SAĞLIK
Giriş Tarihi : 14-01-2021 16:16   Güncelleme : 14-01-2021 16:20

Yılda Covıten 4 Kat Daha Fazla Öldürüyor Ama Normal Karşılanıyor

Mithat Ünal-Finlandiya'daki STK, sigara içmenin tehlikeleri konusunda farkındalık oluşturmak için bir istatistiği gözler önüne serdi. İstatistiğe göre, sigara içmenin yılda sekiz milyondan fazla kişinin ölümüne neden olduğu ortaya konuyor ve bu sayı artmaya devam ediyor. Dünya çapında tanınan tehlikelerinden bağımsız olarak, sigara içmek hakkında daha az konuşulan bir salgın ve ölüm oranı hala yükselişte. Finlandiya Kanser Derneği bu nedenle tehlikeleri hakkında farkındalık yaratmak istiyor. Kampanya görüntüleri, internette görülen ve maske takan sigara içenlerin rahatsız edici resimleri tarafından tetikleniyor.

Yılda Covıten 4 Kat Daha Fazla Öldürüyor Ama Normal Karşılanıyor

Mithat Ünal-Finlandiya'daki STK, sigara içmenin tehlikeleri konusunda farkındalık oluşturmak için bir istatistiği gözler önüne serdi. İstatistiğe göre, sigara içmenin yılda sekiz milyondan fazla kişinin ölümüne neden olduğu ortaya konuyor ve bu sayı artmaya devam ediyor. Dünya çapında tanınan tehlikelerinden bağımsız olarak, sigara içmek hakkında daha az konuşulan bir salgın ve ölüm oranı hala yükselişte. Finlandiya Kanser Derneği bu nedenle tehlikeleri hakkında farkındalık yaratmak istiyor. Kampanya görüntüleri, internette görülen ve maske takan sigara içenlerin rahatsız edici resimleri tarafından tetikleniyor. Mesaj: bırakmak artık her zamankinden daha önemli.
Sigara, sonu gelmeyen on yıllardır süren bir salgın. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre sigara içmek, COVID-19'dan ciddi hastalık riskini artırıyor. 2
“Pandeminin ilk dalgası sırasında, insanların yüz maskelerinde açtıkları deliklerden sigara içmelerinin endişe verici bir eğilimine dikkat ettik. O zamandan beri, işler ilerledi ve nasıl yapılacağına dair öğreticiler internetin her yerinde bulunabilir. Bu, özellikle bu gibi zamanlarda sigara içmenin tehlikeleri hakkında daha fazla iletişime ihtiyaç duyulduğunu gösterir. Bir halk sağlığı kuruluşu olarak, insanların güvenliğini sağlama ihtiyacını vurgulamayı sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Finlandiya Kanser Derneğinden Sağlık'tan Juha Heino , kampanyamız net bir mesaj veriyor: Maske takın, ancak sigara içmeyerek risklerinizi de azaltın ” diyor .
 Sigara içmek, kardiyovasküler ve akciğer hastalıkları gibi pek çok başka kanserin yanı sıra önemli bir kanser nedenidir. Son zamanlarda, sigara ve korona hastalığı arasındaki bağlantılar endişe uyandırdı.
 “Geçen yıl bize küresel ekolojinin ve biz insanların türler olarak ne kadar savunmasız olduğunu gösterdi. Pandemi boyunca insanların genel sağlığa olan ilgisinde önemli bir artış oldu ve sigarayı bırakmanın da bunun bir parçası olduğunu görüyoruz. Sigara içmenin şiddetli covid hastalığı riskini artırdığı bilinmektedir. Tartışmayı gündeme getirmek ve insanların işi bırakmak için en iyi kararı vermelerine yardımcı olmak için bundan daha iyi bir zaman olmadığını görüyoruz ”, diye devam ediyor Heino.