GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-06-2022 18:33

Xi: ″Küresel kalkınmayı yeni bir döneme çıkarmalıyız″

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün video bağlantısı yoluyla BRICS Ülkeler Sanayi ve Ticaret Forumu’nun açılış törenine katılarak bir konuşma yaptı.

Xi: ″Küresel kalkınmayı yeni bir döneme çıkarmalıyız″

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün video bağlantısı yoluyla BRICS Ülkeler Sanayi ve Ticaret Forumu’nun açılış törenine katılarak bir konuşma yaptı.

 Xi Jinping, şu anda dünyada yüz yıldır görülmemiş değişimlerin ve bu yüzyılın en ciddi salgınının iç içe geçtiğine, çeşitli güvenlik sorunlarının birbiri ardına ortaya çıktığına, dünya ekonomisinin toparlanmasının zorluklarla karşı karşıya bulunduğuna ve küresel kalkınmanın ciddi aksiliklerle karşılaştığına dikkat çekti.

 Xi Jinping, şöyle hitap etti:

 “Dünya nereye gidecek? Barış mı, savaş mı? Gelişme mi, gerilim mi? Açıklık mı, kapalılık mı? İşbirliği mi, çatışma mı? Bu bizim önümüzde bulunan çağın sorularıdır.”

 Xi Jinping, tarihin uzun nehrinin bazen sakin, bazen çalkantılı, ancak daima ileriye doğru aktığını vurguladı. Uluslararası durum nasıl değişirse değişsin, açıklığa ve gelişime dayalı tarihsel eğilimin ve el ele vererek işbirliği ve zorluklarla başa çıkma arzusunun değişmeyeceğini ifade eden Xi Jinping, tarihsel gelişim yasalarını doğru anlamamız, geçici olaylarla kafa karışıklığı yaratmamamız, risklerden korkmamamız, zorluklarla cesurca yüzleşmemiz ve insanlığın ortak kader topluluğu hedefine doğru emin adımlarla ilerlememiz gerektiğini yineledi.

 “Herkesin ortak çabası barışı korumak için umut olabilir”

 Geçen yüzyılda insanlığın iki dünya savaşının yarattığı felaketi ve Soğuk Savaş’ın yol açtığı zıtlaşmanın gölgesi altında yaşadığına dikkat çeken Çin Cumhurbaşkanı Xi, tarihin acı dersleri olan hegemonyacılık, blok siyaseti ve cephe çatışmasının barış ve güvenlik getirmeyeceğini ve sadece savaşa ve çatışmaya yol açacağını yansıttığını kaydetti.

Xi, şu an yaşanan Ukrayna krizinin güç statüsüne inanılması, askeri ittifakların genişletilmesi ve diğer ülkelerin güvenliği pahasına kendi güvenlikleri arayışında olunmasının kaçınılmaz olarak güvenlik ikilemine yol açacağına işaret etti. 

Xi Jinping, “Tarihi gerçekler, barışın tüm taraflarca savunulması gereken insanlığın ortak davası olduğunu kanıtladı. Ancak herkesin barışa değer verdiği, barışı koruduğu ve savaşın acılarından ders çıkardığı zaman barış için umut olabilir.” diye vurguladı.

Xi, çalkantılı bir dünya karşısında Birleşmiş Milletler Tüzüğü’nün asıl gayesini unutmayarak barış koruma misyonunu gönülde tutmamız gerektiğini de vurguladı.

Xi, ayrıca uluslararası toplumun sıfır toplamlı oyunu terk ederek hegemonyacılığa ve güç politikalarına ortaklaşa karşı çıkması, karşılıklı saygı, adalet, işbirliği ve ortak kazanca dayalı yeni tip uluslararası ilişkileri oluşturup refah ve kader ortaklığı anlayışı içinde barışın ışığıyla dünyayı aydınlatması gerektiğini dile getirdi.

 “Ekonomik krizi ancak dayanışma, birlik ve işbirliğinde ısrar ederek aşabiliriz”

 Xi Jinping, şu anda bazı önemli endüstriyel ve tedarik zincirlerine yapay olarak müdahale edildiğine, emtia fiyatlarının yüksek seviyelerde dalgalandığına, küresel enflasyonun yüksekte seyretmeye devam ettiğine, uluslararası finans piyasasındaki dalgalanmanın sürdüğüne ve dünya ekonomisinin toparlanma eğiliminin yavaşlandığına dikkat çekti.

 Dünya ekonomisinin krize girmesinden endişe edildiğine değinen Xi Jinping, bu kritik dönemde ancak dayanışma, birlik ve işbirliğine bağlı kalınması durumunda ekonomik krizin aşılabileceğini ifade etti.

 Xi Jinping, olumsuz politika etkilerinin yayılmasından ve gelişmekte olan ülkeler üzerinde oluşabilecek ekonomik darbeden kaçınmak için önde gelen gelişmiş ülkelerin sorumlu ekonomik politikalar benimsemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 Yaptırımların iki ucu keskin kılıç olduğunu kaydeden Xi Jinping, dünya ekonomisini siyasileştirmenin, araçsallaştırmanın ve silahlandırmanın ve hatta keyfi yaptırımlar uygulamak için uluslararası finans ve para sisteminin egemenliğini kullanmanın nihayetinde başkalarına, kendilerine ve dünya halkına zarar vereceğinin altını çizdi

“Başkasının yolunu kapatmaya çalışan biri, kendi yolunu da kapatır”

Xi konuşmasında, bir zamanlar ekonomik küreselleşme sürecindeki rüzgarın tersine döndüğünü ve bazı ülkelerin bu süreçten ayrılıp kendi “yüksek duvarlı bahçesini” inşa ettiğini hatırlattı. Uluslararası toplumda bu durumun devam etmesi halinde dünya ekonomisinin birbirlerinden izole bölgelere bölüneceği endişesi yaygın olduğuna işaret eden Çin Cumhurbaşkanı Xi, ekonomik küreselleşmenin üretim güçlerinin gelişmesinin objektif ihtiyacı ve engellenemez tarihi trend olduğuna dikkat çekti. Xi, “Başkasının yolunu kapatmak isteyen, sonunda kendi yolunu kapatır.” diye konuştu.

“Hoşgörü, karşılıklı yarar, insanlığın en doğru seçeneğidir”

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, tüm insanlık için hoşgörü ve karşılıklı yararın tek doğru seçenek olduğunu vurguladı.

Xi’ye göre, üretim güçlerinin gelişmesini etkileyen tüm engeller kaldırılmalı, küreselleşmenin sağlıklı gelişmesi sağlanmalı, sermaye ve teknolojilerin serbest akışı gerçekleştirilmeli, dünya ekonomisine katkıda bulunabilen itici güçler birleştirilmeli. Bunun yanı sıra, Dünya Ticaret Örgütü’nün liderliğindeki çok taraflı ticaret sistemi korunmalı, ticaret, yatırım ve teknoloji engelleri kaldırılmalı. İstişare, ortak çaba ve paylaşım ilkeleri temelinde küresel ekonomik yönetişim güçlendirilmeli, yeni kalkınan ekonomilere sahip ülkelerin ve gelişmekte olan ülkelerin temsil ve söz hakkı artırılmalıdır.

“Çin, dışa açılma seviyesini daha da yükseltecek”

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bu yılın başından beri, yurt içinde ve dışındaki karmaşık durumlara karşı Çin’in salgınla mücadeleyi ve ekonomik, toplumsal gelişmeleri entegre ederek çalışmalar yürüttüğünü belirtti.

Salgınla mücadelede halkın üstünlüğünde ısrar eden Çin’in halkın sağlığının yanı sıra ekonomik ve toplumsal gelişmelerin temelini koruduğunu hatırlatan Xi, Çin’in yılın ekonomik ve toplumsal gelişme hedeflerine ulaşmak için daha verimli tedbirler alacağını aktardı.

Xi, yılın ikinci yarısında Çin Komünist Partisi 20. Ulusal Kongresi’nin düzenleneceğini ve bu toplantıda Çin’in gelecek dönemdeki gelişme planının hazırlanacağını vurguladı.

Xi, yeni gelişme aşamasında Çin’in dışa açılma seviyesini daha da yükselteceğini ve yüksek kaliteli gelişmeyi gerçekleştirmeye çalışacağını söyledi. Xi, yabancı ülkeleri ve şirketleri Çin’e yatırım yapmaya ve ortak gelişmelerin fırsatlarını paylaşmaya davet etti.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin