GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-11-2022 11:15   Güncelleme : 29-11-2022 19:06

Yangın Mağduru Aydıncık Şimdi de Erozyona Maruz Kaldı

Mustafa TOPLAR-Akdeniz’in yeşil incisi Torosların merkezindeki Aydıncık iki yıldır yaşanan büyük yangınlar nedeni ile yeşil örtüsünü siyah ve gri renge bırakırken,  meydana gelen yağışlar şimdi de toprağını alıyor. Yangınların çorak hale getirdiği Aydıncık’ın yamaçlarında yağmur suları önünde engel olmayınca, toprağı sürükleyerek erezyona neden oluyor.

Yangın Mağduru Aydıncık Şimdi de Erozyona Maruz Kaldı

Mustafa TOPLAR-Akdeniz’in yeşil incisi Torosların merkezindeki Aydıncık iki yıldır yaşanan büyük yangınlar nedeni ile yeşil örtüsünü siyah ve gri renge bırakırken,  meydana gelen yağışlar şimdi de toprağını alıyor. Yangınların çorak hale getirdiği Aydıncık’ın yamaçlarında yağmur suları önünde engel olmayınca, toprağı sürükleyerek erezyona neden oluyor. Bunlara en bariz örnek ise,  Karadere mahallesi Yeni su deposu civarındaki köy ve orman yollarının yamaçlardan gelen toprak ve taş kütleleri ile kapanması oldu. Yangından sora yapıIan orman yolu yağmurlar nedeni ile blok halinde kayarken hemen altındaki  kaymış köy yolunu kapatmış durumda. Özellikle bahçelerine bakım için giden köy sakinleri, kapanan yolları nedeni ile bahçelerine ulaşamadıklarını söylüyorlar.

Sadece burasının değil, Aydınçık’ın birçok yerinde yolların erozyon nedeni ile kapandığını kaydeden vatandaşlar; “Ormanlarımızın  yaşadığımız yerleri nasıl koruduğu bu örnekten açıkça belli oluyor. İki yıldır yanan ormanlar nedeni ile zor durumda bir yaşam sürüyorduk. Şimdi yağışlar çorak halde kalan topraklarımızı sürüklüyor. Bir an önce hem vatandaşlarımızın ormanın önemini kavraması  hem de yangını önleyecek tedbirlerin arttırılması gerekiyor. Orman İşletme müdürlüklerinin  bu konuda verdiği eğitimlere herkesin katılması orman köylüsü için hayati önem taşıyor.” Diyerek hem serzenişlerini hem de ormanın önemini dile getiriyorlar. Erozyonun önlenmesi için acilen önlem alınması gerektiğinin altını çizen mahalle sakinleri, yağışlarda kapanan yollarının da bir an önce açılmasını istiyorlar.


Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi