GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-06-2021 17:01   Güncelleme : 02-06-2021 17:09

YALOVA YAT MARİNASI DA DENİZ SALYASINA TESLİM OLDU

Marmara Denizi’ndeki pek çok kıyıda görülen deniz salyası (müsilaj) istilası Yalova’yı da yeniden etkisi altına almaya başladı. Geçtiğimiz haftalarda kentin Esenköy, Çınarcık, Çiftlikköy gibi turistik bölgelerinde görülen deniz salyası, birkaç gündür şehir merkezindeki yat limanını da kapladı. .

YALOVA YAT MARİNASI DA DENİZ SALYASINA TESLİM OLDU

NEDİM GÜLER

Marmara Denizi’ndeki pek çok kıyıda görülen deniz salyası (müsilaj) istilası Yalova’yı da yeniden etkisi altına almaya başladı. Geçtiğimiz haftalarda kentin Esenköy, Çınarcık, Çiftlikköy gibi turistik bölgelerinde görülen deniz salyası, birkaç gündür şehir merkezindeki yat limanını da kapladı.

Marina esnafı deniz salyasından dert yanarken geçen yıl görevden uzaklaştırılan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman da sosyal medya hesabından görüntülü bir paylaşım yaptı.

BAŞKAN SALMAN: “SESİMİZİ DUYURAMADIK”

Marinanın deniz salyasıyla kaplı görüntüsünü paylaşan Salman, “Ve Marmara Denizi öldü” dedi. Salman, paylaşımında “El birliğiyle başardık. Oturup eserimizi seyredebiliriz artık. Çöplüğe, lağım çukuruna çevirmiştik. Nihayet karşılığını aldık. Nasreddin Hoca misali testi kırılmadan tedbir alınması konusunda uyarı ve çağrılarda bulunmuştuk.  Marmara Belediyeler Birliği toplantısında söz alarak dönemin birlik başkanlarını ve haziruna acil eyleme geçilmesi gerektiğini anlatmıştık. Marmara Denizine kıyısı olan bütün belediyeleri birlikte hareket etmeye davet etmiştik. Ne yazık ki sesimizi yeterince duyuramadık” diye konuştu.

“ALTINOVA ‘DA DAĞILDI”

Öte yandan Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de yazılı bir açıklama yaparak Altınova bölgesinde de görülen deniz salyasının rüzgarın etkisiyle dağıldığını kaydetti. Bunun tamamen doğal bir olay olduğu aktarılan açıklamada, "Yalova ilinde evsel atık sular, YASKİ, TAS-KAB, Mavi Deniz, Armutlu, Esenköy ve Koru atık su arıtma tesislerinde arıtılarak denize verilmektedir. Ayrıca ilimizde faaliyet gösteren sanayi kaynaklı atık sular da arıtılarak denize verilmektedir. İl Müdürlüğümüz tarafından belirli periyotlarda atık su arıtma tesislerinden numuneler alınmakta ve takibi yapılmaktadır" denildi.