KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 06-03-2021 18:07   Güncelleme : 06-03-2021 20:45

Üreten Kadınların Hobi’den Kobi’ye Yolculuğu

Mithat Ünal-Mersin’in Bozyazı İlçesi’nde Bozyazı Kavutu, Emekli Öğretmen Begüm Balcı ve  çalışma arkadaşlarının yoğun mücadelenin ardından coğrafi işaretini alarak önce Slowfood Avrupa Lezzetler Listesi’ne girdi. Şimdi de Dünya Somut Olmayan Kültür Mirasları Listesi ön elemesini geçti ve Türkiye literatürüne girdi.

Üreten Kadınların Hobi’den Kobi’ye Yolculuğu

Mithat Ünal-Mersin’in Bozyazı İlçesi’nde 500 yıllık Bozyazı Kavutu, Emekli Öğretmen Begüm Balcı ve  çalışma arkadaşlarının  yoğun mücadelenin ardından coğrafi işaretini alarak önce Slowfood Avrupa Lezzetler Listesi’ne girdi. Şimdi de Dünya Somut Olmayan Kültür Mirasları Listesi ön elemesini geçti ve Türkiye literatürüne girdi.
 Sadece Bozyazı kavutu değil, Bozyazı’nın unutulmaya yüz tutmuş değerlerini hem kültüre, hem de ekonomiye kazandırmak için önce (Bozyazı Dokuma ve Kültür Ürünleri Geliştirme Derneği)DOKUDER’i kurduklarını kaydeden Dernek Başkanı Begüm Balcı eline aldığı tokmakla keçi boynozlarını ahşap tokmakla ezerek üretime nasıl başladıklarını gösterdi.   Bildiklerini hobi olarak yapan kadınlarımızın, kendilerine başvurarak Kobi’ye dönüştürmeyi hedeflediklerini böylece kadınlarımızı üreten, hem ev ekonomisine, hem de ülke ekonomisine katkı sağlamalarını amaçladıklarını söyledi. Oluşturduğu projeyi KOSGEB’e sunarak yatırım desteği alan Begüm Balcı, böylelikle 500 yıllık Bozyazı Kavutunun seri üretimine geçerek ülke ekonomisine kazandırdı.
Kavutun coğrafi işaret belgesini alarak üretime geçtiklerini hatta, Avrupa Slowfood lezzetler listesine aldırmayı başardıklarını kaydeden Balcı, dünya lezzetler listesi ön kabulünün de gerçekleştiğini kaydetti. 8 Mart emekçi Kadınların emeklerinin korunma günü olduğunu kaydeden DOKUDER Başkanı Begüm Balcı; “Girişimci ve bir dernek olan bir dernek olan DOKUDER, 112 tane üyesi ile birlikte, ekonomiye katkı sunmaya çalışıyor. Sloganımız, Hobi’den Kobiye. Girişimci ruhu olup, bir becerisi olup, ama parası olmayan insanların ticari zekalarını geliştirmek üzere, çalışmalar yapıyoruz. Özellikle yöresel ürünlerin, marka haline getirip ekonomiye kazandırılması için çalışıyoruz. Bozyazı Kavutu da, bu örneğin çalışmalarından bir tanesi. Bozyazı Kavutu unutulmuş bir lezzetti. Biz bunu hayata geçirdik.
Coğrafi işareti alındı. Slowfood Avrupa Lezzetler Listesi’ne girdi. Ayrıca, Dünya Somut Olmayan Kültür Mirasları Listesi ön elemesini geçti ve Türkiye literatürüne girdi. KOSGEB’ten destek alarak KOBİ’ye dönüştü.” Dedi. İŞ-KUR’dan da destek aldıklarını kaydeden Begüm Balcı, ilk etapta iki kişiye istihdam sağladıklarını kaydeden Balcı, şu anda 4 kişiyi istihdam sağladıklarını söyledi. Kırsal kalkınmaya, TKDK’ ya  İPAR projesi yaparak kapasitelerini geliştirmek üzere yeni makineler aldıklarını ifade Eden Balcı, Bozyazı Kavutunu kalp şeklinde yapan otomatik şekil makinesi ve büyük hamur yoğurma makinesi ile birlikte ihracata yönelik daha büyük kapasitelerle işler yapıp daha çok istihdam sağlayacak duruma geldik. Devlet’ten aldığımız bu destekler bizim için çok değerli. Daha çok istihdam sağlamak üzere, daha iyi işler yapmayı hedefliyoruz.” Dedi. Bozyazı Kavutunun üretime geçmesinde başından beri var olduğunu kaydeden üretim şekillendirme sorumlusu Funda Örs’te kendisine tanınan bu istihdamdan dolayı Dernek Başkanı Balcı ve Dernek üyelerine teşekkür etti. Bozyazı Kavutunun Muhasebe ve E-Ticaret sorumlusu Havva Özle de hem işi öğrendiğini hem de Türkiye’nin bir çok yerine Bozyazı Kavutunu gönderdiklerini söyledi.