EĞİTİM
Giriş Tarihi : 26-11-2019 11:06

Üniversite’den Kurucu Öğretmenine Anlamlı Vefa

Geleceğine sahip bir nesli yetiştirerek ailesine, topluma ve ülkesine faydalı bireyler olması için emek sarf eden İstanbul Rumeli Üniversitesi kurucusu Mehmet Balcı, Öğretmenler Günü’nde özel törenle anıldı.

Üniversite’den Kurucu Öğretmenine Anlamlı Vefa

Geleceğine sahip bir nesli yetiştirerek ailesine, topluma ve ülkesine faydalı bireyler olması için emek sarf eden İstanbul Rumeli Üniversitesi kurucusu Mehmet Balcı, Öğretmenler Günü’nde özel törenle anıldı.

Mehmet Balcı, hayatını eğitime adamış bir matematik öğretmeni. Eğitimin bir toplumun en değerli yapı taşı olduğuna inanan, varını yoğunu bu uğurda kullanan, üniversite kurmayı hayal eden ve hayalini gerçekleştiren biri. Üniversiteden mezun olup matematik öğretmeni olduğunda kendine bir söz verdi; ‘’Öyle bir üniversite kuracağım ki; üreten, dünyayı takip eden, bilgili gençler o üniversiteden mezun olup, vatanına, milletine faydalı bireyler olacak.’’ Hayali gerçek oldu. Bugün ‘’Çocuklarım’’ diye seslendiği yüzlerce öğrenci Mehmet Balcı’nın kurduğu üniversiteden mezun oluyor. 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında, İstanbul Rumeli Üniversitesi’nin kurucusu Mehmet Balcı,üniversitede düzenlenen törenle anıldı.Öğrencilerin ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşen tören de duygusal anlar yaşandı. Tören Mehmet Balcı’nın “Sadece eğitim veren değil üreten, dünyayı takip eden, yaşayan bir üniversite başarılı bireyler yetiştirir” söylemiyle başladı. İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.H.TamerDodurka, Rektör Yardımcısı Prof.Dr.OğuzÖzyaral, Prof.Dr.Beyhan Bolak Hisarlıgil, Dr.Öğr.Üyesi Süleyman Özmen ve öğrenciler adına Levent Camcı günün anlam ve önemini belirten konuşmalarını gerçekleştirdiler. Törende konuşma yapan İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.H.TamerDodurka ‘’Öğretmenler Günü, daha çok öğrencilerimizin içtenlikle ve coşkuyla kutlamak istedikleri önemli bir gündür. Elbette ki 24 Kasım bizim içinde çok anlamlıdır. Dünyada hiçbir meslek manevi olarak öğretmenlik kadar tatmin edici değildir. Öğrencilerimizin çalışkan, dürüst, topluma yararlı insanlar olması, biz öğretmenlerine verebilecekleri en güzel armağandır. Baş öğretmen Atatürk “Öğretmenler; yeni nesil sizin eseriniz olacaktır”’ sözleriyle biz öğretmenlere çok önemli bir misyon yüklemiştir. Bugün hayatta olmayan tüm öğretmenlerimizi aynı zamanda üniversitemizin kurucusu Sayın Mehmet Balcı’yı da rahmet ve şükran duygularımla anmak isterim. Bütün eğitim emekçilerinin öğretmenler gününü kutlar, içlerindeki “ışığının” hiç sönmemesini dilerim.’’ifadelerini kullandı. Program, Atatürk Oratoryosu,şiir dinletisi, dans gösterisi, Mehmet Balcı’nın anısına hazırlanan özel video, ‘’Atatürk ve Öğretmenler’’ video gösterimlerinin ardından sona erdi.
İstanbul Rumeli Üniversitesi Hakkında:
İstanbul Rumeli Üniversitesi, 23 Nisan 2015 tarihinde İstanbul’da kurulan bir vakıf üniversitesidir. Toplumun ihtiyacı olan bilim insanlarını ülkeye kazandırmak; bilgili, çağdaş, donanımlı, deneyimli, topluma yararlı, araştırmacı gençler yetiştirmeyi hedefleyen bir yüksek eğitim kurumu ve mükemmeliyet merkezi olma amacını taşımaktadır. İstanbul Rumeli Üniversitesi 2019-2020 eğitim öğretim yılında 4 Fakültede 13 Bölüm, 1 Yüksekokul, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokuluna bağlı 14 Program, Meslek Yüksekokuluna bağlı 11 Program, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsüne bağlı 2 bölümde eğitim vermektedir. 2020- 2021 eğitim öğretim yılında Tıp Fakültesi ve Hukuk Fakültesi’nin açılması planlanmaktadır.