KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 07-01-2021 11:47   Güncelleme : 07-01-2021 12:37

Vali Ali İhsan Su Anemurium Antik Kentini Gezdi

Mithat Ünal-Mersin Valisi Ali İhsan Su beraberindeki heyet kazı çalışmalarının  devam ettiği Anemurium Antik Kenti'nde incelemelerde bulundu. Vali Su ve beraberindeki heyete, çalışmaları yürüten Selçuk Ünüversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Profesör Doktor Mehmet Tekocak refakat etti.

Vali Ali İhsan Su Anemurium Antik Kentini Gezdi

Mithat Ünal-Mersin Valisi Ali İhsan Su beraberindeki heyet kazı çalışmalarının  devam ettiği Anemurium Antik Kenti'nde incelemelerde bulundu. Vali Su ve beraberindeki heyete, çalışmaları yürüten Selçuk Ünüversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Profesör Doktor Mehmet Tekocak refakat etti.  Tekocak, Sayın Valimiz Ali İhsan Su ve beraberindeki heyet, kazı ve restorasyon çalışmaları ile ilgili incelemelerde bulundular. Kendilerine kazımıza göstermiş oldukları yakın ilgi ve desteklerinden dolayı çok teşekkür ederiz.” Dedi.  Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Türk Tarih Kurumu Mersin Valiliği Anamur Kaymakamliği Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün kontrolünde devam eden kazı çalışmaları yılın 12 ayına yayılarak sürdürülüyor.  
Anemiryum Antik Kentin’de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Selçuk Ünüversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Profesör Doktor Mehmet Tekocak Başkanlığında 5 yıldır devam eden kazı ve restorasyon çalışmalarında 2 bin 300 yıllık tarih fışkırıyor. Türk Tarih Kurumu tarafından finanse edilen kazı çalışmalarını karada olduğu kadar denizin dibinde de başta Bizans ve Roma dönemine ait sütunlar olmak üzere tarihi eserler gün yüzüne çıkarılmaya çalışılıyor. Anemiryum  Kazı Başkanı Profesör Doktor Mehmet Tekocak,  2016 yılından bu yana yaklaşık 5 yıldır aralıksız olarak devam ettiğini söyledi. Kazı çalışmalarının 2019 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilk defa uygulanmaya başladığını kaydeden Bölüm Başkanı Profesör Doktor Mehmet Tekocak; “Bu çalışmalar 20 arkeolojik kazıdan bir tanesi olmuştur. 2016 yılından bu yana, Anemiryum Antik Kenti’nde, öncelikli olarak  konservasyon ve restorasyon çalışmaları, ardından da araştırma kazılarıyla devam ettirilmektedir.” Dedi. 2016 yılından bu yana sahil kıyısında kalmış mimari blokların belirli bir alana taşınarak koruma altına alındığını kaydeden, Anemiryum  Kazı Başkanı Profesör Doktor Mehmet Tekocak odeonun röle ve restorasyon projesinin hazırlanması, küçük hamamın röle ve restorasyon projesinin hazırlanması ve kuruldan onaylatılması Akabinde, 3-10/C kilisesiolarak adlandırdığımız kilisenin konservasyon ve restorasyonu, Nekropol Kilisesi’nin zemininde bulunan zemin mozaiklerinin konservasyonu, küçük Hamam zemin mozaiğinin konservasyonu, bir tane tonozlu mezarın zemininde bulunan zemin mozaiğinin konservasyonu şeklinde  çalışmalarının da aralıksız olarak devam ettiğini kaydetti.   Tekocak; Anemiryum Antik Kenti’nde 1955 yılında bir tescilli evin de  Mersin Valiliği tarafından hazırlanan ödenekle yapılan restore çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Anemiryon Antik Kenti’nin yılın 12 ayı ziyaret edilebilecek durumda olduğunu kaydeden Tekocak, Anamuriumda yaklaşık 15-20 bin kişinin yaşadığını tahmin ettiklerini belirtti.