GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-01-2023 11:08   Güncelleme : 26-01-2023 11:08

Uluslararası piyasalar

İrlanda Merkez Bankası Başkanı Makhlouf, AMB’nin önümüzdeki iki toplantıda politika faizinin geçen ay yapılan 50 baz puanlık artışa benzer bir miktarda artırılmasını desteklediğini söyledi.

Uluslararası piyasalar

İrlanda Merkez Bankası Başkanı Makhlouf, AMB’nin önümüzdeki iki toplantıda politika faizinin geçen ay yapılan 50 baz puanlık artışa benzer bir miktarda artırılmasını desteklediğini söyledi. Makhlouf, açıklamasında, "Aralık ayında verdiğimiz kararlarımıza benzer bir adım atarak, önümüzdeki hafta gerçekleşecek toplantımızda ve Mart toplantımızda oranları artırmaya devam etmeliyiz" ifadelerine yer verdi.

 

Bugün ABD’de açıklanacak olan büyüme verisi günün önemli başlığı olarak öne çıkıyor. Analistler, üçüncü çeyrekte açıklanan %3,2'lik büyümenin ardından, dördüncü çeyrekte yıllık bazda %2,6 oranında büyüme bekliyor. %2,6 oranındaki analist tahminleri de ekonominin 2022 yılı sonunda ivme kaybettiğine işaret ediyor. Son açıklanan perakende satış verileri ve sanayi üretimi verilerindeki düşüş de bu görüşü destekliyor. Fed’in agresif faiz artış politikası talebi düşürdükçe, GSYİH önümüzdeki çeyreklerde de zayıflayabilir. Bu gelişmelerle, küresel piyasalarda yaşanabilecek resesyon korkuları güvenli limanlara olan talebi güçlendirebilir. Diğer yandan gün içinde ABD’de işsizlik haklarından yararlanma başvuruları, dayanıklı mal siparişleri ve yeni konut satışları verileri de birincil veri olarak takip edilebilir.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi