GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-08-2022 11:28

Yüksek güvenlikli online işlemlerde NFT'ler devrim yaratacak

NFT’ler gelecekte internetteki güvenli işlemler için başvurulacak bir teknoloji haline gelecek.

Yüksek güvenlikli online işlemlerde NFT'ler devrim yaratacak

NFT’ler sadece dijital varlıklar üzerinde fikri mülkiyet, maddi kazanç ve fiziksel varlıkların da gerçekliğini doğrulama şansı tanımıyor.

NFT’lerin gelecekte internetteki güvenli işlemler için başvurulacak bir teknoloji haline geleceğini belirten sosyal NFT pazar yeri Orderinbox’ın CEO’su Doğu Taşkıran, blok zincir teknolojisiyle güvence altına alınan NFT’lerin şirketlere de yüksek güvenlikli online işlemler için pratik bir yaklaşım sağlayacağını aktarıyor.

Temel çalışma ve içerisinde barındırdığı teknoloji prensibinde NFT’lerin süper güçlü araçlar olduğuna dikkat çeken metaverse için sosyal NFT pazar yeri Orderinbox’ın CEO’su Doğu Taşkıran’a göre, NFT’ler sahiplerine internet ortamında güvenli işlemler gerçekleştirmenin yolunu açıyor. NFT'lerin kriptografik token adı verilen benzersiz dijital parmak izi kullandığını ve bu tokenlerin bir varlığı temsil ettiğini aktaran Taşkıran, tokene iliştirilen varlığın kolayca izlenebildiğini, tanımlanabilir olduğunu ve ekstra bir güvenlik katmanı eklediğini belirtirken daha güvenli işlemler için tasarlanan NFT’lerin sunduğu 4 faydayı sıralıyor.

1. İşlem maliyetlerini azaltıyor.Analog sistemler yüksek işlem ücretlerine sahipken NFT'ler ve arkasındaki teknoloji olan blok zinciri, idari faaliyet ihtiyacını ortadan kaldırarak işlem ücretlerini büyük ölçüde azaltma potansiyeline sahip. Bu aynı zamanda daha büyük işlem hacimlerini gerçekleştirme kapasitesini de artırma fırsatını sunuyor.

 

2. Dolandırıcılıktan koruyor. Bir NFT ile ilgili bir işleme dahil olan her şey deftere bağlı kalıyor. Bu kaydın tutulması, dijital işlemlerde daha önce hiç görülmeyen bir şeffaflık ve güvenlik düzeyi sunuyor. Bu kayıtlar kalıcı ve değiştirilemezken çalıntı kart bilgileri ve kimlik hırsızlığı gibi siber suçların da oluşmamasına yardımcı olacak.

 

3. Mülkiyet kanıtı sağlıyor. Evlerin satışında emlakçılar, komisyoncular gibi tüm aracıların ortadan kalktığını hayal edin. Bu durum satış sürecindeki ücretlerin ortadan kaldırılması anlamına geliyor. Ayrıca, evin satışı standart bir işlem kadar basit hale gelirken evin mülkiyeti, blok zincirindeki bir işlem aracılığıyla eski sahibinden yeni sahibine geçiyor ve sahiplik kaydı da süresiz olarak evin kendisine bağlanıyor. Evler ve diğer varlıklar için sahiplik kanıtının izini sürmek zorunda kalmak yerine, tüm bilgilere blok zincirinden erişmeyi ise NFT’ler mümkün kılacak. Bu sistem tam olarak uygulandığında sahiplik taklidi yapmak neredeyse imkansız hale gelecek.

 

4. Verileri daha da güvenli koruyor. NFT'lerin benzersiz özellikleri, onları veri korumada ve gelişmiş kimlik yazılımlarında kullanım için ideal hale getiriyor. Bir NFT, ağ üzerinde depolanan sanal varlıkları bunları kullanan bireylerle eşleştirebilir. Varlıkların doğrudan kullanıcılarla eşleştirilmesiyle, ağ üzerindeki işlemlerde üçüncü bir tarafın yer almasına gerek kalmayacak. Varlık ve kullanıcı arasındaki bu doğrudan bağlantı, interneti kullanma şeklinde devrim yaratacak yepyeni bir veri güvenliği seviyesi de oluşturacak.

 

Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi