GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-01-2023 10:54   Güncelleme : 24-01-2023 10:54

Uluslararası piyasalar

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, enflasyonu yüzde 2 hedefine döndürmek için gerekli her türlü adımı atacaklarını belirtti ve gelecek toplantılarda “kayda değer” faiz artışlarının yolda olduğu sinyalini verdi.

Uluslararası piyasalar

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, enflasyonu yüzde 2 hedefine döndürmek için gerekli her türlü adımı atacaklarını belirtti ve gelecek toplantılarda “kayda değer” faiz artışlarının yolda olduğu sinyalini verdi. Pazartesi akşamı Almanya’da konuşan Lagarde, borçlanma maliyetlerinin yeterli ölçüde kısıtlayıcı seviyelere ulaşana kadar istikrarlı şekilde yükseltilmesi gerekeceğini ve ihtiyaç duyulduğu süre boyunca bu seviyelerde kalacağını söyledi. Öte yandan dün açıklamalarda bulunan AMB üyelerinden Boris Vujcic de 50 baz puanlık faiz artışlarının hala uygun olduğunu belirtirken, Yannis Stournaras ekonomideki yavaşlamaya işaret etti ve daha kademeli adımlar atılması çağrısında bulundu.

 

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), dijital reklam pazarı üzerindeki hakimiyetiyle ilgili olarak Google'a dava açmaya hazırlanıyor. Davanın hafta sonuna kadar federal mahkemede açılmasının beklendiği belirtiliyor. Dava, Adalet Bakanlığı'nın Alphabet aleyhine açtığı ikinci antitröst davası olacak. DOJ, Ekim 2020'de Google'ı genel arama hizmetleri, arama reklamcılığı ve genel arama metin reklamı pazarlarında tekel olmakla suçlamıştı. Diğer yandan Morgan Stanley Stratejisti Michael Wilson'a göre, ABD hisse senetlerine yönelik artan duyarlılık, zayıflayan ekonomik veriler ve kazançlarla çelişiyor. Wilson, ileriye dönük göstergelerin düşmesinin kârlarda durgunluğa dönüşeceği ve sonunda ABD piyasalarını negatif etkileyeceği konusunda uyardı. Bugün ABD'de açıklanacak birincil veri bulunmuyor.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi