GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-06-2021 18:11   Güncelleme : 29-06-2021 18:19

UĞURTAN SAYINER'E DUYGUSAL VEDA

“Bizimkiler” dizisindeki Cemil karakteriyle hafızalara kazınan ve önceki gün yaşamını yitiren Uğurtan Sayıner için İzmir'de tören düzenlendi. Dizide "Sevim" karakterini canlandıran Sabriye Kara, rol arkadaşı Sayıner'in ardından, "Bugün de buraya 'Koş Sevim' dedi ama bu kötü oldu" dedi..

UĞURTAN SAYINER'E DUYGUSAL VEDA

Haber: ABDULLAH ÇELEBİ-Kamera: KERİM UĞUR

“Bizimkiler” dizisindeki Cemil karakteriyle hafızalara kazınan ve önceki gün yaşamını yitiren Uğurtan Sayıner için İzmir'de tören düzenlendi. Dizide "Sevim" karakterini canlandıran Sabriye Kara, rol arkadaşı Sayıner'in ardından, "Bugün de buraya 'Koş Sevim' dedi ama bu kötü oldu" dedi.

“Bizimkiler” dizisinde Cemil karakteri ve "Sevim koş" repliğiyle bir döneme damga vuran, önceki gün 77 yaşında yaşamını yitiren usta oyuncu Uğurtan Sayıner için Karşıyaka Ahmet Piriştina Kültür Merkezi'nde tören düzenlendi.

Çolpan İlhan Sahnesi'ne getirilen, cenazesi karanfillerle donatılan usta sanatçının fotoğrafları da sahnede yer aldı. Törende, Sayıner’in yazdığı anı defterinin tek kişilik oyun haline getirileceği ve Sayıner'i de ev arkadaşı Şehmuz Yiğin'in canlandıracağı açıklandı.

"BU ‘SEVİM KOŞ’ KÖTÜ OLDU"

Bizimkiler Dizisi'nde Cemil'in eşi Sevim karakterini canlandıran Sabriye Kaya, güçlükle konuşma yaptı. Kara, rol arkadaşı Sayıner'le ilgili şunları anlattı:

"Dünyevi hiçbir şeyle ilgisi olmayan, para pul sevmeyen, dünya mütevazısı bir insandı. O kadar mütevazıydı ki, kendisine 'Çok iyi oynuyorsunuz' dendiğinde 'Ben oynamıyorum, Sabriye Kara oynatıyor' derdi. Kendine yonttuğu hiçbir şey olmadı. 15 sene esprimiz vardı aramızda. Ben ona sanal kocam derdim. O da bana hayatta en mutlu olduğum evliliğim, en sevdiğim karım derdi. 'Koş sevim' var ya, onu çok benimsemişti. Mesela Antalya'da bar açıyor. Ben Bodrum'dayım. 'Ne olur Sabiş ne olur, sensiz olmaz' diye arardı. Ben koşa koşa oraya giderdim. Bugün de buraya 'Koş Sevim' dedi ama bu kötü oldu. Bir gazeteci, ‘nasıl hatırlarsınız’ diye sordu. Hatırlamak için önce unutmak gerek. Nurlarda yatsın."

"ÜCRET ALMADAN SAHNEYE ÇIKARDI"

Karşıyaka’da bulunan Uğurtan Sayıner Gösteri ve Sanat Merkezi'nin kurucusu Hasan Kızılaslan, "Biz ona baba diyoruz. Onunla birlikte sanat merkezimizde tiyatro ve diğer alanlarda yüzlerce öğrenci yetiştirdik. Hiç ücret almadan, sadece merkez ayakta dursun diye 15 günde bir sahneye çıkardı. Çok özlüyoruz onu. Bize çok şey öğretti" diye konuştu.

Bizimkiler Dizisi'nde “Davut ustanın tertibi” rolünü oynayan Mehmet Gülerbaşı, "50 yıllık dostluğumuz vardı. 1984 yılında Perihan Abla dizisiyle başlamıştık. Sonra Bizimkiler'le devam ettik. İzmir'de de 9 yıldır tiyatro yapıyorduk. Ömrü bu kadarmış, ışıklar içinde uyusun" dedi.

"UYURKEN KAYBETTİK"

Tiyatro oyuncusu Osman Cavcı, "Youtube için dizi yapmıştık kendisiyle. Çalışmadan edemiyor. Mutlaka sahneye çıkması lazım. ‘Yeni bölüm ne zaman’ derdi hep. Motivasyondu onun için. Evde uyurken kaybettik. Çok değerli biriydi. Kaybolan bir jenerasyonun son kişilerindendi. Cemil karakterini benimsemişti. ‘Cemil abi’ dediğinizde benim adım Uğurtan derdi" diye konuştu.

Oyuncu Yüksel Ünal ise "Uğurtan Sayıner'in bize bulaştırdığı şey tebessümdü. Üzülmek yerine iyi ki böyle güzel bir adam yaşadı diye sevinme taraftarıyım" dedi.

"UNUTMAYACAĞIZ"

Törene katılan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay da şunları söyledi:

"Üç kelime ile koca milletin hafızasında unutulmaz bir yer edindi. Son yıllarında yaşadığı sıkıntılar üzüntü verici olsa da her zaman saygı duyulan, minnet duyduğumuz bir sanatçımızdı. Evimizden birine dönüşen değerli bir sanatçıyı yitirdik. Unutmayacağız."

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

1. VİDEO

- Uğurtan Sayıner için sahnede düzenlenen törenden detay görüntüler


2. VİDEO:

-Sabriye Kara'nın konuşması
-Hasan Kızılaslan'ın konuşması
-Mehmet Gülerbaşı'nın konuşması
-Osman Cavcı'nın konuşması
-Yüksel Ünal'ın konuşması
-Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın konuşması