GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-02-2023 11:58   Güncelleme : 02-02-2023 11:58

Uluslararası piyasalar

Avrupa tarafında, bugün gözler Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) faiz kararına çevrilirken, her iki bankanın da 50 baz puanlık faiz artırımına gitmesi öngörülüyor.

Uluslararası piyasalar

Avrupa tarafında, bugün gözler Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) faiz kararına çevrilirken, her iki bankanın da 50 baz puanlık faiz artırımına gitmesi öngörülüyor. Analistler, bölgede enflasyonun öngörülerden hızlı bir şekilde gerilemesinin her iki bankanın da politika alanını genişlettiğini kaydederek, politika metninde ve başkanların konuşmalarındaki şahin vurgulamaların yumuşamasının beklendiğini bildirdi. Dün açıklanan verilere göre Euro Bölgesi'nde enflasyon yıllık yüzde 8,5 ile yüzde 9 olan beklentilerin altında kaldı.

Fed dün tamamlanan şubat ayı toplantısında politika faizini 25 baz puan artırdı. Böylece politika faizi yüzde 4,5-4,75 aralığına çıktı.  Açıklamada önceki metinden farklı olarak enflasyonun kısmen gevşediği ancak hala yüksek kalmaya devam ettiği belirtildi. Bu görüş, yetkililerin enflasyonda zirvenin görüldüğüne inandığı sinyali veriyor. Yetkililer faiz artışlarının devam etmesinin uygun olacağı görüşünü yineledi. Fed, gelecekteki faiz artışlarının boyutunun belirlenmesinde kümülatif sıkılaşmayı ve para politikasının ekonomiye gecikmeli etkilerini dikkate alacağını bildirdi. Diğer yandan ADP verilerine göre, ABD'de özel sektör istihdamı Ocak'ta 106 bin artışla 2 yılın en yavaş artışını gerçekleştirdi. ADP Başekonomisti Nela Richardson istihdamdaki olumsuz tablonun olumsuz hava koşullarından kaynaklandığına vurgu yaptı. Bugün ABD tarafında açıklanacak olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisi birincil veri olarak takip edilebilir.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi