GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-07-2020 21:24   Güncelleme : 18-07-2020 21:36

Tüzmen ve Ekibinden KKTC’ye 46 Yıllık Tarihi Kulaç

Mithat Ünal-Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. Yıldönümünde, TC eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Yıldızlar Yüzme Spor Kulübü üyesi 5 sporcu Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıl dönümü dolayısıyla  Türk Bayrağımız ile KKTC’ye Kulaç atacak.  Program Yarın, saat 0 6:30’da Anamur Limanından Bakan Kürşat Tüzmen’in ilk kulacı ile start alacak.

Tüzmen ve Ekibinden KKTC’ye 46 Yıllık Tarihi Kulaç

Mithat Ünal-Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. Yıldönümünde, TC eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Yıldızlar Yüzme Spor Kulübü üyesi 5 sporcu Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıl dönümü dolayısıyla  Türk Bayrağımız ile KKTC’ye Kulaç atacak.  Program Yarın, saat 0 6:30’da Anamur Limanından Bakan Kürşat Tüzmen’in ilk kulacı ile start alacak. Yüzme öncesi, Belediye Meclis Salonu’nda, Belediye Başkanı Hidayet Kılınç’ın da katıldığı teknik bir toplantı düzenlendi. Belediye Başkanı Kılınç Kıbrıs Barış Harekatının  46. Yılında gerçekleşecek olan bu etkinliğin geleneksel hale geleceğinden emin olduklarını söyledi.
Eski Devlet Bakanı Kürşat Tüzmende,  Rumların Türklere yaptığı haksızlıklara karşı yapılan Kıbrıs Barış Harekatının anlamını ifade etmek için böyle bir etkinlik yaptıklarını söyledi.  İlk olarak Bakan Tüzmen’in denize gireceği ve “Bayrağımız Kulaçlarla Kıbrıs’a” adlı etkinlikte, sporcular toplam 90 kilometre yol kat edecek ve her sporu Türk Bayrağı ile bir saat boyunca kulaç atacak. bir saatin sonunda bayrağı sıradaki sporcu alacak.  Türkiye Yüzme Federasyonu hakemlerinin gözlemci olarak takip edeceği  Anamur’dan Kuzey Kıbrıs türk Cumhuriyeti’ne yüzme etkinliğinde,   Tüzmen’in yanı sıra kardeşi oyuncu Tarkan Tüzmen, Ahmet Nakkaş, Faruk İlgüy, Osman Akkuş ve Kubilay Çimen Akdenizde kulaç atacak. Katılımcılar, Anamur’dan  aldıkları Türk bayrağını, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. yıl dönümüne denk gelen 20 Temmuz’da Yavuz Çıkartma Plajındaki KKTC Sahil Güvenlik yetkililerine teslim edecek.  90 kilometrelik parkurda sporcuları takip eden teknede bir sağlık ekibi hazır bulunacak.  Herhangi bir olumsuzluğa karşı Sahil Güvenlik ekipleri de ekibe eşlik edecek. Etkinlikle, KKTC’nin uluslararası spor oyunlarında maruz kaldığı ambargolara da dikkat çekilecek. Yüzme sırasında sporcuların kolunda, köpek balıklarını kovacak bir sinyal yayan bir bileklik olacak.