhangi bir durum yok. Ama varsa yetkililer muhakkak bunu ortaya çıkaracaktır. Muz geçmişte Türkiye tüketiminin yüzde  13’ünü karşılıyordu,  şu anda yüzde 85,90’ını  karşılamaya başladı. Sayın Tarım Bakanımızda geçtiğimiz günlerde, ithali artık bitirme noktasına geldik. En kısa bir sürede, ithal bitecek demiştir. ” Dedi.  
WhatsApp Grubu Oluşturulabilirler
Rekabet kuruluna güvendiklerini kaydeden Anamur, Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, ‘kendi aralarında WhatsApp grubu oluşturdular.’ Yönündeki iddialarla ilgili de; “ Bunu ben bilemiyorum.  Bu konuda benim çok fazla bir şeyim yok. Tabii ki teknolojiyi bütün üreticilerimiz dahil herkes kullanıyor, WhatsApp grubu oluşturuldumu oluşturulmadı mı, oluşturulmasında her hangi bir şey yok. Oluşturadabilirler. Bunun önemli olan art niyetli mi, iyi niyetlimi? Her halde rekabet kurulu ona bakacaktır. Buna da onlar karar verecek. Bizim söyleyebileceğimiz Rekabet Kurulu çalışmasıyla alakalı bir şey yok. Umarım kısa bir sürede de de biz onlara inanıyor ve güveniyoruz.” Dedi.
WhatsApp grubu oluşturulmasının ne kadar hukuki olduğu sorusunu da yanıtlayan Gümüş; Hukuki boyutunu bilemiyorum.Ama bixim kendimizde de üyelerimiz arasında da, yönetimimiz arasında da bizimde gruplarımız var. Toplantılarımızı bildiriyoruz, her hangi bir tarımla ilgili çalışmaları bildiriyoruz, iklim koşullarını bildiriyoruz, afet konusunda bildirim yapıyoruz. İyi niyetli kurulan bir WhatsApp grubunun bir anormallik yaşayacağını ben tahmin etmiyorum. Ama burada art niyet varmıdır, yokmudur, nedir ne değildir. Bu konu ile ilgili bizim çok fazla bir bilgimiz yok. Önümüzdeki günlerde Rekabet Kurulu’nun bunu aydınlığa kavuşturacağına ben inanıyorum.” Dedi.
 


Bir Haksızlık Varsa Bu Haksızlığı Yapanlar Cezasını Bulur
Bu iddiaların neden ortaya atıldığını bilmediklerini ve kendilerinin de basından takip ettiklerini kaydetti.  Bu konuyu inceleyeceklerini ve bir sonuca varılacağını söyleyen Anamur Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş; “Burada bir haksızlık varsa, haksızlık yapanların cezalandırılacağına inanıyorum. Ama bize göre üreticilerimiz şu anda muz üretimini yapıyor. Hiç kimsenin muzcuya bağlı her hangi bir şeyi yok.  Sadece bölgemizde, Anamur, Bozyazı’mızda, 150-200’ün üzerinde  işletme var.  Bu işletmeler, üreticiden istediği ürünü istediği zaman  götürüp istediği kişiye  pazarlıyor. Ama burada ilerisi nedir, ne değildir, bizim bunlarla ilgili şu anda bir bilgimiz yok.  Umarım önümüzdeki günlerde eğer bir haksızlık varsa, devlet zaten el atmıştır. Devletin kestiği parmak acımaz. Bunu da zaman içerisinde bakıp göreceğiz.” Dedi.


Anamur Muzun Başkenti, Acaba burada Anamurun yıllardır oluşturduğu piyasaya karşı  gizli bir rekabet mi oluşturuluyor. Sorusuna da temkinli yaklaşan Gümüş; “Şimdi böyle bir rekabetin oluşup oluşamadığını bilmiyorum. Bu da düşünülebilecek bir şey. Bizim burada  düğer bölgelerde üretilebilecek muzlardan bir farkımız var.  Anamur Bozyazı bölgesinde üretilen muzumuzun, zaten ‘Muzun Başkenti Anamur’ diyoruz, aroması tadı, daha farklı. Bugün Hatay’dan tutunda Antalya’ya varıncaya kadar üretilen bütün muzlara Anamur Muzu diyorlar.  Biz bu konudan da tedirginiz. Anamur Muzu’nun aroması, tadı, lezzeti, diğer bölgeye göre üretilen muzlardan daha farklı. Bizim mikro klima özelliğimiz var.  Muzun yetişmesinde en önemli iklim olarak bu bölgede yetişiyor.  Tamam diğer bölgelerimizde de üreticilerimiz muz yetiştiriyor. Biz buna,  niye yetiştiriyorlar.  Diye sorgulama düşüncemizde yok. Hatta çok üreticilerimizde, o bölgedeki yetiştirilen muzlarda önayak oldu. Bunda bizim bir sıkıntımız yok. Ama böyle bir rekabette Anamur muzunun üzerinde oyun oynanmaya çalışırsa da, bu bizi derinden üzer. Buna da fırsat, Oda olarak vermeyiz. Arkasında duracağız. Hatta önümüzdeki günlerde, bizim bölgemizde yetişen muzun ayrı bir logosunu, ayrı bir çalışmasının olmasını istiyoruz. Bizim misafirlerimiz geliyor, muz ikram ettiğimizde,’Yerli muz alıyoruz ama bunu göremiyoruz.’ Diyorlar.  Ben onlara ne diyorum; Yerli muz alacaksınız. Bu birinci şartımız,  ama yerli muzda da Anamur ve Bozyazı Muzunu ön plana çıkaracaksınız. O zaman tadı ve lezzetini, aromasını göreceksiniz diyorum.” Dedi.
Anamur Bozyazı Muzunun Aroması Tadı Mikro Klima Özelliğimizden Geliyor. Allah Vergisi.
Alanya Muz Üreticileri Birliği  Mustafa Şenli’nin İddiayı ortaya atmasının arkasında, muzun coğrafi işaretinin Alanya tarafından alınmasının etkisi olup olmadığının sorulması üzerine Gümüş; “ kim ne derse desin, Anamur,Bozyazı bölgesinde üretilen muzun aroması, tadı,lezzeti farklı. Bunu tüketici de söylüyor, üretim yaparak biz kendimizde söylüyoruz.  Bunun üzerinde konuşulacak çok fazla bir şey yok. Muz ortada, ilçelerimiz ortada, bu konuda bizim  yetiştirdiğimiz muzun… Bunun bizim gayretimizle alakası yok. Allah’ın bize bahşetmiş olduğu, bölgemize vermiş olduğu iklimden kaynaklanıyor.  Bu da Rabbül alemin bize verdi, bunuda kimse bizim elimizden alamaz.” Dedi.