EKONOMİ
Giriş Tarihi : 08-05-2021 15:55   Güncelleme : 08-05-2021 19:07

YOKSULU PAZARCI DA TERK ETTİ. PAZARYERİNDE SADECE 2-3 TEZGAH AÇILDI

Ankara’da, pazar yerleri “tam kapanma” döneminde ilk kez açıldı. Ucuz alışveriş yapma umuduyla pazara giden vatandaş, beklemediği bir manzara ile karşılaştı. Keçiören’deki pazarlarda iki ya da üç tezgâh kurulmuştu. Bir pazarcı, meslektaşlarının iş yapabileceği zengin mahalleleri tercih ettiğini aktardı. Yurttaş ise yoksulluğa sitem etti. .

YOKSULU PAZARCI DA TERK ETTİ. PAZARYERİNDE SADECE 2-3 TEZGAH AÇILDI

HABER: TAMER ARDA ERŞİN - KAMERA: ÜNAL AYDIN 

Ankara’da, pazar yerleri “tam kapanma” döneminde ilk kez açıldı. Ucuz alışveriş yapma umuduyla pazara giden vatandaş, beklemediği bir manzara ile karşılaştı. Keçiören’deki pazarlarda iki ya da üç tezgâh kurulmuştu. Bir pazarcı, meslektaşlarının iş yapabileceği zengin mahalleleri tercih ettiğini aktardı. Yurttaş ise yoksulluğa sitem etti.

Koronavirüs önlemleri kapsamında 17 Mayıs’a kadar sürecek sokağa çıkma yasağında bu hafta sonu pazarların açılmasına izin verildi.

Ankara’nın Keçiören ilçesindeki İncirli semtinde yurttaşlar, marketten daha ucuz olduğu için pazarı tercih edecekti ancak iki, üç tezgahla karşılaştı. Pazarcı esnafının anlatımına göre meslektaşları, iş yapabilecekleri zengin semtleri veya daha merkezi noktaları tercih ettiler.

DİYORLAR Kİ PAZARLAR AÇIK, HANİ AÇIK? VUR ABALIYA, VUR ABALIYA”

“Televizyonda diyorlar ki pazarlar açık, hani açık?” diye soran bir yurttaş, iki tezgahtan sadece domates alabileceğini söyleyerek; “Denetim yok, market çok pahalı. Eskiden etiket koyarlardı, var mı etiket? Üçe al, ona sat. Vur abalıya, vur abalıya” diye konuştu.

Başka bir yurttaş da koca pazar yerinde sadece iki tezgahın kurulmasına tepki göstererek, markete gitmek istemediklerini ancak pazarda da tezgah olmadığını dile getirdi. Yurttaş, “Burada 70 liraya alışveriş yaptığım sebzeyi, markette 100 liraya alıyorsun” dedi.

“ESNAF NERESİ İYİYSE ORAYA GİDİYOR”

Pazardaki iki tezgahı görünce şaşıran bir kadın ile pazarcı arasında yaşanan diyalog şöyleydi:

“PAZARCI: Abla esnaf iyi pazarına gidiyor.

KADIN: Nereye gitti esnaf?

PAZARCI: Abla bir esnafın 10 tane yeri var. Hangisi iyiyse ona gidiyor. Bu pazarı demek ki iyi değilmiş adamın, burayı tercih etmiyor.”

“FAKİRLİĞİYLE İLGİLİ. BAK MECBURİYETTEN GELDİM BEN BURAYA”

Pazarcı, on yeri olan bir insanın en iyi olan yere gitmek istediğini vurgulayarak, “Bura niye iş yapmıyor?” sorusuna “Halkıyla ilgili abi” yanıtı verdi. Pazarcının yanıtı üzerine araya giren bir kadın, “Fakirliğiyle ilgili. Bak mecburiyetten geldim ben buraya” dedi.

Pazarcı esnafı pandemi nedeniyle tezgahlarının kapatılmasına da tepki göstererek, “Kapalı alanda marketleri kapatsın. Korona pazarda yayılıyor da dükkânda mı yayılmıyor?” diye sitem etti.

Emekli bir yurttaş da kalan iki, üç tezgahın arasından geçerken elindeki tavukları gösterdi. Yurttaş paraları olmadığı için kırmızı et alamadıklarını, aldığı tavuğun da iki, üç kişiye yetebileceğini dile getirerek, “Bu 40 lira” dedi. Yurttaş pazarcıların zengin semtlerini tercih etmesine de tepki gösterdi.

Maddi durumu iyi olan yurttaşların yaşadığı semtlerde ise pazar yerlerinin dolu olduğu görüldü.