GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-01-2023 15:24

Yeniden Refah Partili Aydal: “F-35’de çok önemli bir kozumuzu kaybettik”

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Aydal, Türkiye ile ABD arasındaki görüşmeleri devam eden F-35 sorununa ilişkin yazılı açıklamada bulundu.

Yeniden Refah Partili Aydal: “F-35’de çok önemli bir kozumuzu kaybettik”

Aydal, F-35 savaş uçağı alımında Türkiye’nin çok önemli bir kozunu kaybettiğini ileri sürerek, şunları söyledi: 

“Türkiye’ye uçak vermeyen ABD, kendi çıkarları doğrultusunda Türk Firmalar tarafından üretilen parçaları 2022 yılı sonuna kadar alacağını ifade etmiş, bu parçaların Batılı şirketler tarafından imal edilebilmesi için zaman kazanmıştır. Türkiye de maalesef, F-35’e ait önemli parçaların üretimi sebebiyle elinde bulunan bir kozu kaybetmiştir. Bu koz, Eylül 2021’den bu yana ABD’den istenen 40 adet F-16 Viper uçağının tedariki ve 79 F-16’nın modernizasyonu konularındaki destek karşılığı olarak kullanılabilirdi.” 

 “ABD, S-400 konusunda Türkiye’ye çifte standart uyguluyor”

ABD’nin, Türkiye’nin S-400 savunma sistemlerini almasına itirazlarının temel sebebinin, F-35 uçağının sırlarının S-400 füzeleri tarafından açığa çıkartılma korkusu olduğunun kaydeden Aydal,  “Eğer S-400 füze sistemleri sadece Türkiye tarafından alınmış olsaydı, ABD’nin bu gerekçesinde haklılık payı bulunabilirdi. Hindistan 5 milyar dolar vererek beş ünite S-400 satın almıştır. Eğer Rusya Federasyonu F-35 ile ilgili herhangi bir bilgiyi öğrenmek isterse, Hindistan aracılığıyla da öğrenebilir. Bir başka deyişle ABD, bu konuda da Türkiye’ye çifte standart uygulamaktadır.” ifadelerini kullandı.

“ABD’den Türkiye’ye S-400 tuzağı”

Aydal, ABD, Türkiye ile yapılan pazarlıklarda, S-400 sistemlerinin Rusya Federasyonu ile savaş halinde bulunan Ukrayna’ya verilmesini istemesinin Türkiye’ye kurulan bir tuzak olduğunu öne sürerek, “ABD gerçekten Ukrayna’ya yardım için Türkiye’deki S-400’lerin Ukrayna’ya verilmesini istemiş olsaydı, Rusya-Ukrayna savaşının en başında Yunanistan veya Slovakya’daki S-300’leri Ukrayna’ya göndertmiş olurdu. İşin gerçeğine bakıldığında, ABD, Rusya-Ukrayna savaşının uzamasını ve AB’nin zarar görerek ezilmesini, ABD’ye daima muhtaç hissetmesini istemektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

“F-35’ler konusunda ibre Türkiye’ye doğru dönüyor”

Siyaset rüzgarlarının yönü çok değişken olduğunu ve Türkiye’nin S-400 Füze savunma sistemlerini Ukrayna’ya vermemesini gerektiğini belirten Aydal, F-35’ler konusunda yetkililerimizin atacağı adımlarla ibrenin Türkiye’ye dönebileceğini kaydederek,  “Türkiye S-400’leri vermeden, yukarıda zikredilen Yunanistan, Slovakya, Hindistan örneklerini esas alıp yeni politikalar oluşturabilir. ABD, kendi çıkarlarını daima ön plana alan bir ülkedir ve özellikle ABD Başkanı değiştikten sonra F-35 alımı için yeni fırsatlar çıkabilir.” dedi.

Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi