GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-09-2022 11:05

Uluslararası piyasalar

Dün AMB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos rekor enflasyonla mücadele için kararlı eylemlerin hayati öneme sahip olduğunu belirterek geç kalınmasının durumu daha da kötüleştireceğini ve faiz oranlarını yükseltmek gerektiğini söyledi.

Uluslararası piyasalar

Dün AMB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos rekor enflasyonla mücadele için kararlı eylemlerin hayati öneme sahip olduğunu belirterek geç kalınmasının durumu daha da kötüleştireceğini ve faiz oranlarını yükseltmek gerektiğini söyledi. Öte yandan Avrupa'ya Rusya'dan Kuzey Akım 1 yoluyla gelen gaz tedariğinin durdurulmasının ardından Deutsche Bank ekonomistleri müşterileriyle paylaştıkları bir notta Euro Bölgesi ekonomisinin gelecek sene yüzde 2,2 küçüleceği tahmininde bulundu. Bir önceki tahmin %0,3 daralmaydı. Enerji sevkiyatındaki düşüşten en fazla etkilenmesi beklenen Almanya ekonomisinin ise %4 daralacağı tahminine yer verildi.

 

ABD Merkez Bankası (FED) piyasa beklentilerine paralel olarak politika faizini 75 baz puan artırırken, faiz artışlarının devam edeceğini öngördü. FED yetkililerinin faize ilişkin öngörüleri Kasım ayı için de 75 baz puanlık artışın masada olduğunu gösterdi. FED’in faiz artırımının ardından ABD tahvil getirileri ve dolar yükselirken, borsalar düşüşe geçti. Enflasyon ve işsizlik beklentileri yukarı yönlü güncellenirken, bu yılın büyüme beklentisinde aşağı yönlü sert bir revizyon yapıldı. FED Başkanı Jerome Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından yaptığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Enflasyonu yüzde 2’lik hedefe getirmeye kararlıyız. Fiyat istikrarı ABD Merkez Bankası’nın sorumluluğundadır. FOMC, politika faizini 75 puan artırdı ve süregelen artışların uygun olacağını düşünüyoruz. Bilançoyu yine daraltmaya devam ediyoruz.” Yeni işlem gününde ABD ve Avrupa vadeli endeksleri gerilemeye devam ediyor.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi