GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-04-2021 00:29   Güncelleme : 27-04-2021 00:41

VAHŞİCE KATLEDİLEN PINAR GÜLTEKİN DURUŞMASINDA, MAHKEME SALONU KARIŞTI

Muğla'da geçtiğimiz yıl Pınar Gültekin'i öldürdüğünü itiraf eden Cemal Metin Avcı'nın yargılandığı davanın 4. duruşması Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Cemal Metin Avcı’nın, ifadesinde Pınar Gültekin'e yönelik hakaret içerikli ithamı salonu karıştırdı. Duruşmaya Diyarbakır'dan SEGBİS ile katılan Mehmet Yusuf Özten isimli tanık da, “Pınar’ı korkutmam için bana para teklif ettiler” dedi..

VAHŞİCE KATLEDİLEN PINAR GÜLTEKİN DURUŞMASINDA, MAHKEME SALONU KARIŞTI

ESMA TURAN

Muğla'da geçtiğimiz yıl Pınar Gültekin'i öldürdüğünü itiraf eden Cemal Metin Avcı'nın yargılandığı davanın 4. duruşması Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Cemal Metin Avcı’nın, ifadesinde Pınar Gültekin'e yönelik hakaret içerikli ithamı salonu karıştırdı. Duruşmaya Diyarbakır'dan SEGBİS ile katılan Mehmet Yusuf Özten isimli tanık da, “Pınar’ı korkutmam için bana para teklif ettiler” dedi.

Vahşice katledilen Pınar Gültekin cinayetinin 4. duruşması Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Duruşmadan önce Cemal Metin Avcı’nın eşi Eda Avcı’nın 5 milyon liralık tazminat davasının sonuçlandığı ortaya çıktı. Katil zanlısı Avcı ile eşi Eda Avcı’nın anlaşmalı olarak boşandıklarını öne süren Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir duruşma öncesinde şunları belirtti:

"Cemal Metin Avcı ve eşi, anlaşmalı olarak boşanma davası açmışlardı. O dava sonuçlanmış ve taraflar boşanmış. Anlaşma gereği sanık Avcı, boşandığı eşine 5 milyon TL ödeyecek. Ödememesi durumunda şirket hisseleri, araçlar ve gayrimenkullerin tamamının devredileceği belirtilmiş. Kanaatimizce bu danışıklı bir boşanma. Kararın kesinleşmesinden sonra itiraz haklarımızı kullanacağız. Tarafların gerçekte boşanma iradesinin olmadığını düşünüyoruz. Bunun bir benzerini Cem Garipoğlu sürecinde de yaşamıştık. Onlar da mallarını devretmişti. Kadını hunharca katletmekle kalmayıp, üstüne üstlük 'Tazminat hakları sürüncemede kalsın' diye danışıklı mal varlığı devirleri oluyor. Bunu da böyle okumak lazım.”

“VALİMİZ VE EMNİYETİMİZ ÖNCE KADINLARI KORUSUN”

Duruşma öncesi adliye önünde, “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Erkek vuruyor devlet koruyor” sloganlarını atan kadınlara polis, basın açıklamasının yasak olduğunu slogan da atamayacaklarını söyledi. Kadınlar, “Basın açıklaması yasak ve biz basın açıklaması yapmıyoruz. Sadece durduğumuz yerde sosyal mesafeli slogan atıyoruz. Burada katledilen bir arkadaşımız var. Geçen hafta yine bir davadaydık. Her hafta kadın katliamı davalarına gelmekten sıkıldık. Biz insanca yaşam hakkımızı istiyoruz. Eğer valilik bize dava açacaksa açabilir sorun yok. Valimiz ve emniyetimiz önce kadınları korusun” diyerek slogan atmaya devam ettiler.

Duruşmaya Diyarbakır’dan SEGBİS ile katılan ve tanık olarak dinlenen Mehmet Yusuf Özten, şöyle ifade verdi:

“Cemal'i Isparta'dan tanıyordum. Beni Muğla'da misafir ettiler. İşlettiği bir bar vardı orada. Bizi işletmeye ortak edeceğini söylüyordu. Daha sonra iletişimimiz kesildi. Sosyal medyadan yazışmalar oldu aramızda. Babası Selim Avcı ile birlikte bana 200 bin lira para teklif ettiler. Kızı korkutmamı ve tehdit etmemi istediler. Pınar Cemal'e şantaj yaparak para istemiş. Pınar'ın ağabeyi cezaevindeymiş. Ona tehdit mesajları göndermiş gibi konuşmalar oldu. Ben de Cemal'e ‘kadına zarar vermem’ dedim ve teklifini kabul etmedim.”

"HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ UYGULAMA ÇABASI VAR"

Pınar Gültekin’in aile avukatı Rezan Epözdemir mahkeme heyetine “Size güvenmiyoruz, davadan çekilin. Bu saatten sonra vereceğiniz hiçbir karar adil bir karar olarak anlaşılmayacak. Mahkemenin haksız tahriği uygulama çabası olarak görüyoruz. Biz İstanbul' dan geliyoruz. Mertcan Avcı İzmir'den katılabiliyor. Sizi tekrar reddediyoruz” ifadelerini kullandı.

Duruşmada Pınar Gültekin’in babası Sıddık Gültekin de, “Pınar'ın ölümü beni yıktı. Benim ailem dağıldı. Ben güçlü durmaya çalışıyorum. Ailemin diğer fertlerini kurtarmak için. Dinlenen bütün şahitler yalan söylüyor. Cemal Metin Avcı'ya iyi hal indirimi için elinizden geleni yapıyorsunuz” diyerek mahkeme heyetine tepki gösterdi.

Duruşmaya tutuklu bulunduğu Afyon’dan SEGBİS ile katılan sanık Cemal Metin Avcı, tanık olarak dinlenen Mehmet Yusuf Özten’i tanımadığını ve Isparta’ya hiç gitmediğini söyledi. Avcı, “Rezan Bey konuşmayı iyi biliyor diye kendimi savunma hakkımı elimden alamaz. Sürekli senaryo yazan kendisi efendim. Ben çok pişmanım. İkincisi avukat öyle bir soru soruyor. Cımbızla kelime çekip kullanıyor. Görsel medyayı etkilemeye çalışıyor, televizyonlara çıkıp beni linç ediyor. Böyle bir şey olmasını istemedim. Herkesten çok özür diliyorum. Ben de adil olarak yargılanmak istiyorum" dedi. Avcı'nın, Pınar Gültekin'e yönelik hakaret içerikli ithamı üzerine salon karıştı, mahkeme başkanı duruşmaya ara verdi. Tekrar başlayan duruşmada ABD'ye Android şifresi için yazılan müzekkere ile ilgili ABD'den ek bilgi talebi geldiği, mahkemenin söz konusu talebe ilişkin yazıyı Dışişleri Bakanlığına gönderdiği belirtildi. Duruşma 12 Temmuz’a ertelendi.

 

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
Av.Rezan Epözdemir'in adliye önünde açıklaması
Muğla adliyesi önünde bekleyenlerin görüntüleri