EĞİTİM
Giriş Tarihi : 20-04-2020 16:28

Uğur Okullarindan 10 Altin Kural

Anamur Uğur Okulları, Covid-19 salgını nedeniyle toplu halde yaşamın devam ettiği alanlarda bulaşıcılığı önlemek amacıyla alınan tedbir kararları ile okullarımızın da 16 Mart tarihinden itibaren kapanmış olması eğitim öğretim süreçlerini farklı boyuta getirdiğini duyurdu. 

Uğur Okullarindan 10 Altin Kural

Anamur Uğur Okulları, Covid-19 salgını nedeniyle toplu halde yaşamın devam ettiği alanlarda bulaşıcılığı önlemek amacıyla alınan tedbir kararları ile okullarımızın da 16 Mart tarihinden itibaren kapanmış olması eğitim öğretim süreçlerini farklı boyuta getirdiğini duyurdu. 
 Kutsal öğretmenlik mesleğinin önemli iki ayağının olduğunu kaydeden Uğur Okulları Anamur Kampüs Müdürü Mesut Bayram, bunların başlangıcının  ve en önemlisinin "Çocuklarımızı tam donanımlı olarak hayata hazırlamaktır." dedi. Bunun için birçok yönden çocuklara küçük dokunuşlar yapmak gerektiğini kaydeden Bayram açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
"Fiziksel, ruhsal ve pisikolojik olarak dengeli bireyler öğretmenlerin bu küçük dokunuşları ile şekillenir. İkincisi ise çocukların akademik olarak desteklenmesidir. Bu da öğretmenin alanında çok iyi olmasının yanı sıra öğrencinin bireysel özelliklerine uygun eğitim modellerini uygulaması ile başarıya ulaşır.  Yüzyüze eğitimden uzak olduğumuz bu günlerde öğretmen olarak bu sorumluluklarımızı unutmadan çocuklarımızın yanlarında olmaya devam etmeliyiz. Ancak rollerimiz biraz farklılaştı. Yaşam tarzi şekline dönüşmesini beklediğimiz ve desteklediğimiz davranış biçimleri öğretmenin rehberliğinden uzaklaştı. Anne ve babalar eğitimin önemli bireyleri haline geldi. Öğretmen akademik olarak gelişim sürecini destekler ve takip ederken, ödev se sorumlulukların yerine getirilmesi konusunda veli takibi bir zorunluluk olarak karşımızı çıktı. Velileriimiz, bütün bu sorumluluklarının yanı sıra, ufak tefek gibi görünmesine ragmen çocuklarının rusal ve psikolojik gelişiminde büyük etkisi olan tavizlerinin olumsuz etkileriyle yüzleştiler.
Her ne kadar anne-baba ve öğretmenin rollerinden bahsetiş gibi olsak da asıl değinmek istediğimiz bu işin merkezindeki çocuklarımızın eğitimi ve onların yaşadığı zorluklardır.      
Sürece uygun rehberlik ve eğitim modellerini uygulayabilmek için süreçteki problemlerin doğru analizi gerekir. Bu nedenle yaptığımız planlamaların en önemlilerinden biri olan online veli toplantılarımızı gerçekleştirdik. Velilerimizle birlikte ortak kararlar aldık. Veli toplantılarımızda ortaklaşa aldığımız kararları da eğitimle ilgili bütün aile, kurum, kuruluş ve öğretmenlerimizi desteklemek amacıyla bu platformdan duyurmak istedik.

 

  1. Çocuklarımız bir program eşliğinde uzaktan eğitim, canlı online ders takibi yapmalı ve bu programı veli takip etmelidir.
  2. Velilerimiz çocuklarını okula gider gibi sabah kaldırmalı, kahvaltısını yaptırmalı ve giyinmesini sağlayarak programdaki derslere katılımını sağlamalıdır. (Motivasyon çalışması)
  3. Dersleri ile ilgili ödevlerini yapıp yapmadığını takip etmeli, eğitim koçu, sınıf öğretmeni ve rehber öğretmeni bilgilendirmelidir.
  4. Ders takibi ve online ders katılımı sırasında okul tarafından yoklamalar alınmalı ve veli bilgilendirilmelidir.
  5. Online sınavlar ve varsa soru çözme çalışmaları konusunda günlük olarak öğretmene (eğitim koçu) rapor vermesi sağlanmalıdır.
  6. Uzaktan eğitim ve online canlı dersler nedeniyle bilgisayar karşısındaki sürenin artmış olmasına dikkat ederek gereksiz yere ve oyun oynamak amacıyla bilisayar kullanma süresine bir sınırlama getirmelidir.
  7. Uyku ve beslenmesine dikkat etmesi, günlük olarak spor yapması sağlanmalıdır.
  8. Rehberlik birimleri online olarak sınıf rehberlik çalışmaları ile bireysel veya grup rehberlik çalışmalarını normal süreçten daha etkili olarak devam ettirmelidir.
  9. Eğitim-öğretimin devam ettiği bu dönemde de çocukların akademik gelişim dosyaları takip edilmeli ve veliler bilgilendirilmelidir.
  10. Çocuklarımızın ruhsal gelişiminde önemli etkisi olan müzik, resim, şiir gibi sanatsal alanlardaki çalışmalar aralıksız sürdürülmelidir.

 

       Tarihte iz bırakan diğer salgınlarda olduğu gibi covid-19 virüsü de tüm ülkelere verdiği zarar ve insanlığa vermiş olduğu acılarla birlikte tarihteki yerini alacaktır. Dün olduğu gibi insanoğlu bir kez daha bir güçlüğü yenecektir. Şimdi zor günleri birlikte aşma günüdür. Toplumları oluşturan ailelerdir. O zaman gün once aile içerisinde birlik ve beraberlik günüdür. Dün çocuklarınızın yüzüne hasrettiniz. Şimdi 7/24 birliktesiniz. Bu günleri çocuklarınızla kaliteli zaman geçirerek değerlendirin, birlikte paylaşmanın tadına varın.

 

UĞUR AİLESİ OLARAK KENETLENDİK, GÜCÜMÜZÜ ENERJİMİZİ BİRLEŞTİRDİK.

KÖTÜ GÜNLERİ UĞURLU GÜNLERE ÇEVİRECEĞİZ..

 

                                                                                                                                       Mesut BAYRAM

                                                                                                                 UĞUR OKULLARI ANAMUR KAMPÜSÜ