TANITIM
Giriş Tarihi : 20-08-2021 22:32   Güncelleme : 20-08-2021 22:32

Yalıtım Uygulamalarının En Önemli Adımı Membran Seçimi

Binaların başta su olmak üzere tüm dış etkenlerden korunması amacına yönelik olarak yapılan işlemlere çatı yalıtım uygulamaları adı verilir.

Yalıtım Uygulamalarının En Önemli Adımı Membran Seçimi

Binaların başta su olmak üzere tüm dış etkenlerden korunması amacına yönelik olarak yapılan işlemlere çatı yalıtım uygulamaları adı verilir. Çatılar binaların en korunmasız kısımlarından biri olarak kabul edilmekte olup bunun nedeni çatıların tüm dış etkenlerden gelmesi olası hasarlara açık bir konumda olmasıdır. Çatı yalıtım malzemeleri kullanılarak yapılan çatı yalıtım işlemleri sayesinde binaların sudan korunması ve ömrünün uzaması sağlanır.

 

Çatı yalıtım uygulamaları yapılırken su geçirmez özelliğe sahip membran ürünleri kullanılır. Çatı yalıtım uygulamalarından en iyi performansın alınması için en doğru malzemeler seçilmeli ve seçilen malzemeler kaliteli işçilikle uygulanmalıdır. Yapılan etkili çatı yalıtım uygulamaları sayesinde çatıların her tür su tehdidinden korunması sağlanır. Membranların doğru uygulanmaması durumunda her ne kadar malzeme su geçirmez olsa da çatı kıvrımlarında arada kalan boşluklar dolayısıyla su sızıntısının devam etmesi söz konusu olabilir. Bu tür istenmeyen durumlarla karşılaşılmaması için çatı yalıtım uygulamaları yapılırken doğru ve kaliteli malzemelerin seçilmesine olduğu kadar bu malzemelerin uzmanlar tarafından doğru işçilikle uygulanmasına da gereken özen gösterilmelidir.

 

Yapılarda temel yalıtımı, çatı yalıtımı ve dış cephe yalıtımı eksiksiz uygulandığı takdirde yapının korunması büyük ölçüde sağlanır. Böylece yapılarda oluşma riski bulunan yoğuşma, terleme ve korozyon gibi hem yapıya hem insanların sağlığına zarar verebilecek faktörlerin meydana gelmesi engellenebilir.

 

Çatı yalıtım uygulamaları yapıların desteklenmesi ve ilk günkü kalitelerinin korunması açısından son derece önemli uygulamalardır. Çatı yalıtım uygulamaları sayesinde doğadan kaynaklanan dış etkenlerin binada yaratabileceği zararın önlenmesi mümkün olur. Ayrıca binanın rutubetten dolayı meydana gelen korozyondan ve terlemelerden korunması da sağlanır.

 

Çatı yalıtım uygulamaları yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri uygulamanın yapılacağı çatı özelinde en doğru kalınlıktaki, en uygun özellikteki ve en kaliteli membran ürünlerinin seçilmesidir. Doğru malzeme seçilip doğru işçilikle uygulandığında çatı yalıtım uygulamalarının başarılı olması yolunda çok büyük bir adım atılmış olur.

Protan Ürünlerinin Kalitesi İle Tanışın

 

Tüm çatı tiplerine yönelik en kaliteli ürünleri üreterek sektöre yön veren bir membran üreticisi olan Protan Turkey garantisiyle ve kalitesiyle sektörün ihtiyaçlarına göre uyarlanan ve özel olarak üretilen çözümler sunar. Bu sayede hem müşteri memnuniyetini hem de pazar payını sürekli olarak artırır. Su yalıtım ve çatı yalıtım uygulamaları söz konusu olduğunda her kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayacak özelliklere sahip ürünü Protan’ın geniş ürün yelpazesi arasından seçebilir.

 

Protan SE membran serisi polyester donatı takviyeli PVC membran olup açıkta kalan çatı yüzeylerinde kullanılır. Serme yöntemiyle vakumlu çatı sistemine uygulanabilir, mekanik olarak sabitlenebilir ya da vakumlu bir çatı sistemine gevşek olarak döşenebilir. Sıcak ve soğuk çatılar dahil olmak üzere her tür yüzeye ve alt tabakaya uygulanması mümkün olan Protan SE membran ürünleri eğimli, düz çatılarla kavisli çatıların her türlü şekillerinde ve kombinasyonlarında kullanılabilir.

 

Protan SE membran ürünleri içerisinde hem düşük hem yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklılığını sağlayan stabilizatörler vardır. Bu sayede Protan SE serisi ürünlerinin UV ve alev geciktirici özelliği bulunur. Protan SE membran ürünlerinin en çok kullanıldığı alanların başında hafif metal çatılar, bahçe teras çatılar, beton çatılar, kubbe veya değişik şekilli beton ya da çelik çatılardaki su yalıtımı uygulamaları gelir.

Su Yalıtımında Performansı Protan Ürünleri İle Artırın

 

Protan tarafından üretilen PVC, FPO-TPO gibi sentetik malzemeler ısıl işlemden geçirildikten sonra yeniden kullanılırken EPDM gibi termoset türü malzemelerin üretimlerinden sonra herhangi bir işlemden geçirilip yeniden kullanılması söz konusu değildir.

 

Protan EX PVC su yalıtım membranları geotekstil keçe laminasyonlu ve polyester taşıyıcılı malzemeler olup panel üretiminde, dere ve parapet yalıtımlarında, hafif metal çatılarda ve renovasyon uygulamalarında sıklıkla kullanılır.

 

Yalıtım uygulamalarında kullanılacak olan malzemeler seçilirken uygulamanın yapılacağı alanın sahip olduğu özellikler başta olmak üzere bazı noktalar göz önünde bulundurulmalıdır. Böylece su yalıtım uygulamalarından yüksek performans elde edilmesi mümkün olabilir. Su yalıtım malzemeleri birbirinden farklı özellikler taşıdığı için her malzeme her uygulama alanında kullanılamaz ve yüksek verimin elde edilmesini sağlamaz. Su yalıtım malzemeleri seçilirken bu nedenden dolayı uygulamanın yapılacağı yüzey tipi göz önünde bulundurulmalı ve uygulama mutlaka bu işte deneyimli kişilerde yapılmalıdır.