GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-04-2020 15:48   Güncelleme : 16-04-2020 15:55

Vatandaşın Kargo Tedirginliği Sürüyor

Haber Merkezi-Kargo şirketlerinin kuryelerinden tedirgin olduklarını söyleyen vatandaşlar, kuryelerin en az 20 kişi ile birebir temas alan paketleri  hiçbir önlem almadan kendilerine teslim ederek büyük bir tehtid oluşturduklarını söylüyorlar. Bu konudaki görüşlerini dile getiren vatandaşlar; “Çin‘in Wuhan kentinde ortaya çıkan korona virüsü can almaya devam ediyor. 2 milyonu geçen vaka ve 150 bin’e yaklaşan ölümler bizleri tedirgin ediyor.” Diyerek endişelerini dile getirdiler.

Vatandaşın Kargo Tedirginliği Sürüyor

Haber Merkezi-Kargo şirketlerinin kuryelerinden tedirgin olduklarını söyleyen vatandaşlar, kuryelerin en az 20 kişi ile birebir temas alan paketleri  hiçbir önlem almadan kendilerine teslim ederek büyük bir tehtid oluşturduklarını söylüyorlar. Bu konudaki görüşlerini dile getiren vatandaşlar; “Çin‘in Wuhan kentinde ortaya çıkan korona virüsü can almaya devam ediyor. 2 milyonu geçen vaka ve 150 bin’e yaklaşan ölümler bizleri tedirgin ediyor.” Diyerek endişelerini dile getirdiler. Korona virüs ağızdan çıkan damlacıklarla hızla yayılıp bulunduğu ortama göre günlerce yaşayabildiği söyleniyor. Bu durum karşısında müşterilerinin internet üzerinden verdiği online kargo siparişlerini ulaştırmak için çalışmalarına devam eden kargo çalışanları  görevlerini yerine getirirken, vatandaşlar korona virüsün kendilerine bulaşmasından duydukları endişeyi dile getiriyorlar.  Konu ile ilgili görüşlerini dile getiren vatandaşlar, kargoyu kuryeden alırken el teması ve hijyen önlemine sosyal mesafeye dikkat edilmediğine dikkat çekiyorlar.
En riskli İş Kolu Kargolar
Kargoların korona virüsün yayılacağı en riskli iş kollarının başında geldiğini kaydeden vatandaşlar; “Günde ortalama yüzlerce dağıtım gerçekleştiren Anamur’daki, kargo şirketi çalışanlarının bölgeden bölgeye dağıtımları gerçekleştiriyorlar. İşlerini yapıyorlar ancak  günde ortalama 60-70 eve uğruyorlar. Kargoları teslim alırken birebir diyalog halinde oluyoruz. Bu da bizi tedirgin ediyor.” Diyerek duydukları endiğeyi dile getiriyorlar.

 


‘Kargolara Şu Günlerde Hijjen Harici Sipariş Olmamalı’
Son zamanlarda internet alışverişlerinin yüzde yüz artış gösterdiğine dikkat çeken vatandaşlar; “ Öncelikle iyimser olalım. Bir paket kargo sürecinde en az 20 kişiden temas görüyor.  Kargo paketi, Yola çıkış noktasından takip edilecek olursa aktarma merkezlerindeki temaslar, şubeye gelişi ve yetkilinin müşteriye teslimatı derken en az 3-4 kişinin teması söz konusu. Gelen şubelerde ise elden ele geziyor. Şoföründen müdürüne, müdür yardımcısından kuryeye kadar minimum 20 kişinin daha  eline temas ediyor. Hiçbir önlemin alınmadığını da göz önünde bulundurursak bu zincirin halkası olan 20 kişiden 1’i virüs taşıyıcısı olsa otomatik olarak halka enfekte oluyor. İyimser ihtimalle 21. kişi kargoyu de kargoyu teslim alan müşteri olarak biz oluyoruz. Vatandaş olarak temas halinde olduğumuz paketlerin, yanı sıra; salgından korumamız gereken ailelerimiz var. Onlarca kişinin değdiği kargolarla temas halindeyiz. Bundan daha büyük stres olabilir mi? Bakın o paketi teslim alarak sadece kendimizi değil, ev halkını da tehlikeye atıyoruz. Kargoyu getiren kapımıza getiren kuryeye de istemeden de olsa, virüs taşıyıcısı gibi davranıyoruz. Bu çok üzücü bir durum.”  diyerek üzüntülerini dile getiriyorlar.
Kargocularıda Düşünelim
Koronavirüsün hayatın her yönünü etkilediğne dikkat çeken bir diğer vatandaş ise öncelikle insanlara evde kalın çağrıları yapıyor.  Basından aldığımız haberlere göre, Anamurda şu ana kadar söz konusu değil ancak her şey güzel giderken  biranda kötüyede gidebilir. Bu konuda özelikle İlçemizde bulunan kargo şirketlerinin çalışma koşullarına göre nacizhane fikrim kendi aralarında anlaşma veya belirli  günlerde farklı kargoların hizmet vermesi. Eğer böyle yapılırsa, daha da iyi sonuçları olacağına inanıyorum.”Dedi.
Kargocular Herkesle İletişim Kuruyor Dikkat
“Kargo çalışanlarının özellikle bu günlerde gittikleri her ev ve işyerlerine kargo değil virüs dağıtıyor.”diyerek acımasız bir değerlendirme yapan eski bir kargo çalışanı ise bakın ne söylüyor. “Bu işte hiçbir yaş, cinsiyet, kronik hastalık ayrımı olmaz. Herkes ile iletişim kuruluyor. Riski büyük. Kargo sayılarında  önemli bir artışta söz konusu. Gündemde olan bu hastalığın en yaygın taşıyıcısı, hizmet veren kargo çalışanları. Çünkü  herkesle irtibat halinde ve risk altında.  Kargo getiren kuryelere tedirgin yaklaşmamak  mümkün değil. Bağlı bulundukları şirketlerin, çalışanları ile ilgili ivedilikle bir çözüm getirerek mesaide de personel arasında sistem kurarak duruma müdahale etmeleri  gerektiğini düşünüyorum.” Dedi