SPOR
Giriş Tarihi : 02-05-2021 16:43   Güncelleme : 02-05-2021 16:52

ULUSLARARASI BİSİKLETÇİLER KORAMAZ VADİSİ'NDE YARIŞTI

Uluslararası Yol ve Dağ Bisikleti Yarışları, Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde bulunan UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki Koramaz Vadisi’nde yapıldı. Yarışlara 11 ülkeden 40 sporcu katıldı. Pandemi nedeniyle dünyanın hiçbir yerinde düzenlenmeyen organizasyona, Kayseri ev sahipliği yaptı.  .

ULUSLARARASI BİSİKLETÇİLER  KORAMAZ VADİSİ'NDE YARIŞTI

DAVUT GÜLEÇ

Uluslararası Yol ve Dağ Bisikleti Yarışları, Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde bulunan UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki Koramaz Vadisi’nde yapıldı. Yarışlara 11 ülkeden 40 sporcu katıldı. Pandemi nedeniyle dünyanın hiçbir yerinde düzenlenmeyen organizasyona, Kayseri ev sahipliği yaptı.

Kayseri Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Erciyes A.Ş., Spor A.Ş., ORAN Kalkınma Ajansı, Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI - Union Cycliste Internationale), Velo Erciyes ile kamu kurum ve kuruluşların desteği ile devam eden Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışlarına; Türkiye, Japonya, Kazakistan, Rusya, Ukrayna, Slovenya, Fransa, İtalya, Belçika, Almanya ve Romanya'dan sporcular katıldı. Koramaz Vadisi’ni bir bisiklet vadisi ve köyü yapmanın hedeflendiği ifade edildi.  

Velo Erciyes Direktörü ve Yarışma Koordinatörü Mustafa Kemal Canfedai, yarışmanın amacının; bisiklet sporcularını, yüksek irtifa bisiklet antrenman kampları için Erciyes’e getirmek olduğunu belirtti.

Canfedai, dünyanın hiçbir yerinde şu anda yarış olmadığını, birçok sporcunun da uçuşlardan dolayı yarışlara katılamadığına dikkat çekti. Canfedai, yarışmacıların ilk gün 4 kilometrelik parkuru, Vekse köyünün içinden başlayarak Koramaz Vadisi’ni ve tepeyi aşarak tamamladığını belirtti. Canfedai; erkeklerin 7 tur, kadınların 6 tur, genç erkeklerin 5 tur, genç kızların ise 4 tur olmak üzere bu 4 kilometrelik parkurda ter döktüğünü söyledi.

Koramaz Vadisi ve Vekse’de; eski Rum evleri, kaya mezarları ve kaya evler bulunuyor. Zorlu inişler ve çıkışların olduğu parkurda bir turda 160 metrelik bir çıkış rotası var. Vadide, her bisikletçi; sabit yol işaretleri ile her zaman antrenman yapabilecek.

Dört kategoride düzenlenen yarışamın ilk gününde birincilikleri kazan isimler şöyle: Elite Men’de Abdülkadir Kelleci (Brisa S.K. Derneği), Junior Men’de Nikita Filippov (Rusya Milli Takımı), Elite Women dalında Vera Medvedeva (Rusya Milli Takımı), Junior Women’da ise Nataliia Afroniuk (Ukrayna Milli Takımı).

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
Video 1: Organizatör Mustafa Kemal Canfedai'nin açıklamaları
Video 2: Yarışmadan DRONE ile çekilmiş genel ve detay görüntüler