GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-11-2020 09:16

Türkiye’de ürettiği medikal trafolarla dünya sağlık sektörüne güç katıyor

Haber Merkezi-Türkiye’de ürettiği medikal trafolarla dünya sağlık sektörüne güç katıyorTürkiye’de 130 hastane vekliniğe medikal transformatörleri ile katma değer sunan Elektra Elektronik,pandemide kritik önem taşıyan bu ürünün ihracatını da yapıyor.

Türkiye’de ürettiği medikal trafolarla dünya sağlık sektörüne güç katıyor

Transformatör(trafo) üretimi ve enerji kalitesi alanında 40 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Elektra Elektronik, koronavirüs salgını döneminde hastane ve klinikleri çin kritik önem taşıyan medikal transformatörler ile sağlık sektörüne destek oluyor. Medikal transformatörler, hastanelerin ameliyathaneleri ve operasyon odalarında hastaların durumunu takip eden elektronik cihazlarda ve elektrik şebekesinde oluşabilecek kaçak akım arızalarına engel olarak hastalar ve sağlıkgörevlilerinin sağlığının riske atılmasının önüne geçiyor. Yeşilköy Prof. Dr.Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi başta olmak üzere yeni yapılacak hastanelerdekullanılacak medikal transformatörler için üretimlerine hız verdiklerini belirten Elektra Elektronik Genel Müdürü Emin Armağan Şakar, Türkiye genelinde yaklaşık 130 farklı hastane ve klinikte, tıbbı izolasyon güç paneli ve ameliyathane kontrol paneli sistemlerine yönelik özel çözümler sunduklarını açıkladı. Yanı sıra İngiltere, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Ürdün ve Kolombiya’ya medikal transformatör ihracatı yaptıklarını belirtti. Üretim kapasitesi, çalışan sayısı veihracat oranı açısından Türkiye’de alçak ve orta gerilim trafo ile reaktör sektörünün lider firması konumunda olan Elektra Elektronik, pandemi döneminde hastaneve kliniklere medikal transformatör üretimi ile destek oluyor. Şirket, koronavirüs önlemleri kapsamında İstanbul Yeşilköy’de inşa edilen Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi’nin yanı sıra Türkiye genelinde yaklaşık 130 farklıhastane ve klinikte, tıbbı izolasyon güç paneli ve ameliyathane kontrol paneli sistemlerine yönelik özel çözümler sunuyor. Elektra Elektronik’in hastanelerinoperasyon odalarında kritik önem taşıyan medikal transformatörleri; AnkaraBilkent Entegre Sağlık Kampüsü, Mersin Entegre Sağlık Kampüsü, Konya KaratayŞehir Hastanesi, Bursa Çekirge Devlet Hastanesi, Medipol Üniversitesi ÇamlıcaHastanesi, Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi ve Eskişehir Yunus Emre DevletHastanesi gibi Türkiye’nin dört bir yanındaki pek çok hastanede tıbbi izolasyongüç paneli ve ameliyathane kontrol paneli sistemlerinde yer alıyor.

 

“Pandemi döneminde cihazların sorunsuz çalışması daha da önem kazandı”

Medikal transformatörlerin hastaneler için kritik önem taşıdığını belirten Elektra Elektronik Genel Müdürü Emin Armağan Şakar, sözlerine şöyle devam etti; “Bilindiği gibi pandemi sürecinde hastaneler mevcut kapasitelerinin oldukça üzerinde faaliyet gösterdiler. Bu dönemde ameliyathane ve operasyon odalarındaki cihazların sorunsuz çalışması çok daha fazla önem kazandı. Cihaz arızası sebebiyle oluşacak herhangi bir aksaklık sağlık hizmetinde ciddi bir duraksamaya sebep olabiliyor. Biz de ürettiğimiz medikal transformatörler ile bu olasılıkları devre dışı bırakarak operasyonların sorunsuz ilerlemesini sağlıyoruz. Hastanelerin ameliyathanelerinde ve operasyon odalarında hastanın durumunu takip eden ve operasyonun sorunsuzluğunu sağlayan çok sayıda elektronik cihaz bulunuyor. Gerek bu cihazlarda gerekse elektrik şebekesinde oluşabilecek arıza durumlarında olası bir kaçak akımdan dolayı hastalar veya sağlık ekibinin zarar görmesinin önlenmesi gerekiyor. Normal koşullarda düşük sayılabilecek kaçak akım değerleri operasyon masasında hayati sonuçlara neden olabiliyor. Bu nedenle sağlık kuruluşlarındaki enerji sistemlerinin özel medikal transformatörler ile koruma altına alınması gerekiyor.”

 

 

“Elektriksel cihazlar hastayı yaşatacak ve yaşamını kurtaracak derecede önemli”

Tıbbi ortamların elektriksel güçbeslemesinin ortamın elektriksel güvenliğine göre seçildiğini belirten Şakar,“TSE, IEC ve IEE standartları, tıbbi ortamları hasta güvenliği ile ilgili olarak Grup 0, Grup 1 ve Grup 2 olmak üzere 3 gruba ayırmış durumda. Bugruplardan elektrik enerji sürekliliğinin ve yalıtımın en kritik olanıameliyathane, kardiyak alanları ve yoğun bakım ünitelerini kapsayan Grup 2oluyor. 2. gruba giren ortamlardaki elektriksel cihazlar işlev olarak hastayıyaşatacak ve yaşamını kurtaracak derecede önem taşıyor. Bu ortamlardaki cihazların herhangi birarızada ortamdaki kişilere zarar vermeden, kesinti yaşamadan çalışmaları gerekiyor.Bu sebepten dolayı Grup 2 yerleşimlerinde IT izole güç sistemleri kullanılıyor. Medikal transformatörler hastane ve kliniklerin operasyon odaları gibi sonderece hassas alanlarda kullanılması nedeniyle diğer transformatörlere oranlaizolasyon seviyelerinin daha yüksek olması gerekiyor. Elektra Elektronik’inmedikal transformatörleri; yüksek gerilim darbelerine karşı dayanım gücü,iletkenlerle koruyucu toprak arasındaki izolasyon direnci seviyesi veyasargılardan oluşabilecek kaçakları önleme alanındaki hassasiyeti gibi konulardastandart tip transformatörlere göre oldukça üstün bir konumda yer alıyor” dedi.

 

 

İngiltere, Fransa, Çek Cumhuriyeti,Ürdün ve Kolombiya’ya ihracat

Elektra Elektronik olarak 6 farklı kıtada 60’a yakın ülkeye yerli ve milli trafo ve elektronik ürün ihracatı gerçekleştirdiklerini belirten Şakar, “Sağlık sektörüne katma değer sunan medikal transformatörlerimizi İngiltere, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Ürdün ve Kolombiya’ya ihraç ediyoruz. Pandemi döneminde hem ülkemizde hem de dünyada sağlık sektörünün önemi daha daarttı. Bununla birlikte tüm dünyada yeni hastane inşaları oldu. Bu noktada ihracatımıza yeni ülkeleri eklemek için görüşmelerimiz devam ediyor. Medikal transformatörlerimizi akım gerilim seviyesi ve beslenme tipinin değişiklik gösterdiği ülkeler için özel olarak tasarlıyoruz. Örneğin Kolombiya’da 60 Hz üretim yapılıyor, çünkü oradaki gerilim 220 değil 120 volt. Ek olarak, sağlık sektörüne yönelik bu ürünleri EN-61558-2-15 standardına uyumlu olaraktasarlayıp ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi altında Avrupa standartlarında üretiyoruz” açıklamasında bulundu.

ElektraElektronik Hakkında

Türkiyeelektronik sanayisinin öncü markası Elektra Elektronik, 40 yıl önce İstanbul’datransformatör (trafo) üretmek amacıyla kuruldu. Transformatör üretimi ve enerjikalitesi alanındaki çalışmaları ile yıllar içinde hızlı büyüme gösteren ElektraElektronik, 2010 yılından itibaren Ar-Ge’ye yaptığı yatırımlarla öne çıkmayabaşladı. Trafo sektöründeki öncü ürünlerine ek olarak 2015 yılından itibarenileri teknoloji elektronik ürünlerin üretimine ağırlık veren şirket, günümüzdetransformatör, reaktör, sargılı elemanlar, enerji kalitesi ve güç elektroniğiçözümleriyle Türkiye’de ve dünya genelinde sanayinin birçok alanında hizmetveriyor. Türkiye’de ilk ve tek yerli üretim olan aktif harmonik filtreleriüreten Elektra Elektronik, enerji kalitesi alanında dünyaya ileri teknolojiçözümler sunuyor. 6 farklı kıtada 60’a yakın ülkeye yerli ve milli trafo veelektronik ürün ihracatı gerçekleştiren Elektra Elektronik’in Türkiye’nin yanısıra Almanya’da Elektra GmBH şirketi, Çin ve Amerika’da ise satış ofisleribulunuyor. Elektra Elektronik ürünleri ve çözümleri ile Türkiye’de havalimanı,raylı sistemler, şehir hastaneleri gibi önemli projelerin yanı sıra yurtdışında Çin demiryolları, Guangzhou atık su projesi, Sırbistan Elektrik İdaresive Rusya demir çelik fabrikaları gibi çok sayıda projeye katma değer sunuyor.2016-2018 yılları arasında hızlı tren projeleri kapsamında istasyonlardakielektrik panolarının uygulamasını gerçekleştirmesi sonucunda önemli bir sıçramayaşayan şirket, son 4 yılda büyüme ortalamasını yüzde 20’ler seviyesineçıkardı. Yurt dışı pazar payının ve iş hacminin her geçen gün hızla artmasıyla2019 yılını “Atılım Yılı” ilan eden Elektra Elektronik, İstanbul Esenyurt’takurulu fabrikasında üretim hattını büyüttü. Yeni yatırımı ile fabrikakapasitesini ikiye katlayan şirket, 10 bin metrekare kapalı alana sahipyenilenen üretim hattında Ar-Ge çalışmalarına ivme kazandırıyor. TÜBİTAKortaklı projelere yoğunlaşarak sanayi-üniversite işbirliği projeleri geliştirenşirket, 2020 yılında “Elektra Elektronik Ar-Ge Merkezi” kurulum sürecinibaşlatmayı planlıyor. Üretim kapasitesi, çalışan sayısı ve ihracat oranıaçısından Türkiye’de alçak gerilim trafo ve reaktör sektörünün lider firmasıkonumunda olan Elektra Elektronik, Türkiye’de kendi sektöründe Amerika’ya ihracatımümkün kılan UL Belgesi’ne sahip sektöründe tek firma. Yeni yatırımıylabirlikte ihracat pazarlarına Amerika’yı da ekleyen Elektra Elektronik, 2020’deGüney Amerika, Asya Pasifik ve Kuzey Afrika ülkelerine de açılmayı hedefliyor.2020’de toplam ihracat oranını yüzde 70’e çıkarmayı planlayan ElektraElektronik, 40. yılını kutlayacağı 2020 yılında dünya markası olma yolunda dahada emin adımlarla ilerlemeye hazırlanıyor.