GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-01-2023 11:18   Güncelleme : 23-01-2023 11:18

Uluslararası piyasalar

ABD'de ikinci el konut satışları, yüksek mortgage faiz oranlarının etkisiyle geçen yıl aralıkta aylık bazda yüzde 1,5 azalarak kasım 2010'dan bu yana en düşük seviyeye indi.

Uluslararası piyasalar

ABD'de ikinci el konut satışları, yüksek mortgage faiz oranlarının etkisiyle geçen yıl aralıkta aylık bazda yüzde 1,5 azalarak kasım 2010'dan bu yana en düşük seviyeye indi. Öte yandan, Fed Yöneticisi Christopher Waller, piyasa beklentilerinde olduğu gibi gelecek toplantıda 25 baz puan faiz artışından yana olduğunu yinelerken, ekonomide yumuşak inişin mümkün olduğunu da ifade etti. Son olarak, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, borç limitinin artırılmaması halinde ABD'nin temerrüde düşmesinin küresel bir mali krize yol açabileceğini, ABD dolarının rezerv para birimi rolünün zarar görebileceğini ifade etti.

Geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde para politikası yapıcıların, enflasyon zirve yapmış gibi görünse bile mücadeleden vazgeçmemeleri gerektiğini söyledi. 20 Ocak'ta Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'ndaki bir panelde konuşan Lagarde, "2022'de gözlemlediğimiz bu dayanıklılık sürecini de sürdürmeliyiz. Para politikaları konusunda benim parolam ‘rotanızı değiştirmeyin’dir” ifadelerini kullandı. Yeni haftada ise Avrupa Merkez Bankası’nın birçok yetkilisi tarafından yapılacak olan açıklamalar piyasaları etkilemeyi sürdürebilir. Diğer yandan Euro Bölgesi verileri, ekonominin sağlığı hakkında bilgi verebilir. Salı günü açıklanacak olan öncü PMI verilerinin yükselmesi beklenirken çarşamba günü açıklanacak olan ve yakından takip edilen Almanya Ifo iş iklimi endeksi verisinin ise ikinci ayda da iyileşme göstermesi bekleniyor.

Kaynak: Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi