GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-04-2021 08:38   Güncelleme : 27-04-2021 08:38

Xİ;"En kötü davranış taş ocakçılığıdır,"

PEKİN, 27 Nisan 2021 / PRNewswire / Knowledge Bylanes - Çin'in en önemli turistik yerlerinden biri olan Guilin Şehrindeki yetkililer, ekolojik çevresini korumak amacıyla son yıllarda Lijiang Nehri boyunca taş ocakçılığı ve kum madenciliği konusundaki baskıyı artırdı.Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Pazar günü nehrin bir bölümünü teftiş ederken "En kötü davranış taş ocakçılığıdır," dedi. "Bir dağ yok olduğunda, bu türden bir dağ sonsuza dek yok olur."

Xİ;

PEKİN, 27 Nisan 2021 / PRNewswire / Knowledge Bylanes - Çin'in en önemli turistik yerlerinden biri olan Guilin Şehrindeki yetkililer, ekolojik çevresini korumak amacıyla son yıllarda Lijiang Nehri boyunca taş ocakçılığı ve kum madenciliği konusundaki baskıyı artırdı.

Dünyanın en güzel nehirlerinden biri olarak selamlanan Lijiang Nehri, her yıl yüz binlerce ziyaretçiyi kendine çeken doğal karstik dağlarda 400 kilometreden fazla uzanır.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Pazar günü nehrin bir bölümünü teftiş ederken "En kötü davranış taş ocakçılığıdır," dedi. "Bir dağ yok olduğunda, bu türden bir dağ sonsuza dek yok olur."

Nehri Çin'in ve dünyanın "tek ve tek hazinesi" olarak nitelendiren Xi, ekolojik ortamının asla zarar görmemesi gerektiğini söyledi.

Nehir boyunca taş ocakçılığı ve kum madenciliği yapmaya devam edenlerin sadece sorumlu tutulmaları değil, aynı zamanda cezai sorumlulukları konusunda da yasalara uygun olarak soruşturulmaları gerektiği uyarısında bulundu.

Kirliliği azaltmaya ve nehri ve dağları korumaya yönelik bir dizi önlem sayesinde, çevre önemli ölçüde iyileşerek daha fazla turist ve gelir getirdi.

Guilin, 2019'da 138 milyon turist aldı ve 2018'deki seviyelere göre sırasıyla yüzde 26,7 ve yüzde 34,7 artışla 187,4 milyar yuan (28,9 milyar dolar) kazandı.
Çin'in yeşil dönüşümü

Guilin, Çin'de çevreye zarar veren davranışlara karşı savaşan tek yer değil. Kamu Güvenliği Bakanlığı, bu ayın başlarında düzenlediği basın toplantısında, geçtiğimiz yıl, ülke çapındaki kamu güvenlik organlarının ekolojik çevreye ve 16.6 milyar yuan (2.6 milyar $) içeren kaynaklara zarar veren 23.000 vakayı kırdığını ve 40.000'den fazla şüpheliyi tutukladığını söyledi. .

Bu çabalar, Çin'in sosyal ve ekonomik kalkınmanın kapsamlı yeşil dönüşümünü teşvik etme kampanyasının bir parçasıdır - vizyon, ülkenin önümüzdeki beş yıl ve sonrasına yönelik kalkınma planında yakın zamanda vurgulanmıştır.

Kampanya, Başkan Xi'nin yeşil kalkınma konusunda iyi bilinen bir sözüne uygundur: "Berrak sular ve yemyeşil dağlar paha biçilmez varlıklardır."
 

Düşünce rehberliğinde, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi, düşük karbonlu kalkınmayı teşvik etme çabalarını hızlandırdı, 2030'a kadar karbondioksit emisyonlarını en üst düzeye çıkarma ve 2060'a kadar karbon nötrlüğünü sağlama sözü verdi.

Geçen hafta İklim Liderleri Zirvesi'ne hitap ederken, Xi sözünü yineledi ve tüm dünyayı birlikte bir yaşam topluluğu oluşturmaya çağırdı.

Xi'nin Guangxi turunun diğer önemli noktaları

Guilin, cumhurbaşkanının güney Çin'in Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi'ndeki teftiş turunun ilk durağıydı. Ayrıca orada bir savaşta ölen ve Pazar günü kırsalın canlandırılmasında kaydedilen ilerlemeyi öğrenen devrimci kahramanlara saygılarını sundu.

Aynı zamanda Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi genel sekreteri ve Merkez Askeri Komisyon başkanı olan Cumhurbaşkanı Xi, 1930'larda Uzun Mart'ta Xiangjiang Nehri Savaşı'na adanmış bir anma parkını ziyaret etti ve bir çiçek sepeti koydu. Savaşta ölen Kızıl Ordu askerlerine saygı.

Çin devriminin başarısının sırrının ideallerde ve inançlarda yattığını söyledi ve bugün insanları aynı ruh ve kararlılıkla ulusal gençleşme için çabalamaya çağırdı.

Bu yıl, CPC'nin kuruluşunun 100. yıldönümü.

Daha sonra, yükselen üzüm endüstrisinin gelişimini ve refahını güçlendirdiği Maozhushan köyüne gitti.

Ülke çapında kırsal alanlarda mutlak yoksulluğu ortadan kaldırdıktan sonra Çin, odak noktasını bir sonraki stratejisine, kırsalın canlandırılmasına kaydırdı. Farklı bölgelerdeki köyler, yerel sakinler için daha iyi bir yaşam sağlamak için kendi koşullarına uygun çeşitli endüstriler geliştirmeye teşvik edilmektedir.