KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 06-01-2021 16:29   Güncelleme : 06-01-2021 16:42

Ünlü Sanatçı Ölümünün 30. Yılında Digital Etkinlikle Anıldı

Haber Merkezi-Türk Eğitim Vakfı, Bağışçısı Ahmet Adnan Saygun’u dijital ortamda düzenlediği etkinlikle andı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk devlet sanatçısı, Türk Müziği Bilimcisi ve besteci Ahmet Adnan Saygun, ölümünün 30. yıldönümünde Türk Eğitim Vakfı (TEV) youtube kanalı üzerinden gerçekleştirilen online mevlit ve dua ile anıldı.

Ünlü Sanatçı Ölümünün 30. Yılında Digital Etkinlikle Anıldı

Haber Merkezi-Türk Eğitim Vakfı, Bağışçısı Ahmet Adnan Saygun’u dijital ortamda düzenlediği etkinlikle andı.
Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk devlet sanatçısı, Türk Müziği Bilimcisi ve besteci Ahmet Adnan Saygun, ölümünün 30. yıldönümünde Türk Eğitim Vakfı (TEV) youtube kanalı üzerinden gerçekleştirilen online mevlit ve dua ile anıldı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk Devlet Sanatçısı, ilk Türk operasının bestecisi, eğitimci ve Türk Müziği Bilimcisi, Türk Eğitim Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Üyesi Ahmet Adnan Saygun ve eşi Nilüfer Saygun, Türk Eğitim Vakfı (TEV) tarafından dijital ortamda düzenlenen mevlit ve dualar ile anıldı. TEV’in her yıl geleneksel olarak Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki mezarları başında yaptığı anma töreni, bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle toplum sağlığı gözetilerek online’a taşındı ve 6 Ocak 2021 Çarşamba günü TEV YouTube kanalı üzerinden yayınlanarak sevenleriyle paylaşıldı. 
“Ahmet Adnan Saygun iyiliğe destek veren bir insandı”
 Anma töreninde konuşma yapan TEV Genel Müdürü Yıldız Günay, ‘’Türk Eğitim Vakfı olarak 54 yıldır eğitimde fırsat eşitliği adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Vakfımızın bu yolculuğunda bizim yanımızda olan çok değerli bağışçılarımız vardı. Bu 1500’e yakın hayırsever insan arasında kamuoyunun yakından tanıdığı isimler de var. Hem onların desteklerinin bizim için ne kadar anlamlı olduğunu bir kez daha hatırlatmak hem de topluma mal olmuş bu kıymetli insanları sevenleriyle buluşturmak amacıyla her yıl anma törenleri gerçekleştiriyoruz. Bu yıl pandemi nedeniyle anma törenlerimizi dijital ortama taşıdık ve ilk online törenimizi 30. ölüm yıldönümünde Ahmet Adnan Saygun için düzenledik. Kendisi Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilklere imza atmıştı. Cumhuriyet tarihinin devlet sanatçısı ünvanını alan ilk sanatçısıydı. Ayrıca ilk Türk operasının da bestecisidir. Ahmet Adnan Saygun iyiliğe destek veren bir insandı.Eğitime vakfımızı destekleyerek hizmet etti. Ayrıca 2 dönem TEV Mütevelli Heyetinde yer alarak de vakfımıza da hizmetlerini sundu. Vefatından sonra kurulan fonundan bugüne dek 200’e yakın öğrencimize eğitim bursu verildi. Kendisini ve kıymetli eşini rahmet ve minnetle anıyoruz. Onların eğitim için başlattığı hareketin onları ışıkla aydınlatmasını diliyoruz. Mekanları cennet olsun.” dedi.

 


Türk Eğitim Vakfı Hakkında:
 Türk Eğitim Vakfı (TEV), 4 Mayıs 1967 tarihinde merhum Vehbi Koç'un önderliğinde eğitime gönül vermiş 205 Türk aydını tarafından kuruldu. Başarılı ve maddi olanakları sınırlı olan öğrencilere burs desteği vererek Türkiye’ye ve insanlığa katkı sağlayacak öncü gençleri ve onların yetişecekleri eğitim sistemini destekleyen TEV, kuruluşundan günümüze yaklaşık 250 bin yurt içi ve iki bin yurt dışı bursu sağladı. Eğitime katkılarını 30 adet eğitim tesisi yaptırarak destekleyen Türk Eğitim Vakfı ayrıca Türkiye’de üstün başarılı ve yüksek potansiyelli öğrencilere ihtiyaç duydukları eğitimi lise düzeyinde sağlamak amacıyla kurulan İnanç Lisesi’ni 2001 yılında devraldı ve okul Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) adıyla eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. İzmir’de,Trabzon’da ve Ankara’da kız öğrenci yurdu açarak Türk Eğitim Vakfı Öğrenci Yurtları İktisadi İşletmesi bünyesinde faaliyet alanını genişletti.