EKONOMİ
Giriş Tarihi : 20-01-2022 10:19

Yılın ilk merkezi

Önceki gün 17.32’de % 5 değer kaybıyla kapanan borsada, dün margin call çağrısının tamamlanması sonrasında yükseliş geldi ve BIST100 %3.1 arttı.

Yılın ilk merkezi

Önceki gün 17.32’de % 5 değer kaybıyla kapanan borsada, dün margin call çağrısının tamamlanması sonrasında yükseliş geldi ve BIST100 %3.1 arttı. İlginçtir önceki gün en çok satan iki kurumun müşterileri dün de en çok alım yapanlar oldu. Böylece borsa üzerinde dominant kurumlar oldular. Kısa sürede onların kârı, yerli oyuncuların zararı olmuş oldu.

 

Dün banka endeksi %5’e varan yükselişle günün öne çıkanı oldu. Neredeyse her merkez bankası toplantısı öncesinde TL değer kazanırken banka hisseleri de yükselmektedir. Bu gelenek bugünkü TCMB kararı öncesinde de yaşandı diyebiliriz. Güne TCMB’nin 4.9 milyar dolarlık BAE Merkez Bankası ile swap anlaşması haberi ile başlayan TL dün % 1.5 değer kazandı.  TCMB’nin bugünkü toplantıda faizde değişiklik yapması beklenmiyor.  Bu karar gelirse TL’nin bir miktar daha değerlendiğini görebiliriz. Dün muhtarlara konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Artık piyasalarda bir daha dengesiz döviz talebinden kaynaklanan dalgalanmanın yaşanmayacağını düşünüyoruz." dedi.

 

Son bir ayda 100 binden fazla askerini Ukrayna sınırına yığan Rusya’nın işgale başlaması beklentisi artıyor. Gerçi dün Rus yetkililerden birinin “önce diplomasi” söylemi piyasalarca beğenildi. Rus borsası bir ara % 5’i geçse de % 3.5 yükselişle kapattı. Ruble de değer kazandı. Ama yılbaşından beri 12 işgününde % 12 düştüğü de gerçek. Akşam da, Beyaz Saray'daki birinci yılını tamamlaması dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında ABD başkanı, Rusya'nın Ukrayna'ya gireceğini öngördüklerini söyleyerek uluslararası kamuoyunda endişeyi sürdürdü. Biden, bunun sonucunun Rusya için 'felaket' olacağını açıkladı ama girmesinler diye blöf mü yapıyor belli değil.

 

Bugün, Bitcoin’in resmi para olduğu El Salvador’un genç başkanı cumhurbaşkanı ile görüşecek. TCMB haftalık yabancıların yatırımlarını, BDDK mevduatlardaki gelişimi açıklayacak. SPK da haftalık bülteni yayınlayacak.

 

STRATEJI

BIST100 Ekim başında başladığı harekette % 75 yükselerek tarihi rekorları yenileyen bir rallide 2400 ulaşmışken kısa sürede % 28 gerileyerek 1726 görüldükten sonraki tepki hareketlerini izledik. %5 lik düşüş sonrasında 2025 geçiş noktası olarak izlenebilir.

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin