GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-08-2022 09:55   Güncelleme : 05-08-2022 09:55

Uluslararası piyasalar

Küresel piyasalarda, Fed üyelerinden gelen açıklamalar izleniyor. Birçok üye, faiz artışının devam edeceğini ve enflasyonu düşürmeye odaklı olduklarını yineliyorlar. Bugün ABD'de tarım dışı istihdam günü.

Uluslararası piyasalar

Küresel piyasalarda, Fed üyelerinden gelen açıklamalar izleniyor. Birçok üye, faiz artışının devam edeceğini ve enflasyonu düşürmeye odaklı olduklarını yineliyorlar. Bugün ABD'de tarım dışı istihdam günü. Temmuz ayına yönelik açıklanacak veri en son 372 bin kişi artış kaydetmişti. Temmuz ayı için beklentiler 250 bin kişilik artışın görülmesi yönünde. Teknik resesyona giren ABD için bundan sonraki süreçte istihdam verileri de ön planda olacaktır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in bugün bir araya gelmesi bekleniyor. Liderlerden gelecek açıklamalar takip edilebilir.  

 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler

• 15:30 ABD – Tarım Dışı İstihdam Önem: Yüksek

• 15:30 ABD – İşsizlik Oranı Önem: Yüksek

 

Türkiye

TCMB temmuz ayı fiyat gelişmeleri raporunu açıkladı. Raporda enflasyona en belirgin katkının temel mal ve hizmet gruplarından geldiği ifade edildi. Enerji kalemlerinin etkisiyle üretici enflasyonundaki yükselişin devam ettiği belirtildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, temmuz ayına ilişkin reel efektif döviz kurunu açıkladı. Reel efektif döviz kuru endeksi, TÜFE bazında 54,01'e yükseldi. TCMB brüt rezervleri 29 Temmuz haftasında 3 milyar dolar artışla 101,3 milyar dolara yükseldi. Böylelikle rezervlerde 4 Şubat haftasından bu yana en hızlı yükseliş gerçekleşti. Yurt içinde bugün hazine nakit dengesi rakamları ve gündeme dair gelişmeler takip edilecek.

 

Euro Bölgesi

Küresel risk iştahı toparlanırken Avrupa endeksleri de günü yükselişle tamamladı. Dün yayımlanan Avrupa Merkez Bankası aylık raporunda tüketici beklentileri anketine göre tüketiciler ekonominin küçülmesini ve yüksek enflasyonun devam etmesini öngörüyor. Tüketicilerin 12 aylık enflasyon beklentisi Haziran'da yüzde 5'e yükseldi. 3 yıllık beklenti de 0,3 puan artarak yüzde 2,8 oldu. Yine ankete göre ekonominin bir yıl içinde yüzde 1,3 daralması, işsizlik oranının yüzde 11,5'e ulaşması bekleniyor. Bu sonuçlar Avrupa Merkez Bankasının faiz artırım kararında belirleyici olabilir. Avrupa Merkez Bankası enflasyonun yüzde 8,9'a yükselmesiyle geçen ay faizi 50 baz puan artırmış ve daha fazla artış olacağı sinyalini vermişti.

 

ABD

Dün, ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanı Xavier Becerra, maymun çiçeği virüsü nedeniyle ABD’de halk sağlığı acil durumu ilan edildiğini açıkladı. Öte yandan ABD’de makroekonomik veriler takip edildi. ABD'de ticaret açığı, mal ve hizmet ihracatının yüzde 1,7'lik artışla 260,8 milyar dolarla rekor seviyeye ulaşması ve ithalatın yüzde 0,3'lük düşüşle 340,4 milyar dolara gerilemesi sonrası 79,6 milyar dolarla yılın en düşük seviyesine geriledi. Son olarak, ABD'de işsizlik maaşı başvuruları geçen hafta sınırlı biçimde artarak Kasım'dan beri en yüksek seviyeye yakın seyretti. ABD Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre başvurular 30 Temmuz'da sona eren haftada 6 bin artışla 260 bin oldu. Bugün piyasaların odağında her ayın ilk cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verileri olacak.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin