EĞİTİM
Giriş Tarihi : 25-06-2021 10:25   Güncelleme : 25-06-2021 19:57

YKS’de başarıyı artıracak son dakika taktikleri

HABER MERKEZİ-Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) bu yıl 2.6 milyondan fazla kişi başvurdu ve bugüne kadarki en yüksek başvuru sayısına ulaşıldı. Başvuruların 1.6 milyonunun ilk defa sınava girecek yeni mezun öğrencilerden oluştuğunu belirten Beykoz Üniversitesi Genel Sekreteri M. Murat Şentürk, çok yüksek olmayan kaygının adayları sınava motive edeceğini söylüyor. Velilere çocuklarının kaygısını artırmamak için pozitif olmaları tavsiyesinde bulunan Şentürk, adaylara ise, “Bu sınav ne ilk ne de son; dünyanın sonu da değil. Sınavın sonucu ne olursa olsun seni seven insanlar yine sevecekler. Bunu hiç unutma!” diyor.

YKS’de başarıyı artıracak son dakika taktikleri

HABER MERKEZİ-Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) bu yıl 2.6 milyondan fazla kişi başvurdu ve bugüne kadarki en yüksek başvuru sayısına ulaşıldı. Başvuruların yaklaşık bir milyonunun ilk defa sınava girecek yeni mezun öğrencilerden oluştuğunu belirten Beykoz Üniversitesi Genel Sekreteri M. Murat Şentürk, çok yüksek olmayan kaygının adayları sınava motive edeceğini söylüyor. Velilere çocuklarının kaygısını artırmamak için pozitif olmaları tavsiyesinde bulunan Şentürk, adaylara ise, “Bu sınav ne ilk ne de son; dünyanın sonu da değil. Sınavın sonucu ne olursa olsun seni seven insanlar yine sevecekler. Bunu hiç unutma!” diyor.

2021 Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS), bu hafta sonu (26-27 Haziran 2021) yapılacak. Sınava girenlerin sayısında bu yıl rekor kırıldı ve 2 milyon 600 bini aşan başvuru sayısıyla bugüne kadarki en yüksek başvuru sayısına ulaşıldı. Bu yıl sınava gireceklerin yaklaşık bir milyonu ilk defa sınava girecek yeni mezun öğrencilerden oluşuyor. Geri kalan 1.6 milyonu ise sınavda yeniden kendini denemek istiyor. Geçen yıl sınavın ve yerleştirmelerin pandemi atmosferinde yapılmasının bu yılki sınava başvuru sayısını artırdığı tahmin ediliyor. Hayatlarının en büyük sınavlarından birini verecek olan üniversite adaylarının kaygı ve stresi gün geçtikçe yükseliyor. Özellikle de ilk defa YKS sınavına girecek adayların heyecanı ve kaygısı doruk noktada…

“Dozajında kaygı faydalı”

Beykoz Üniversitesi Genel Sekreteri M. Murat Şentürk, “Sınav kaygısı birçok öğrenci için korkulan bir olgu. Ancak çok yüksek olmadıkça kaygı kötü bir şey değil. Hatta kaygısızlık daha kötü. Belirli düzeyde olan kaygı, adayın sınava odaklanmasını sağlar, hatta adayı motive eder” diyor. Aşırı kaygının sorun olduğunun altını çizen Şentürk, şöyle konuşuyor:

“Adaylar “kaygılı oldukları için” kaygılanmamalı. Sadece eğer aşırı kaygı varsa bu bir sorundur. Nedeni de genelde sınavda başarısız olmanın dünyanın sonu sanılmasıdır. Adaylar kafalarından bu kötü düşünceleri atıp, pozitif şeyler düşünerek ve doğru nefes alma egzersizleri yaparak aşırı kaygılarından kurtulabilirler. Aşırı kaygıyı biraz da çevre etkiler. Sürekli olumsuz konuşan kişilerle sınav üzerine konuşmayın; pozitif insanlarla konuşmak size iyi gelecektir.”

“Artık sürekli sınavdan bahsetmeyin”

Velilerin bu süreçte çocuklarına destek olması gerektiğini belirten Şentürk, “Çocuğunuz hazırlanabildiği kadar sınava hazırlandı. Emin olun; sınavda da elinden geleni yapacaktır. Artık sürekli sınavdan bahsetmek sadece gereksiz kaygı yükleyecektir. Yalnızca olumlu şeyler konuşun. Çocuğunuza güveninizi hissettirin, bunu yaparken de aşırıya kaçmayın” tavsiyesinde bulunuyor.

Soruları çözerken bunlara dikkat!

Sınav sırasında adayın kendini daha iyi hissetmesi ve başarısını artırması için soruları nasıl yanıtlaması gerektiğiyle ilgili Şentürk, şu taktikleri veriyor:

“Sınava, en iyi olduğun konudan başlamak sana kendini iyi hissettirecektir. Zamanı doğru kullanmak önemli bir unsur. Takılıp kaldığın bir soru olursa üzerine büyükçe bir işaret koyup daha sonra o soruya dönmek zaman kaybını engelleyecektir. Bilmediğin soruya hatta emin olmadığın soruya yanıt verme. Her yanlışın doğrularından götüreceğini unutma. Paragraf sorularında önce soruyu daha sonra paragrafı okumak bu tarz soruları daha kolay çözmene yarar.”