GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-02-2021 20:23   Güncelleme : 21-02-2021 20:23

Yalancı Baharın Ardından Gelen Kış Arıcıları Vurdu

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde yaklaşık 20 gün önce kendisini gösteren ve meyve çiçeklerinin açmasına neden olan yalancı baharın arkasından gelen kış arıcıları vurdu. 30 yıldır arıcılık yapan 60 yaşındaki Abdurrahman Cengiz, zamansız yavrulama yapmak için polen toplamaya giden arıların çoğunun kovanlarına geri dönemediğini ve çiçeklerin üzerinde donarak yaşamını yitirdiğini söyledi.

Yalancı Baharın Ardından Gelen Kış Arıcıları Vurdu

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde yaklaşık 20 gün önce kendisini gösteren ve meyve çiçeklerinin açmasına neden olan yalancı baharın arkasından gelen kış arıcıları vurdu. 30 yıldır arıcılık yapan 60 yaşındaki Abdurrahman Cengiz, zamansız yavrulama yapmak için polen toplamaya giden arıların çoğunun kovanlarına geri dönemediğini ve çiçeklerin üzerinde donarak yaşamını yitirdiğini söyledi. Yalancı bahar nedeni ile çiçeklerin açması, arıların mevsim algısını da yanılttı. Bu nedenle oğul için erken yavrulamaya başlayan arılar, polen toplamak için doğadaki çiçeklere dağıldı. Arkasından bir anda bastıran soğuklar ve toros dağlarının eteklerine yağan kar, kovanlardan çıkan arıları zamansız yakaladı. Kovanlarından ayrılan arılar, geri dönemeden çiçeklerin üzerinde veya dönüş yolunda kovanlarına yetişemeden donarak öldüler. Böyle bir durumun yaklaşık 10 yıl önce başlarına geldiğini kaydeden Abdurrahman Cengiz, bu yıl arıcılarının yüzde 30 civarında bir kayıplarının olduğunu söyledi. Geçen sezonun kurak gitmesinden dolayı arıların bu yıl kışa zayıf girdiğini kaydeden Abrurrahman Cengiz; “ Biz Anamur ve sahil arıcıları olarak bu seneki hava şartlarından biraz sıkıntı yaşadık. Yalancı baharın erken gelmesinden dolayı, çiçeklerimiz bahar erken açtı. Bademdir, sandaldır,azman çiçeklerin erken açmasından dolayı, arılarımız mecburen yavruya geçme ve baharı gördüğü zaman uçmaya başladı. Akabinde soğuk havanın gelmesinden dolayı, arılarımızda yüzde 30,yüzde 40 gibi bir gidipte dönmeyen arılarımız oldu. Bir hayli bir zaiyatımız oldu. ama yapacak bir şey yok.” Dedi.
Kovanlarının bakımını yapan ve arılarının zayiatını tesbit etmeye çalışan Abdurrahman Cengiz, hem kovanları hem de çevredeki çiçeklerin üzerinde ölen arıları buldu.