GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-10-2021 15:48   Güncelleme : 11-10-2021 16:03

Zeytin de Fiyat Artışının Nedeni, Erken Hasat ve Yangınlar Olabilir

Mithat ÜNAL-Anamur da  Aralık ayına kadar devam edecek olan zeytin hasadı başladı. Bu yıl geçen yıla oranla üretimin oldukça yüksek olduğunu kaydeden üreticiler, buna rağmen zeytinyağındaki 50 TL’ye varan fiyat artışının, yanan bölgelerdeki zeytin ağaçlarının yok olmasına ve kuraklık nedeni ile başlayan erken hasat nedeni ile yağ oranının düşük olmasına bağlıyorlar.

Zeytin de Fiyat Artışının Nedeni, Erken Hasat ve Yangınlar Olabilir

Mithat ÜNAL-Anamur da  Aralık ayına kadar devam edecek olan zeytin hasadı başladı. Bu yıl geçen yıla oranla üretimin oldukça yüksek olduğunu kaydeden üreticiler, buna rağmen zeytinyağındaki 50 TL’ye varan fiyat artışının, yanan bölgelerdeki zeytin ağaçlarının yok olmasına ve kuraklık nedeni ile başlayan erken hasat nedeni ile yağ oranının düşük olmasına bağlıyorlar. Ekim ayının ortalarına gelinmesine rağmen halen yağmurun yağmamasının bunda etkisinin büyük olduğunu kaydeden üreticiler, 

Hasadın Aralık ayına kadar devam edeceğini yağışların başlaması ile bu fiyatların düşebileceğini söylüyorlar.  Yevmiye usulü bahçelerde zeytin toplayan kadınların gündeminde ise yevmiye ücretleri var. Bir günde 120 TL ücret aldıklarını kaydeden kadınlar, bununla ev ekonomisine ve çocuklarının okul masrafına katkı sağlamaya çalıştıklarını dile getiriyorlar. Eşi Neziha Koç ile birlikte Zeytin Yağı Fabrikası işleten 66 yaşındaki Ahmet Koç, yağın çıkarılışında geçen süreci anlattı. 64 yaşındaki Neziha Koç  ise bu yıl zeytin yağındaki artışı yaz döneminde Akdeniz Bölgesinde yaşanan orman yangınlarına bağladı.



Koç, Ege, Akdeniz ve Hatay bölgesinde meydana gelen orman yangınlarında yok olan zeytin ağaçlarının ve kuraklık nedeni ile başlayan erken hasadın zeytin yağındaki fiyatları arttırdığını söyledi. Koç; “ Zeytinin kilosunu 60 kuruştan yağını çıkarıp ücretini alıyoruz. Zeytin, soğuk sıkım erken hasat zeytinyağı. Litresi 50 TL. Bu, Akdeniz, Ege taraflarının, Aydıncık tarafının yangınından dolayı çok zeytinler mahvoldu, yandı. Galiba bu artışın ondan kaynaklandığını tahmin ediyoruz.  Aralık’ın sonlarına doğru sezon kapatılır herhalde. Çoğunluk kraç bölgeler, yağmuru bekliyoruz.” Dedi.  Erken hasatın yeşil zeytinden olduğunu kaydeden Neziha Koç, bu nedenle yağ oranının düşük olduğunu asidinin sz olmasından dolayı daha kaliteli bir yağ olduğunun altını çizdi. Sezonun çok iyi geçtiğini kaydeden Ahmet Koç ise; “Geçen yıl çok zayıftı. Bu yıl çok iyi geçiyor. Şu anda üreticinin hasadı toplamaya başladığının altını çizdi.
Fotoğraflı-Görüntülü